השילוב של סטיקרים מונפשים מ-Giphy בסטוריז של אינסטגרם וסנאפצ'ט עוד לא הספיקה להמאיס את עצמה - וכבר נעלמה בסוף השבוע, פחות מחודשיים לאחר שהושקה בשתי האפליקציות החברתיות.

משתמשים באינסטגרם וסנאפצ'ט לא יכולים מאז יום שישי להוסיף לסטוריז שלהם סטיקרים של אתר האנימציות Giphy. אתר TechCrunch בדק ומצא כי הסיבה לכך היא סטיקר לא ראוי שהתגלה ודווח לשתי החברות על ידי משתמשים.

כותרת הסטיקר היתה, בתרגום חופשי, "מספר האנשים שנרצחו על ידי כושים". תחתיה הופיע מונה ואדם שלצידו בועת קומיקס עם הערה צינית על כמות הפשעים שמתבצעים על ידי שחורי-עור.

סנאפצ'ט, שהיתה כנראה הראשונה לחסום את השימוש בסטיקרים, אמרה ל-TechCrunch: "ברגע שיודענו, הסרנו את ה-GIF וביטלנו את התמיכה ב-Giphy עד שנהיה בטוחים שזה לא יקרה שוב. אנו ממתינים עד שצוות Giphy יבדוק את זה".

אינסטגרם מסרה: "באינסטגרם אין מקום לסוג זה של תוכן. עצרנו את השילוב של Giphy בעוד הם בודקים את הבעיה".

קשה לעכל מה הביא את שתי החברות לחסום את כל מיליוני הגיפים בגלל אחד סורר. בדרך כלל, כשקורה דבר כזה, פונים לחברה ומבקשים ממנה להסיר במהירות את התוכן המדובר, ורק אם היא מסרבת או לא עושה זאת מסיבה אחרת - מבטלים את התמיכה בה.

הסבר אפשרי למה שגרם למהלך הדרמטי המהיר עולה מכך שהחברה הראשונה שנקטה בו היא סנאפצ'ט: בעבר הואשמה החברה לא פעם בחוסר רגישות, לכל הפחות: לפני כשנתיים התלוננו משתמשים על כך שהפילטרים בסנאפצ'ט מעבירים את המסר שעור לבן הוא עור יפה; מספר חודשים אחר כך היא הואשמה בפגיעה בחנונים בפילטר שמחקה אותם באופן נלעג; ולפני שנה וכמה ימים, ביום האישה, הצליחה לעצבן נשים עם פילטרים נשיים שהתרכזו יותר באיפור ופחות בהישגים של נשים משפיעות. לכן, יכול להיות שהתזמון - בדיוק שנה לאחר השערוריה האחרונה - גרמה לסנאפצ'ט להתקף פאניקה, שמא תואשם שוב בבגידה בפוליטיקלי קורקט - והפעם בלי שזו בכלל אשמתה.

בתגובה לפרשה מסרה חברת Giphy לתקשורת: "משתמש גילה סטיקר גיף פוגעני בספרייה שלנו, והסרנו אותו מיידית בהתאם למדיניות התוכן שלנו. לאחר חקירת המקרה, הסטיקר היה זמין בעקבות באג במסנני בדיקת התוכן שלנו שהשפיע ישירות על סטיקרים. תיקנו את הבאג ובדקנו מחדש את כל סטיקרי ה-GIF במאגר שלנו. צוות Giphy מסנן את הסטיקרים פעם נוספת באופן ידני ואמור לסיים בקרוב. אנו לוקחים אחריות מלאה על האירועים האלה ומתנצלים מקרב ליבנו בפני כל מי שנפגע".