אביתר עוזרי בן ה-25 הוא אחד מכוכבי הרשת הישראליים המצליחים ביותר בעולם עם מיליוני עוקבים ממדינות כמו הפיליפינים, קולומביה ואפילו איראן. אחרי ששבר את הרשת עם סרטונים קצרים בכיכוב ניקי, כלבת הצ'יוואווה שלו, עוזרי התגייס לטובת מערך ההסברה הישראלי מאז תחילת המלחמה - מה שעלה לו באובדן של לא מעט עוקבים. "יש לי כ-17 מיליון עוקבים מכל רחבי העולם, ובשבוע הראשון של המלחמה ירדו לי כמעט 20 אלף", מספר כוכב הרשת בשיחה עם mako. "קיבלתי המון פרגונים, אבל גם המון איומים ושנאה. אם זה לא מספיק, האנשים במטא (חברת האם של פייסבוק ואינסטגרם) לא היו לטובתנו, לפחות לא בהתחלה, וכל תוכן של הסברה היו מיד חוסמים לי".

@mreviatarspam

תודה לכם שאתם כאלה מדהימים❤️

♬ Solas X Interstellar - Gabriel Albuquerqüe

עוזרי, שרגיל שהתכנים שהוא מעלה מגיעים למיליוני צפיות בטיקטוק ובאינסטגרם, התחיל לתעד את חייו תחת שגרת הטילים והאזעקות לצד תכני הסברה. בתגובה, הוא מיד חווה ירידה משמעותית בחשיפה שלו, שהגיעה לדבריו לרמה כמעט אפסית. "הייתי מעלה סרטון והוא היה מקבל אולי 100 צפיות, כשאני רגיל לסרטונים שמגיעים למאות אלפי צפיות בממוצע. למזלי, הגעתי לאנשים מאוד בכירים בטיקטוק שטיפלו בזה מהר, בין היתר בזכות עידו דניאל, ראש זירת דיגיטל במשרד התפוצות ששחרר עוד המון חשבונות אחרים כמו שלי שסבלו מחסימות".

סוג החסימות אותן מתאר עוזרי נקראות שאדו-באן (Shadow banning), חסימה חלקית של משתמש ברשת חברתית כלשהי ללא ידיעתו. חסימה מסוג שאדו-באן מתבטאת במספר צורות, כאשר הנפוצה שבהן היא הסתרת התוכן של אותו משתמש מהפיד של משתמשים אחרים.

"כשחסמו לי את הסרטונים, התחלתי לחשוב איך אני יכול להתעלות על זה ולהגיע בכל זאת לקהל הרחב שאני רגיל אליו", מספר עוזרי. "אם בהתחלה התכנים שלי היו יותר תוקפניים ועסקו אך ורק בהסברה, מהר מאוד הבנתי שאני צריך להתחיל לשלב תוכן הומוריסטי יותר, כמו שהקהל שלי אוהב. לדוגמה, התחלתי לצלם איך אני והכלבות שלי נכנסים יחד לממ"ד בזמן האזעקה. יש בזה משהו מצחיק, אבל זה גם מתאר את המציאות ההזויה שאנחנו חיים בה. אני חושב שזה חלק מהניסיון שלי להעלות את המורל של העוקבים שלי, שחלק מהם ילדים ובני נוער. מעבר לעניין החשיפה, הבנתי שאני חייב למצוא את הטוב גם ברע, גם אם לפעמים זה קשה ואני לא יכול להכיל יותר. לפעמים החיוך רוצה לרדת, אבל אני נלחם בזה".

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Eviatar Ozeri • אביתר עוזרי‎‏ (@‏‎mreviatar‎‏)‎‏

"אנשים בעולם חושבים שאנחנו ממציאים הכל"

לפני שהיה משפיען רשת בתחום ההסברה, עוזרי התמקד כאמור ביצירת תוכן הומוריסטי, בעיקר בזכות ניקי, הכלבה שכבר הפכה למותג. לניקי יש לא פחות מ-1.1 מיליון עוקבים בחשבון האינסטגרם שלה, ובשנה שעברה אביתר אפילו הוציא קו מוצרים בכיכובה. את ניקי, לצד ארבע כלבות צ'יוואווה נוספות, הוא מגדל בביתו בראשון לציון, עיר שספגה לא מעט מטחים במהלך המלחמה.

"המצב מבחינת ההסברה לצערי לא טוב", אומר עוזרי, "הרבה אנשים בעולם חושבים שאנחנו ממציאים הכל, לא משנה כמה אני מראה לעולם סרטונים שמתעדים את הטבח המזעזע, אנשים בטוחים שאנחנו משקרים. זה אבסורד, אבל מצד שני, זה נותן לי דרייב להראות להם את האמת. אני אפילו שוקל לטוס לחו"ל בשביל להיכנס פיזית לקבוצות פרו-פלסטיניות ולהשפיע עליהן מבפנים".

@mreviatarspam

Share!!!!

♬ 夜店Paris巴黎 - 奶盖

בלא מעט מקרים, כך מספר עוזרי, הוא ניהל עם עוקבים ששלחו לו איומים והודעות נאצה שיחות ארוכות שגרמו להם לשנות את דעתם בנוגע לישראל. "מספיק שיש בן אדם אחד או שניים משונאנו שהצלחתי לשנות לו את ההשקפה, ומבחינתי הצלחתי. זה הגיע למצב שקיבלתי הודעות כמו, 'אני שונא את את המדינה שלך, אבל אתה מצחיק אותי'. בכלל, אלה אנשים שכל החיים שלהם שמעו רק צד אחד, וכשאני מראה להם את היומיום שלי בשגרת המלחמה או כשאני חושף אותם להריסות בבארי, הם נחשפים פתאום גם לצד שלנו".

 

עוזרי מספר על מקרה אחד שהכעיס אותו במיוחד בו משפיענית פופולרית ממרוקו, אותה פגש בכנס משפיענים בינלאומי לפני כשנה, הסירה ממנו עוקב עם תחילת המלחמה. "כשראיתי שהיא התחילה להעלות תכנים נגד ישראל מיד שלחתי לה הודעה, 'איך את יכולה להעלות את זה אחרי שהיינו יחד בכנס'. היא כתבה לי שהיא לא רוצה לאכזב את העם שלה והבנתי שהיא פשוט רוכבת על הטרנד, כי רוב העוקבים שלה מוסלמים".

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Eviatar Ozeri • אביתר עוזרי‎‏ (@‏‎mreviatar‎‏)‎‏

עד כמה המעבר מתכנים הומוריסטיים וקלילים לתכני הסברה שגם הורידו לך את החשיפה באופן משמעותי, פגע בך מבחינה כלכלית?

"נפגעתי כלכלית מאוד. כיום אין לי עבודה בכלל, נושכים שפתיים, אבל זה לא הזמן לחשוב על הכיס שלי. מה שכן, מחוץ לרשת אני גם שחקן ואני משתדל להמשיך לעשות אודישנים, למרות שאני מעביר חלק גדול מהזמן בביקור ילדים שפונו מהעוטף או חיילים בבסיסים".

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Eviatar Ozeri • אביתר עוזרי‎‏ (@‏‎mreviatar‎‏)‎‏

לצד האתגר הכלכלי, אתגר נוסף בו נתקל עוזרי הוא אתגר הפייק ניוז. מצד אחד, הוא עסוק מסביב לשעון בחשיפה של פייק ניוז ובמלחמה בשקרים ברשת, אבל מצד שני, הוא נזהר שלא לשתף פייק ניוז בעצמו. רק לאחרונה, הוא מודה, הוא נפל בפח ושיתף בעצמו את הסרטון שמציג לכאורה אחות עזתית מבית החולים שיפא שמספרת בבהלה למצלמה באנגלית: "חמאס משתלט על בית החולים אל-שיפא, חמאס גונב דלק ותרופות. אין לי תרופות לטיפול בשבר לילד בן חמש כי חמאס גנב את התרופות. חמאס הוא זה שהורג את העם הפלסטיני". כפי שדיווחנו, מדובר בסרטון לא מהימן, שלא כדאי לשתף אותו.

"הרשת היא זירת לחימה חדשה, כמו אוויר, ים ויבשה. אולי אין בזירה הזו הרוגים, אבל יש בה נזקים משמעותיים", הוא מסכם. "עם זאת, אני לא מפחד לאבד עוקבים, ואני מעדיף שיישארו לי אך ורק עוקבים אוהבי ישראל. אני גאה במי שאני ובמקום שאני מגיע ממנו, ואני לא מפחד להראות את זה לעולם".