אחרי שכבר הוכרז שיעבור למיקרוסופט ושאת תפקידו כמנכ"ל ימלא אמט שיר, מנכ"ל Twitch, סם אלטמן יחזור לתפקיד מנכ"ל OpenAI. הנשיא לשעבר גרג ברוקמן, שהתפטר במחאה על פיטוריו של אלטמן, יחזור גם הוא לחברה.

OpenAI פרסמה בהצהרה אתמול בערב (שלישי) כי יש לה "הסכם עקרוני" עם אלטמן לחזור לצד דירקטוריון חדש המורכב מברט טיילור, לארי סאמרס ואדם ד'אנג'לו. ד'אנג'לו היה בדירקטוריון הקודם שפיטר את אלטמן ביום שישי, והוא נשאר בדירקטוריון החדש כדי לתת לדירקטוריון הקודם ייצוג מסוים.

ב-The Verge דווח כי התפקיד העיקרי של הדירקטוריון הקטן והראשוני הזה הוא למנות דירקטוריון מורחב של עד 9 אנשים, שיסדר את הכאוס בחברה. מיקרוסופט, שהשקיעה למעלה מ-10 מיליארד דולר ב-OpenAI, רוצה לקבל מקום בדירקטוריון המורחב הזה, כמו גם אלטמן עצמו. במהלך סיור עיתונאים השבוע, מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה, אמר שהחברה לא רוצה עוד "הפתעות".

נראה כי העסקה כמעט גמורה, וכל הצדדים התייחסו אליה בפומבי. אלטמן פרסם בטוויטר: "כל מה שעשיתי במהלך הימים האחרונים היה לשמור על הצוות הזה והשליחות שלו ביחד. כשהחלטתי להצטרף למיקרוסופט ביום ראשון בבוקר, זה היה ברור שזה המסלול הכי טוב עבורי ועבור הצוות. עם הדירקטוריון החדש והתמיכה של סאטיה, אני מצפה לחזור ל-OpenAI ולבנות את השותפות החזקה שלנו עם מיקרוסופט".

סאטיה פרסם מחדש את הפוסט של אלטמן והוסיף: "אנחנו מעודדים מהשינויים בדירקטוריון OpenAI, ומאמינים שזהו צעד חיוני ראשון בדרך לניהול יציב, מושכל ואפקטיבי יותר. סם, גרג ואני שוחחנו והסכמנו שיש להם תפקיד מרכזי עם צוות הניהול של OpenAI, ושיוכלו להבטיח שהחברה ממשיכה לשגשג ולמלא את השליחות שלה. אנחנו מצפים להמשיך לבנות את השותפות החזקה שלנו ולספק את הערך של הדור הבא של OpenAI ללקוחותינו ולשותפנו".

אחת המשקיעות הכי גדולות ב-OpenAI, קרן Thrive, כינתה את החזרה של אלטמן: "התוצאה ביותר של החברה, העובדים שלה, אנשים שבנו על הטכנולוגיה שלה והעולם בכלל".

"ל-OpenAI יש פוטנציאל להיות אחת החברות המשמעותיות ביותר בהיסטוריה של הטכנולוגיה", אמרה שותפה בקרן Thrive, קלי סימס, בהצהרה ששיתפה עם The Verge. "לסם וגרג יש מחויבות עמוקה ליושרה של החברה, ויכולת ללא תחרות לעורר השראה ולהוביל. לא יכולנו להתרגש יותר מהעובדה שהם חוזרים לחברה שהם הקימו ועזרו לבנות אותה למה שהיא היום".

הלן טונר, שהייתה חברת דירקטוריון מרכזית במהלך הראשוני להדחת אלטמן, כתבה בפשטות: "ועכשיו, כולנו יכולים לישון קצת".

חזרתו של אלטמן מפתיעה אפילו יותר מהדחתו הפתאומית ביום שישי, מכיוון שהדירקטוריון של OpenAI נראה נחרץ בהחלטתו להדיח אותו. מיד אחר כך הם הכריזו על שני מנכ"לים זמניים שונים לחברה תוך 3 ימים – מירה מוראטי ואמט שיר.

בינתיים מאות עובדי OpenAI התקוממו ואיימו לערוק למיקרוסופט עם אלטמן והמייסד השותף גרג ברוקמן, אם הדירקטוריון לא יתפטר.

במהלך כל הסאגה, חברי הדירקטוריון שהתנגדו לאלטמן הסתירו את הנימוקים המפורטים מדוע פיטרו אותו, גם מול איומים בתביעות של משקיעים. ביום ראשון חבר מרכזי במועצת המנהלים, איליה סוצקבר, המדען הראשי של החברה, שינה גם הוא את דעתו והצטער על ההדחה של אלטמן, והותיר את שלושת חברי הדירקטוריון הנותרים פגיעים יותר.

על פי The Verge, גם אמט שיר, שמונה ביום ראשון על ידי הדירקטוריון להחליף את המנכ"לית הזמנית הקודמת מוראטי, איים להתפטר, אלא אם כן הדירקטוריון יוכל לספק תיעוד או ראיות לסיבות שבגינן אלטמן פוטר. לאחר ההודעה על שובו של אלטמן, בירך שיר ואמר שמדובר ב"עשייה נכונה של כל בעלי העניין המעורבים. אני שמח שהייתי חלק מהפתרון".