הרבה דברים מוזרים קורים מאז 7 באוקטובר. בזמן שישראל נלחמת נגד החמאס בעזה, בעולם (במיוחד בארה"ב) תנועת ה-WOKE הופכת לאט-לאט לקבוצה שהכי תומכת במחבלי החמאס, ולא רק חמאס.

ב-24 השעות האחרונות טיקטוק הוצפה בסרטונים הקשורים לטקסט שכתב אוסאמה בן לאדן אחרי פיגועי 11 בספטמבר. "מכתב לאמריקה" הוא טקסט שנכתב ע"י מנהיג אל-קאעידה "המסביר" למה הם החליטו לתקוף את ארה"ב, בין השאר נכתב שם: "גדילתה של ישראל היא פשע חמור ביותר, ואתם מנהיגי הפושעים הללו. ברור שאין שום צורך להסביר או להוכיח את מידת התמיכה של ארצות הברית בישראל. הקמת מדינת ישראל זה פשע שחייב להימחק. כל אחד ואחד שידיו עסקו ותרמו לפשע זה חייב לשלם את מחירו, ולשלם הרבה".

ככל הנראה, ההתייחסות לישראל היא שעוררה את הטרנד בטיקטוק וגרמה לכמה משפיענים לקרוא לעוקבים שלהם "ללכת לקרוא את הטקסט". עד כמה חיפשו אותו? הגארדיאן, שבו היה עמוד עם הטקסט, חשף ש"מכתב לאמריקה" הוא העמוד הכי נקרא באתר בימים האחרונים – ומדובר באתר חדשות, כן? בעקבות הפופולריות שלו החליט העיתון הבריטי להסיר את הכתבה מהאתר - מה שכמובן גרם להתפוצצות עוד יותר גדולה ברשת.

@kianaleroux #lettertoamerica ♬ original sound - Kiana Leröux

@momchalant #freepalestine #lettertoamerica #thisisus #todayinamerica #keeplearning #rightsideofhistory #thebadplace ♬ original sound - ✨

למרות שהמכתב מסתובב ברשתות החברתיות, כשמנסים להגיע אליו באתר העיתון, נתקלים קוראי הגרדיאן בהודעה, "דף זה הציג בעבר מסמך המכיל בתרגום את הטקסט המלא של 'מכתבו לעם האמריקני' של אוסאמה בן לאדן, כפי שדווח ב-24 בנובמבר 2002. המסמך, שפורסם כאן באותו יום, הוסר ב-15 בנובמבר 2023".

עד כה יותר מ-5.3 מיליון אמריקאים צפו בסרטונים עם האשטאג #lettertoamerica רק בטיקטוק, מספר שרק בזמן כתיבת שורות אלה עלה ב-600 אלף צפיות, אבל ישנם עוד תגיות הקשורות לנושא למשל: #freepalestine ו-#genocide - שני האשטגים (תגי הקבצה) הקשורים להרבה סרטונים שעולים בנושא ישראל בימים האחרונים.

באלפי הסרטונים שהעלו גולשים הם מספרים כיצד המכתב "פתח את עיניהם", ואומרים אמירות כמו: "אני לא אסתכל על המדינה הזאת יותר כמו פעם", "אני עוברת משבר קיומי, כל נקודת המבט שלי השתנתה", ו"עִצרו את כל מה שאתם עושים ולכו לקרוא את המכתב". חלקם אפילו מצדדים באוסאמה בן לאדן וטוענים שהם כעת מבינים אותו, למרות האחריות שלו על פיגוע הטרור הקשה ביותר בארה"ב. 

בין הטענות של הגולשים המצודדים בבן לאדן, ישנה גם ההצהרה שלו כי "פיגועי ה-11 בספטמבר התרחשו בגלל תמיכתה של אמריקה בישראל. הם השליכו עלינו מאות אלפי חיילים וכרתו ברית עם הישראלים כדי לדכא אותנו ולכבוש את ארצנו, זו הייתה הסיבה לתגובתנו ב-11 בספטמבר".

דובר של הגרדיאן אמר למגזין The Daily Beast ביום רביעי שהמכתב מופץ ללא "הקשר מקורי". "התמליל שפורסם באתר האינטרנט שלנו לפני 20 שנה שותף בהרחבה היום ברשתות החברתיות ללא ההקשר המקורי שלו", אמר הדובר. כמובן שבעקבות הורדת המאמר מהאתר - הוא הפך לאחד הדברים שהכי שותפו בטיקטוק וניתן למצוא בקלות את המכתב המקורי בשלל הרשתות החברתיות.

הגולשים בישראל לא יכלו להישאר אדישים לתופעה המטרידה. אלה טרוולס, אחת ממובילות ההסברה של ישראל בזמן המלחמה, שיתפה סרטון שבו נראים פלסטינים בגדה המערבית ובעזה חוגגים אחרי פיגועי 11 בספטמבר וכתבה באנגלית: "הקונספירציה שמופצת על ידי תנועת ה-WOKE כאילו אוסאמה בן לאדן צדק לגבי היהודים וארצות הברית מטרידה. כמות השקרים, החדשות המזויפות והתעמולה נגד יהודים בארה"ב דומה לזו בגרמניה אחרי 1933. בלי צחוק. הצדקת אידיאולוגיה ג'יהאדיסטית, בין אם זה בן לאדן או חמאס, אידיאולוגיה שמטרתה להרוס ערכים ליברליים כמו זכויות נשים, שוויון, חופש הביטוי ועוד הרבה יותר חולה עד היסוד". 

שעות לאחר שהטרנד הפך לפופולרי, טיקטוק הודיעה כי תסיר ותמנע העלאת סרטונים העוסקים במכתב שחיבר מנהיג ארגון הטרור אל קאעידה. למרות זאת, עדיין ניתן למצוא כמה סרטונים כאלה עם תיוגים מעט שונים.

מטיקטוק נמסר: קידום המכתב על גבי הפלטפורמה מפר בבירור את הכללים שלנו נגד תמיכה בכל צורה של טרור ואלימות. אנו מסירים באופן יזום ואינטנסיבי את התוכן הזה ומשקיעים משאבים רבים כדי לבחון כיצד הוא הגיע לפלטפורמה שלנו.