פייסבוק בצרות: פרטיהם האישיים של יותר מ-533 מיליון משתמשים, בהם כ-4 מיליון ישראלים, דלפו ממאגר הנתונים של פייסבוק ופורסמו ברשת. המידע שפורסם ברשת וזמין לכל דורש עדכני לשנת 2019, וכולל פרטים כמו תאריך לידה, מספר הטלפון ולעתים גם כתובת מייל. במאגר כלולים גם פרטיו האישיים של מייסד ומנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, לצד פרטיהם של המייסדים השותפים דסטין מוסקוביץ' וכריס יוז.

המידע נחשף על ידי אלון גל, מנהל טכנולוגיות ראשי (CTO) בחברת הסייבר הישראלית האדסון רוק, שפרסם אמש (שבת) את הממצאים בטוויטר. בעקבות החשיפה, בעיתון "אינסיידר" ביצעו בדיקה מדגמית של הנתונים באמצעות מנגנון שחזור הסיסמה של פייסבוק, והצליחו לוודא את מהימנותם. בראיון ל"אינסיידר", גל הסביר שגילה את המידע בחודש ינואר, אז חבר בפורום האקרים פרסם בוט טלגרם שסיפק מספרי טלפון של משתמשי פייסבוק בתמורה לתשלום. בסוף השבוע פורסם המידע במלואו בפורום והפך לזמין לכלל הגולשים. דובר מטעם הרשת החברתית אמר בתגובה שהמידע נחשף בעקבות חולשה שתוקנה כבר בשנת 2019.

כזכור, לא מדובר בפעם הראשונה שפייסבוק מציגה רשלנות בשמירה על פרטיות משתמשיה. לפני שלוש שנים התפוצצה פרשת קיימברידג' אנליטיקה, כשחברת כריית הנתונים תחת אותו השם עקבה אחרי עשרות מיליוני מיליון משתמשים כדי להציג להם מודעות פוליטיות במהלך הבחירות לנשיאות בשנת 2016. על פי הדיווחים, פייסבוק ידעה על המתרחש – אך לא עשתה כלום בנדון עד שהתקשורת חשפה את הפרשה במרץ 2018.