האם אנחנו בדרך לאחד השינויים הגדולים ביותר במערכת ההפעלה של האייפון? לפי דיווח בבלומברג, אפל תאפשר לראשונה ב-iOS 17 שלה להוריד אפליקציות מחוץ לחנות האפליקציות הרשמית שלה, כך דיווח מארק גורמן, העיתונאי המתמחה באפל של בלומברג.

השינוי יאפשר ללקוחות להוריד אפליקציות ללא צורך להשתמש ב-App Store, מה שאומר שהמפתחים לא יצטרכו לשלם עמלות של 15 עד 30 אחוזים לחברת אפל.

חוק השווקים הדיגיטליים של האיחוד האירופי (DMA), שנכנס לתוקף ב-1 בנובמבר 2022, מחייב חברות טכנולוגיה, ביניהן אפל, לפתוח את השירותים והפלטפורמות שלהן לחברות ומפתחים אחרים.

ל-DMA תהיה השפעה גדולה על הפלטפורמות של אפל, וזה עלול לגרום לכך שאפל תבצע שינויים גדולים ב-App Store, Messages, FaceTime, Siri ועוד. אפל מתכננת ליישם תמיכה באפליקציות חיצוניות כדי לעמוד בתקנות האירופיות החדשות עד השנה הבאה, על פי גורמן.

אפל טענה כי אפליקציות חיצוניות יכולות לערער את הגנת הפרטיות והאבטחה של האייפון, ותותיר אנשים חשופים לתוכנות זדוניות, הונאות, מעקב אחר נתונים ובעיות אחרות. עם זאת, אפל חייבת לציית לחוק השווקים הדיגיטליים או שהיא מסתכנת בקנסות של עד 20% מההכנסות הגלובליות שלה.

אפל אייפון Type C (צילום: Yalcin Sonat, shutterstock)
צילום: Yalcin Sonat, shutterstock

בדיווח מדצמבר 2022 אמר גורמן שאפל שוקלת ליישם דרישות אבטחה נוספות כמו אימות זהות, תהליך שהיא יכולה לגבות עבורו עמלה במקום הרווחים ממכירת אפליקציות. לאפל יש מערכת אימות במחשבים שלה, המאפשרת למשתמשים להיות בטוחים תוך מתן גישה לאפליקציות מחוץ ל-Mac App Store.

אם מדינות אחרות יציגו חקיקה דומה, חנויות אפליקציות חלופיות עשויות להתרחב מעבר לאיחוד האירופי. ארצות הברית, למשל, שוקלת חקיקה שתחייב את אפל לאפשר אפליקציות חיצוניות גם.

השינוי הגדול לא צפוי להגיע לפני השקת האייפון 15, באזור חודש ספטמבר. דיווח נוסף טען שהשינויים בעקבות חוק השווקים הדיגיטליים של האיחוד האירופי, כמו החלפת שקע הטעינה באייפון ל-USB-C, לא יגיעו לפני שנת 2024. בכל מקרה הודעה רשמית בנושא יכולה לצאת בזמן כנס המפתחים של החברה כבר ביוני הקרוב.