בסוף השבוע האחרון (שבת) נחשף כי דלפו לרשת פרטיהם של 509 מיליון משתמשי פייסבוק, ביניהם 4 מיליון ישראלים. הפרטים שנגנבו בתחילת שנת 2019 כוללים מספרי טלפון, כתובות מייל ותאריכי לידה, והם זמינים כעת לכל דורש. חוששים שגם אתם בפנים? האתר Have I Been Pwned יעזור לכם לבדוק.

אתר האינטרנט Have I Been Pwned מאפשר לכם לסרוק את כתובת המייל שלכם במאגר של פריצות; מלבד פייסבוק, כך, הוא סורק גם את המידע שדלף משרתי Adobe בשנת 2013, אז נחשפו פרטיהם של 153 מיליון משתמשים, וגם את מאגר הנתונים שדלף מאתר Canva לפני כשנתיים, אז נפגעו 137 מיליון משתמשים. דרך אגב, ניתן לאתר במאגר גם סיסמאות שנחשפו בדליפות של מאגרי נתונים – ולהזין את כתובת המייל שלכם כדי לקבל התראות על פריצות עתידיות.

אם אתם חוששים, נרגיע אתכם שמדובר באתר בטוח למדי (ונחמיא לכם על האינסטינקטים הבריאים, כמובן). מנהל האתר הוא טרוי האנט, המנהל האזורי במיקרוסופט אוסטרליה. לדבריו, האתר לא שומר את כתובות הדואר האלקטרוני שמחפשים בו – וחושף מידע באופן פומבי רק אם לא מדובר בחשיפה שתוסיף לפגוע במשתמשים. אם מדובר בדלף מידע רגיש, ניתן לחפש את כתובת האימייל שלכם רק באמצעות קישור אימות שישלח לתיבת הדואר.

אוי לא, כתובת המייל שלי נחשפה. מה עושים?

החליפו את הסיסמה שלכם בפייסבוק והפעילו אימות דו-שלבי גם ברשת החברתית וגם בשרת הדואר האלקטרוני שלכם, כך שכל התחברות ממכשיר לא מזוהה תוביל לשליחת קוד לטלפון הנייד שלכם. הנחיות מדויקות ניתן למצוא במרכז המידע של פייסבוק או במרכז המידע של גוגל, אם יש לכם ג'ימייל. בנוסף, רצוי להחליף את הסיסמה בכל החשבונות אליהם נרשמתם עם כתובת המייל שמשרתת את החשבון שלכם בפייסבוק, ולוודא שהסיסמה החדשה כוללת שמונה תווים לפחות, ובהם מספרים, אותיות קטנות וגדולות וסימנים מיוחדים.

>> פרצו לכם לוואטסאפ? זה מה שעליכם לעשות