השבוע דני ודרור משדרים מעבר לים, דרור בכנס של אנבידיה (GTC), ואילו דני בכנס הגיימינג הגדול בעולם (GDC). בכנס אנבידיה משיקה את המעבד הבא שלה, שמיועד לפני הכל לבינה מלאכותית והוא יעיל יותר מבחינת ייצור אנרגיה. כדי לאמן את ChatGPT לדוגמה צריכים 8,000 מעבדים מהדור הקודם, הופר, שיעבדו שלושה חודשים ללא הפסקה. עם 2,000 מעבדי בלאקוול מהדור החדש עושים אותה עבודה - ברבע מהחשמל. 

ויש גם גאווה מקומית: באינספשן (Inception), תוכנית ההאצה לסטארטאפים של של אנבידיה, יש 26 חברות ישראליות ביניהן Run:AI, חברה ישראלית שהולכת על פי השמועות להימכר לאנבידיה עצמה. זה חשוב במיוחד, כי זה עשוי לקדם את האקוסיסטם הישראלי בתחום ה-AI, שנמצא הרחק מאחור. 

עוד בהקשר הזה, מעניין לדבר על Devin AI, מוצר של סטראטאפ חדש שיודע לתכנת לפחות טוב כמו בני האדם. עד היום, הכלי העיקרי שהיה בשימוש הזה הוא הגיטהאב Co-Pilot. יש מי שטוענים ש-Devin לוקח את ההגה לחלוטין, כשהמתכנת האנושי הופך לטייס המשנה.

יש חדש גם בגזרת אילון מאסק, שלא מפסיק לייצר חדשות. השבוע שחרר מאסק את גרוק, מודל ה-AI שלו לרשת, וכל אחד יכול להשתמש בו באופן חופשי - וגם לשנות אותו. הסיכון ברור, שכן שהמודל יכול לשמש גם גורמים עוינים. מדובר בעוד צעד במלחמה של מאסק נגד סם אלטמן, מנכ"ל OpenAI, כאשר הטענה העיקרית של מאסק נגד אלטמן היא שהחברה לא עומדת בהבטחה שלו להיות באמת פתוחה ולספק מודל AI בקוד פתוח. באופן מפתיע, קהילת הטק נמצאת לצדו מאסק, וגם מבחינה משפטית נראה שאין לו קייס.

אילון מאסק סם אלטמן (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

השבוע קיבלנו גם חדשות בנושא AI מצדה של אפל. חודשים ארוכים שבאפל מבטיחים לשלב AI בסירי, העוזרת הקולית של שנחשבת כבר למוצר מיושן. ייתכן שהשילוב של בינה מלאכותית בסירי יתבצע דווקא בעזרת המנוע של המתחרה, גוגל, שכן השבוע פורסמה ידיעה על כך שאפל וגוגל בשיחות על כוונה עתידית לשלב את ג'מיני באייפון הבא. מה שמאחד את שתי היריבות האלה זה המלחמה נגד הברית של מיקרוסופט ו-OpenAI, ונראה שלמען המטרה המשותפת הזו גם אויבים יכולים להתאחד.

ונסיים עם דמות מהעבר - הפוליטיקאי המזדקן ברני סנדרס בן ה-82 שניסה להיבחר לראשות המפלגה הדמוקרטית במערכות הבחירות הקודמות. מה הקשר ל-AI? סנדרס שאמר שהגיע הזמן להצעת חוק של ארבעה ימי עבודה בשבוע, כי הבינה המלאכותית יכולה להחליף את בני האדם ביום עבודה אחד. זה אולי נשמע קצת מופרך ועתידני, אבל מדובר בתהליך חקיקתי שבהחלט אפשר להתניע אותו עכשיו. בכך מסתכם שבוע של חדשות סוערות בתחום הבינה המלאכותית, ונראה שהעתיד שבו המכונות יחליפו אותנו קרוב ממה שחשבנו.

לצפייה בפרק המלא באפליקציית 12+ לחצו כאן

>> בזמן שעבדתם, פרק 170 - גם אילון מאסק ניסה: התרופה שכבשה את ארה"ב