ישראלים רבים ובהם תושבי הדרום הופתעו לגלות בימים האחרונים כי אפליקציות "צבע אדום" שאינן של פיקוד העורף, נחסמו באנדרואיד ובאייפון. לפי העדכון האחרון באפלקיציה, החסימה התרחשה ב-9 בינואר.

כעת, האופציה היחידה שנותרה היא להשתמש באפליקציה של פיקוד העורף. רק יש בעיה אחת, ביישום ניתן לבחור שלושה ישובים בלבד, דבר שגורם לזעם רב בקרב תושבי הדרום.

רפי בביאן, קב"ט ותיק במועצה אזורית שדות נגב, טוען כי האפליקציה של פיקוד העורף בעייתית ולא מאפשרת לו כאיש מקצוע שנמצא בכוננות 24 שעות ביממה לכסות את כל היישובים בזמן התרעת צבע אדום.

"זו אפליקציה בעייתית ובפיקוד העורף מודעים לכך ונאמר לנו שזה בטיפול", מספר בביאן בשיחה עם NEXTER. "לי כקצין ביטחון יש שני טלפונים סלולריים שמכסים רק שישה ישובים בלבד וזה לא בסדר. האפליקציה לא מכסה לצערי את כל יישובי המועצה".

בביאן מוסיף כי כל התושבים מוחים על המהלך החד צדדי של פיקוד העורף. "התושבים ערכו עצומה ופנו בעניין לפיקוד העורף לטפל בעניין. אחת הבעיות היא בעיקר בשטחים פתוחים שבהם החקלאים חשופים לירי פצצות המרגמה".

"אם אני נמצא בשטח יש סיכוי שלא אקבל הודעה על הירי. אני אוכל לשמוע בום אבל לא אדע היכן בדיוק וזה מסכן את חיי", סיפר אילן, חקלאי בעוטף עזה. "פיקוד העורף עשה לנו 'משפט שלמה', נתן לו בחירה של שלושה יישובים. אני לא מבין מה השיקול שלהם בכלל בכל ההתנהלות הזו. הם מסכנים את חיינו".

ההודעה באפליקציית "צבע אדום"

גם חבר כנסת, חיים ילין, ממפלגת 'יש עתיד' זועם על התנהלות פיקוד העורף. "אני לא מבין מה עבר על פיקוד העורף כאשר הם קיבלו את ההחלטה הזו? בעידן הדיגיטלי יש המון אפליקציות והוא לא יכול לשלוט בכל דבר", הוא אומר בשיחה עם NEXTER. "הם צריכים לתת לתושבים את הבחירה האם להוריד את האפליקציה או לא, אבל גם שהיא תכסה את כל אזור עוטף עזה כולל באר שבע ושאר יישובי הנגב".

עוד מוסיף ילין כי "פיקוד העורף לא מוכן להתגמש וחבל. חקלאים שעובדים סמוך לגדר מסכנים את חייהם. הם לא יוכלו לדעת היכן הייתה הנפילה ולא יוכלו להשתטח על הקרקע להציל את חייהם. המצב הנוכחי שבו תושבים צריכים לבחור שלושה יישובים היא לא תקינה ומסכנת את חיי התושבים".

המכתב ששלח ח"כ ילין

כאמור, תושבים בעוטף עזה פתחו במחאה ובעצומה נגד ההחלטה של פיקוד העורף ונכון לכתיבת שורות אלה למעלה מאלף איש כבר חתמו עליה.

וזה לא הכל, כאשר תורידו את היישום הרשמי של פיקוד העורף, באופן מאוד לא ברור, תדרשו לאשר לאפליקציה לגשת לגלריית התמונות שלכם ובמצלמה. אנחנו במערכת נקסטר הורדנו את היישום ובדקנו - אין שום פיצ'ר באפליקציה שמצריך את אותו אישור.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "פיקוד העורף הינו הגורם האחראי להפצת התרעה מפני איומים שונים, הנעשית באמצעות מגוון אמצעים במטרה להגיע בזמן קצר לחשיפה רבה ככל הניתן. גורמים ויזמים פרטיים מפיצים ביישומים שונים את ההתרעות המפורסמות באתר הפיקודי.

לאחרונה, בשל תלונות אזרחים על התרעות שגויות והתרעות שווא במערכות הפרטיות, ומאחר וגם במצב תקין ההתרעות מתקבלות באפליקציות בעיכוב, הוחלט בפיקוד העורף למנוע את אפשרות הגישה לקובץ ההתרעות המפורסם באתר.

ניתן לקבל את ההתרעות דרך אפליקציית פיקוד העורף בזמן אמת ובאופן מדויק. המבוססת על נתוני מיקום ומערכת GPS ומאפרת בחירת 3 איזורי התעניינות נוספים. נדגיש כי כל תקלה שתעלה על ידי משתמשי האפליקציה דרך מרכז מידע פיקוד העורף וברשתות החברתיות תבדק ותטופל במלוא הרצינות".