אפל אולי מפגרת הרחק מאחורי מיקרוסופט וגוגל בתחום הבינה המלאכותית הגנרטיבית, אבל המונופול של החברה בשוק האפליקציות נותן לה את האפשרות לרכוב על ההצלחה של המתחרות.

בשבוע שעבר השיקה OpenAI אפליקציית אייפון עבור ChatGPT, וכפי שציפינו היא עלתה מיד למקום הראשון בחנות האפליקציות. החל מיום שישי ChatGPT הייתה האפליקציה החינמית המורדת ביותר, ואפל הכניסה אותה לרשימה של אפליקציות "חובה".

משתמשים בארה"ב יכולים להירשם ל-ChatGPT Plus באפליקציה, גרסת הפרימיום שעולה 20$ לחודש ומציעה זמני תגובה מהירים יותר וגישה לתכונות חדשות. מכיוון ש-OpenAI משתמשת במערכת הרכישה בתוך האפליקציה של אפל במקום להפנות את המשתמשים לאתר שבו הם יכולים להירשם, אפל לוקחת את הנתח הרגיל שלה - 30% מההכנסות.

כך, למרות שהחברה מקופרטינו לא ממש משתתפת במרוץ החימוש בבינה המלאכותית, היא עדיין עומדת לעשות ממנו הרבה מאוד כסף, כיאה למונופול. מגזין אינסיידר עשה חישוב היפותטי - אם ChatGPT Plus היה מוסיף 5 מיליון מנויים חדשים ב-iOS, זה ייצור כ-1.2 מיליארד דולר כהכנסה שנתית ל-OpenAI, ואפל תקצור מהם 30%, 360 מיליון דולר בשנה.

טים קוק אמר בשיחת הרווחים האחרונה של אפל כי החברה "תשזור" בינה מלאכותית במוצריה ותהיה "זהירה ומתחשבת" באופן שבו היא עושה זאת. "יש מספר נושאים שצריך לסדר", הוסיף. אפל גם אמרה לעובדים להגביל את השימוש שלהם ב-ChatGPT בגלל החשש שהיא עלולה לאסוף מידע סודי, כך דיווח הוול סטריט ג'ורנל.

טים קוק כנס המפתחים של אפל (צילום: Justin Sullivan, Getty images)
צילום: Justin Sullivan, Getty images

כל זה לא מונע מאפל להציע את השירות למשתמשים דרך ה-App Store שלה ולקצור רווח על מכירות המנויים. השירותים העסקיים של אפל, הכוללים הכנסות ממינויים ל-App Store, היו מנוע צמיחה מרכזי עבור החברה בשנים האחרונות, כאשר מכירות האייפון האטו. הכנסות השירות עלו על 20 מיליארד דולר ברבעון האחרון, שיא עבור קטגוריה שמייצרת כמה משולי הרווח הטובים ביותר של אפל.

אפל זכתה לאחרונה במשפט בנושא הגבלים עסקיים שהגישה Epic Games. מפתחת "פורטנייט" האשימה את אפל בכך שהיא פעלה בניגוד לחוק בכך שהגבילה את הפצת האפליקציות במכשירי iOS ודרשה מהמפתחים להשתמש במעבד התשלומים שלה, שדרכו היא לוקחת עמלה על מכירות. פסק הדין התקדימי היווה כישלון עבור מפתחים שקיוו שבית המשפט ייאלץ את אפל לפתוח את מכשיריה לחנויות אפליקציות חיצוניות. בלומברג דיווחה כי החברה תתחיל בקרוב לתמוך בחנויות אפליקציות חיצוניות באיחוד האירופי, בהן נחקקו חוקים חדשים שנועדו להגן על המפתחים.

השופט קבע שמפתחים יכולים לעקוף את העמלה של אפל על ידי שליחת משתמשים לדפדפן אינטרנט כדי לבצע רכישות. OpenAI לא עושה את זה, אולי בגלל שהתהליך מסורבל יותר ממעבד התשלומים המובנה של אפל. מה שאומר שאפל יכולה להרוויח הרבה כסף מ-OpenAI, תוך שהיא עדיין מזהירה מהשלכות הפרטיות - ומשתמשת בהכנסות לבניית מודלים לבינה מלאכותית משלה.