לפני פחות מחודשיים עדכנו אתכם על שינוי שעומד להתרחש ולהשפיע על כל מי שיש לו אנדרואיד - הפסקת הגיבוי חינם של וואטסאפ בשרתי גוגל. החל מהיום (לפחות אצל חלק מהמשתמשים ולאט לאט לכל השאר) - גיבוי ההיסטוריה של הוואטסאפ שלכם יכלל במכסת האחסון של הגוגל דרייב שלכם. כעת גם משתמשי אנדרואיד יצטרכו לשלם על מקום בענן, כמו אייפוניסטים שרוכשים מקום ב-iCloud של אפל.

נכון להיום, לגוגל יש כמה תוכניות בתשלום לאחסון בענן: כאמור 15 ג'יגה בחינם, 100 ג'יגה ב-80 שקלים לשנה (חבילה שהפכה למאוד נפוצה), 200 ג'יגה ב-120 שקלים לשנה, 2 טרה בייט ב-390 שקלים לשנה, 5 טרה בייט ב-990 שקלים לשנה ונפחים גדולים נוספים בתשלום חודשי בלבד של מאות שקלים בחודש. 

אותם 15 ג'יגה שמקבלים משתמשי גוגל בחינם הם די נדיבים, אבל האמת היא שהם לא מספיקים ככל הנראה. בין אם מדובר בקבצים בגוגל דרייב, המיילים השטותיים שאנחנו מקבלים לג'ימייל או הררי התמונות והסרטונים בגוגל תמונות - הסיכוי שאתם לא משתמשים כבר ב-15 ג'יגה או ממש מתקרבים לכך הוא קטן.

אם תרצו לגבות את הוואטסאפ אבל אתם חורגים מנפח האחסון שלכם, תצטרכו למחוק קבצים או לקנות מנוי חדש - או לוותר על הגיבוי, דבר לא מומלץ בכלל.

בעמוד התמיכה של וואטסאפ נכתב כי השינוי "יגיע לאט לכל משתמשי וואטסאפ באנדרואיד במהלך המחצית הראשונה של 2024" ואתם אמורים לראות הודעה בנושא לפני השינוי. נראה שההשקה עדיין בשלביה הראשוניים ועשויה להימשך זמן מה. גוגל עשויה גם להציע הצעות קידום בתוכניות מנוי ל-Google One עם שטח אחסון נוסף כדי להקל על המעבר למשתמשים.

הפסקת האחסון הבלתי מוגבל עבור גיבויי וואטסאפ באנדרואיד ללא ספק תשפיע על משתמשים שנהנו מהנוחות של גיבוי נתונים אוטומטיים ובלתי מוגבלים בשנים אלו. השינוי צפוי להיות מורגש במיוחד על ידי משתמשים שנוהגים לקבל הרבה סרטונים ותמונות, מה שיוביל לגדלים גדולים יותר של קבצי גיבוי. עם זאת, המאמצים של וואטסאפ להגביל את ההשפעה של שינוי זה נראים חיוניים. לדוגמה:

  1. גודל גיבוי מופחת: בחודשים האחרונים וואטסאפ יישמה בשקט שיפורים חשובים לגיבויים על ידי הקטנת הגדלים של הקבצים. המהלך הזה יאפשר להרבה משתמשים להמשיך לגבות את היסטוריית הצ'אט שלהם בגבולות האחסון החינמי של 15GB המוצע עם חשבון הגוגל שלהם.
  2. העברת היסטוריית צ'אט ללא גיבוי בענן: כפי שהוכרז כבר לפני כמה שבועות, משתמשים יכולים כעת להעביר את היסטוריית הצ'אט שלהם למכשיר אחר, מבלי להסתמך על הדרייב של גוגל. זה מועיל במיוחד כאשר מתמודדים עם מכסת אחסון מלאה, מה שמאפשר למשתמשים להעביר את נתוני הצ'אט שלהם מבלי להיות מוגבלים.

משתמשים יכולים לנקוט צעדים יזומים כדי לצלוח את השינוי הזה ביעילות, שכן ייעול של שיטות אחסון הנתונים שלהם יעזור להימנע מסיבוכים ברגע שהוא יתחיל. לאחר ביצוע ההצעות האלה, תוכל לגבות את היסטוריית הצ'אט שלכם בדרייב ולהבטיח שאתם שומרים רק על שיחות חיוניות, חשובות ואחרונות:

  1. מחיקה אקטיבית: ניקוי מדיה וקבצים מיותרים יכול לעזור לפנות מקום ולהבטיח שרק נתונים חיוניים מאוחסנים בגיבוי שלכם. פתחו את הגדרות וואטסאפ > אחסון ונתונים > ניהול אחסון, כדי למחוק סרטונים ומסמכים גדולים מיותרים לפני גיבוי היסטוריית הצ'אט שלכם בפעם הבאה.
  2. הגדרות ההורדה האוטומטית של מדיה: כדאי לכם לבדוק את הגדרות המדיה להורדה אוטומטית כדי לקבוע אילו סוגי מדיה יורדו אוטומטית. הימנעות מהורדה אוטומטית של תמונות וסרטונים, במיוחד מצ'אטים קבוצתיים מושתקים או שיחות בארכיון, יכולה להפחית את ההשפעה של מגבלות האחסון.
  3. כך תעשו את זה: כנסו להגדרות > אחסון ונתונים > ואז ב"הורדת מדיה אוטומטית" - הסירו את מה שאתם לא רוצים להוריד אוטומטית.
  4. מחיקת שיחות ישנות בארכיון: מחיקת שיחות ישנות ולא חיוניות בארכיון מפחיתה מיד את נפח הנתונים הזקוקים לאחסון. פעולה זו ממזערת באופן ישיר את השטח הנדרש לגיבויים, ומבטיחה שימוש יעיל ואפקטיבי יותר במכסת האחסון הזמינה.
  5. אפשרו הודעות נעלמות: נכון שזה מסתורי כלפי הצד השני, אבל אתם יכולים לבחור למחוק אוטומטית הודעות לאחר תקופה מוגדרת על ידי הפעלת הודעות נעלמות בשיחות שבהן אובדן הודעות ומדיה לא בעייתי מבחינתכם. תכונה זו יכולה להקטין משמעותית את גודל הגיבוי ולייעל את שטח האחסון המוקצה לגיבויים של וואטסאפ. 

כך תעשו את זה: היכנסו להגדרות > פרטיות > הודעות נעלמות > בחרו את משך הזמן שתרצו שהודעות יישארו בצ'אטים.