אחת מהתכונות הכי חשובות שיש לוואטסאפ וכולנו לוקחים כמובן מאליו היא הגיבוי של השיחות, התמונות והסרטונים. אם נחשוב על זה, כולנו כמעט משתמשים באפליקציה בתור כלי משרדי להעברת מסמכים, תמונות וכדי לשמור לנו על הסרטונים שאנחנו רוצים בעתיד. וואטסאפ היא מזמן כבר לא רק אפליקציית מסרים, היא ארכיון לכל דבר ועניין עם אפשרות לשלוח לעצמנו תזכורות וחומרים, שאין לנו איפה לשמור. כעת מתברר שהחגיגה הזאת עומדת להיהרס או לפחות חלקית.

אם אתם משתמשי אנדרואיד, כנראה שעד היום לא שמתם לב שאתם מקבלים אחסון בלתי נגמר לגיבוי הוואטסאפ שלכם בגוגל. כעת החוזה נגמר ותצטרכו לקנות מקום בענן של ענקית הטכנולוגיה (ממש כמו משתמשי אפל שכבר רגילים לכך), אלא אם כן אתם מצליחים להסתפק ב-15 ג'יגה בייט שאתם מקבלים חינם. מה כן אפשר לעשות כדי להגיע מוכנים לשינוי הזה?

ממש כמו כל אחסון בגוגל, כל מה שתרצו לשמור יהיה חלק מחשבון האחסון שלכם בשירותי הענן שלהם. כל משתמש גוגל, שזה כנראה כל אדם עם חיבור לאינטרנט, מקבל אוטומטית 15 ג'יגה בייט חינם, כעת הוואטסאפ עומד לתפוס לכם חלק מתוך אותם 15 ג'יגה. אם יש לכם מנוי בגוגל one אז הוא ינגוס באותו מנוי שיש לכם.

אותם 15 ג'יגה שמקבלים משתמשי גוגל בחינם הם די נדיבים, אבל האמת היא שהם לא מספיקים ככל הנראה. בין אם מדובר בקבצים בגוגל דרייב, המיילים השטותיים שאנחנו מקבלים לג'ימייל או הררי התמונות והסרטונים בגוגל תמונות - הסיכוי שאתם לא משתמשים כבר ב-15 ג'יגה או ממש מתקרבים לכך הוא קטן.

נכון להיום, לגוגל יש כמה תוכניות בתשלום לאחסון בענן: כאמור 15 ג'יגה בחינם, 100 ג'יגה ב-80 שקלים לשנה (חבילה שהפכה למאוד נפוצה), 200 ג'יגה ב-120 שקלים לשנה, 2 טרה בייט ב-390 שקלים לשנה, 5 טרה בייט ב-990 שקלים לשנה ונפחים גדולים נוספים בתשלום חודשי בלבד של מאות שקלים בחודש. 

אם תרצו לגבות את הוואטסאפ אבל אתם חורגים מנפח האחסון שלכם, תצטרכו למחוק קבצים או לקנות מנוי חדש - או לוותר על הגיבוי, דבר לא מומלץ בכלל.

גוגל הודיעו כי חשבונות גוגל Workspace עסקי או חינוכי עדיין יזכו לגיבוי חינם לוואטסאפ, אבל אנחנו מאוד לא ממליצים להשתמש בחשבון עסקי בשביל לגבות את המידע האישי שלכם.

הפסקת האחסון הבלתי מוגבל עבור גיבויי וואטסאפ באנדרואיד ללא ספק תשפיע על משתמשים שנהנו מהנוחות של גיבוי נתונים אוטומטיים ובלתי מוגבלים בשנים אלו. השינוי צפוי להיות מורגש במיוחד על ידי משתמשים שנוהגים לקבל הרבה סרטונים ותמונות, מה שיוביל לגדלים גדולים יותר של קבצי גיבוי. עם זאת, המאמצים של וואטסאפ להגביל את ההשפעה של שינוי זה נראים חיוניים. לדוגמה:

  1. גודל גיבוי מופחת: בחודשים האחרונים וואטסאפ יישמה בשקט שיפורים חשובים לגיבויים על ידי הקטנת הגדלים של הקבצים. המהלך הזה יאפשר להרבה משתמשים להמשיך לגבות את היסטוריית הצ'אט שלהם בגבולות האחסון החינמי של 15GB המוצע עם חשבון הגוגל שלהם.
  2. העברת היסטוריית צ'אט ללא גיבוי בענן: כפי שהוכרז כבר לפני כמה שבועות, משתמשים יכולים כעת להעביר את היסטוריית הצ'אט שלהם למכשיר אחר, מבלי להסתמך על הדרייב של גוגל. זה מועיל במיוחד כאשר מתמודדים עם מכסת אחסון מלאה, מה שמאפשר למשתמשים להעביר את נתוני הצ'אט שלהם מבלי להיות מוגבלים.

למרות שיש עוד זמן לשינוי הזה, משתמשים יכולים לנקוט צעדים יזומים כדי לצלוח את השינוי הזה ביעילות, שכן ייעול של שיטות אחסון הנתונים שלהם יעזור להימנע מסיבוכים ברגע שהוא יתחיל. לאחר ביצוע ההצעות האלה, תוכל לגבות את היסטוריית הצ'אט שלכם בדרייב ולהבטיח שאתם שומרים רק על שיחות חיוניות, חשובות ואחרונות:

  1. מחיקה אקטיבית: ניקוי מדיה וקבצים מיותרים יכול לעזור לפנות מקום ולהבטיח שרק נתונים חיוניים מאוחסנים בגיבוי שלכם. פתחו את הגדרות וואטסאפ > אחסון ונתונים > ניהול אחסון, כדי למחוק סרטונים ומסמכים גדולים מיותרים לפני גיבוי היסטוריית הצ'אט שלכם בפעם הבאה.
  2. הגדרות ההורדה האוטומטית של מדיה: כדאי לכם לבדוק את הגדרות המדיה להורדה אוטומטית כדי לקבוע אילו סוגי מדיה יורדו אוטומטית. הימנעות מהורדה אוטומטית של תמונות וסרטונים, במיוחד מצ'אטים קבוצתיים מושתקים או שיחות בארכיון, יכולה להפחית את ההשפעה של מגבלות האחסון.
    כך תעשו את זה: כנסו להגדרות > אחסון ונתונים > ואז ב"הורדת מדיה אוטומטית" - הסירו את מה שאתם לא רוצים להוריד אוטומטית.
  3. מחיקת שיחות ישנות בארכיון: מחיקת שיחות ישנות ולא חיוניות בארכיון מפחיתה מיד את נפח הנתונים הזקוקים לאחסון. פעולה זו ממזערת באופן ישיר את השטח הנדרש לגיבויים, ומבטיחה שימוש יעיל ואפקטיבי יותר במכסת האחסון הזמינה.
  4. אפשרו הודעות נעלמות: נכון שזה מסתורי כלפי הצד השני, אבל אתם יכולים לבחור למחוק אוטומטית הודעות לאחר תקופה מוגדרת על ידי הפעלת הודעות נעלמות בשיחות שבהן אובדן הודעות ומדיה לא בעייתי מבחינתכם. תכונה זו יכולה להקטין משמעותית את גודל הגיבוי ולייעל את שטח האחסון המוקצה לגיבויים של וואטסאפ. 
    כך תעשו את זה: כנסו להגדרות > פרטיות > הודעות נעלמות > בחרו את משך הזמן שתרצו שהודעות יישארו בצ'אטים.