בצל המתיחות בדרום, ואחרי לילה שבו שוגרו מאות רקטות לשטח ישראל, תושבים רבים מתלוננים כי האפליקציה של פיקוד העורף שאמורה להתריע להם בעת אזעקה - אינה פועלת. בחודש מרץ דיווחנו על תקלות דומות - שומעים את הרקטות, שומעים את האזעקה, אבל אין פושים מהאפליקציה.

עדכון: תגובת דובר צה"ל הוספה בתחתית הידיעה.

בתחילת חסמו בצה"ל אפליקציות אחרות שמתריעות על "צבע אדום" בזמן אמת וישראלים רבים יצאו נגד המהלך שלטענתם "מסכן את חייהם".

תושבים רבים דייחו הלילה בעמוד הפייסבוק של פיקוד העורף על כך שעל אף שנשמעת אזעקה, ואף מאושרות נפילות בשטח ישראל, אפליקציית פיקוד העורף לא פועלת. בפוסטים ובתגובות הם יוצאים בקריאות להחזיר את האפליקציות שנחסמו.

בדובר צה"ל לא הסבירו מדוע התרחשו התקלות לפני חודשיים, ורק אמרו כי התלונות יבדקו: "כל תקלה שתעלה על ידי משתמשי היישומון דרך מרכז מידע פיקוד העורף וברשתות החברתיות תיבדק ותטופל במלוא הרצינות" מסרו אז ל-NEXTER, "נדגיש כי יישומון פיקוד העורף מהווה אמצעי התרעה נוסף ואינו עומד בפני עצמו".

"האפליקציה שלכם לא מתפקדת. ההתרעה אחרונה שם היא מחודש מרץ", נכתב בתגובה לפוסט שפורסם אמש בעמוד הפייסבוק של פיקוד העורף ובו הנחיות לאזרחים. אחרת כתבה "אפליקציה פח! 700 התרעות בקרית גת ואף לא התרעה אחת במכשיר".

גם ב-NEXTER עשינו בדיקה. הורדנו אמש (שבת) את האפליקציה של פיקוד העורף לשלושה מכשירים שונים, ובכל אחד הגדרנו אזור אחר בעוטף עזה בזמן שיא של השיגורים - אך רק התרעה אחת הופיעה.

אז מה אפשר לעשות? אם אתם משתמשי אנדרואיד תוכלו להוריד את האפליקציה "כומתה" שככל הנראה הצליחה לעקוף את החסימה של פיקוד העורף. אם אתם משתמשי אייפון האפליקציה "צבע אדום" שנחסמה לפני כמה חודשים חזרה לפעול גם היא - אבל בכל מקרה לא כדאי להסתמך על האפליקציות בלבד.

תגובת דובר צה"ל

"פיקוד העורף אמון על הפצת ההתרעה במרחב האזרחי הנעשית באמצעות מגוון אמצעים שונים. בתוך כך, יישומון פיקוד העורף הינו אמצעי התרעה משלים הפועל כחלק ממערך התרעה נרחב.  כמו כל מכשיר טכנולוגי גם היישומון חשוף לתקלות טכניות אשר מטופלות ישירות עם היווצרותן.

חשוב לציין כי פעילות היישומון בצורה תקינה מותנה בהפעלתו בצורה נכונה בנייד, עדכון הגרסה ובחירת אזורי התרעה מותאמים. מוקד המידע של פיקוד העורף זמין לסיוע בדבר תקלות ביישומון ובמתן מענה להתנהלות בשעת חירום".