החל מסוף השבוע שעבר עולם הטכנולוגיה, והבינה המלאכותית בפרט, מצויים ברכבת הרים שאי אפשר להגדיר אחרת מאשר דרמטית ביותר והפכפכה במיוחד. סם אלטמן, אחת מדמויות המפתח המרכזיות בעולם הבינה המלאכותית והאיש החזק שנמנה עם מקימי חברת OpenAI, פוטר בהחלטה שהתקבלה בקרב דירקטוריון החברה (עדכון: הלילה, שלישי, סוכם כי הוא יחזור לחברה כמנכ"ל עם הרכב דירקטוריון חדש).

מבנה האחזקות והשליטה, המורכבים והבעייתיים בלשון המעטה, בחברה אפשרו את המהלך. בפועל, מדובר היה בהחלטה מפתיעה במיוחד נוכח העובדה כי מדובר בחברה ששוויה מוערך ב-90 מיליארד דולר, ו-49 אחוזים מהחברה המסחרית נמצאים בידי הענקית מיקרוסופט. לכן, לא מפתיע כי היה לחץ רב גם בקרב קברניטי התאגיד שהשקיע 13 מיליארד דולרים בחברה, שכן ההתפתחויות האחרונות עשויות להיות בעלות השפעה נפיצה גם על עתיד ומעמד מיקרוסופט.

סם אלטמן מנכ"ל OpenAI בשימוע בסנאט האמריקאי (צילום: Chip Somodevilla, Getty images)
הודח מתפקידו במפתיע. סאם אלטמן | צילום: Chip Somodevilla, Getty images

אחרי דרמה לא קטנה שכללה את הפיטורים של אלטמן בתמיכת הישראלי לשעבר ובכיר בחברה, איליה סוצקובר, עזיבה של נשיא החברה, גרג ברוקמן, בעקבות הפיטורים והחלפתו של אלטמן בחברת הדירקטוריון מירה מוראטי - הוחלט לבסוף כי בראשות OpenAI יעמוד מנכ"ל חדש: אמט שיר. ואם כל זה לא הספיק, כעת מתברר פרט מעברו של שיר, פרט שעלול להביך את מיקרוסופט והמנכ"ל סאטיה נאדלה.

 

מנכ"ל חברת הווידאו Twitch לשעבר היה צפוי להיכנס לנעליו של אלטמן (או בעצם לנעליה של מוראטי שהחזיקה זמן קצר במיוחד בתפקיד) למרות שהוא חסר ניסיון בעולם ה-AI. ביולי האחרון צייץ שיר ב-X (לשעבר טוויטר) ציוץ שעלול לעורר מבוכה במפגש ובעבודה עם נאדלה. "כשהתמחיתי במיקרוסופט, כל תלוש משכורת הרגיש כאילו אני מקבל את התשלום בדואר עבור חלק קטן מהנשמה שלי", כתב שיר. 

לצפייה בפרק המלא באפליקציית 12+ לחצו כאן

>> בזמן שעבדתם, פרק 151 - היזמים שהכירו באפל ורוצים להחליף את האייפון