הפרסומאי דורי בן ישראל מסוכנות המזבלה מנהל מאבק ממושך נגד מדיניות החסימות של פייסבוק. אתמול (א') קישור שהעלה לרשת לכתבה שמבקרת את התנהלות פייסבוק הוסר על ידי הרשת החברתית. במקביל קיבל בן ישראל הודעה על כך שהושעה למשך 30 יום מפייסבוק.

בהודעה נכתב כי "חזרת ופרסמת דברים אסורים בפייסבוק. קרא את תנאי השימוש בשביל ללמוד מה אסור לפרסם". בהודעה על ההשעייה לא מצוין לאילו תכנים הכוונה, והאם הסטטוס שנמחק נכלל בהם.

פייסבוק ישראל שלום,היום בשעות הצהריים באמצע צ'ט עם חברים, נותקתי מהמערכת שלכם. בהתחלה חשבתי שזה באג, לאחר מכן חשבתי שא...

Posted by ‎מזבלה - בלוג קריאייטיב‎ on Sunday, October 18, 2015

 

"בשעות הצהריים באמצע צ'ט עם חברים, נותקתי מהמערכת שלכם. בהתחלה חשבתי שזה באג, לאחר מכן חשבתי שאולי האינטרנט של הוט שוב קרס, אבל אז הבנתי מה באמת קרה", כתב אתמול בן ישראל, "באופן שרירותי וברוטלי החלטתם להסיר קישור של ידיעת חדשותית שפורסמה בעמוד בטענה שקרית כי זו עוברת על תקנון השימוש שלכם".

מדיניות החסימה

קריו מדבר על הכתבה שעלתה באתר המזבלה שהוא כותב בו וכותרתה "כך פייסבוק ישראל נוהגת בעיתונאים שמתקשים לבקש תגובה בעניין ההסתה המתמשכת". בסטטוס שהפנה לכתבה, כתב בן ישראל "רוצים הוכחה איך פייסבוק שופכת את הדם של כולנו? צפו בתיעוד בלתי נתפס כיצד פייסבוק ישראל נוהגת בעיתונאים שמבקשים לדעת מדוע ההסתה ממשיכה".

קריו מעביר ביקורת בכתבה שלו, ובכתבות אחרות שהוא מפרסם ב"מזבלה" על מדיניות החסימות של פייסבוק. ברשת החברתית נמנעים מלמחוק עמודים, סטטוסים וסרטונים מסיתים, ולעתים אף מודיעים לגולשים כי הסטטוסים לא הפרו את תנאי השימוש. בחלק מהמקרים רק לאחר התערבות התקשורת, או דיווחים מחודשים, פייסבוק מסירה ומתנצלת. כך קרה קרה עם סרטון שמציג דקירה של יהודים

במקרים אחרים פייסבוק חוסמת תוכן שאין בו הסתה או אלימות, וכך קרה לנתנאל אזואלי, שנחסם לאחר שכתב כי "אהבת חינם וסובלנות - אלה ערכים", בתגובה לחיילת שעודדה שנאה. 

פייסבוק העולמית אחראית לחסימות ולבדיקות של הדיווחים. סיימון מילנר, מנהל המדיניות של פייסבוק באזור המזרח התיכון, אירופה ואפריקה ביקר בישראל והשתתף בישיבה של הכנסת. לאחר מכן פירסם סטטוס ובו כתב "יש מקרים שבהם הצוות שלי מקבל את ההחלטה הלא נכונה. כאשר זה קורה, ומתריעים על כך בפנינו, נפעל במהרה בשביל לשחזר את התוכן או למחוק אותו לפי הצורך. בדרך כלל אנחנו מחליטים נכונה, אבל אנחנו טועים מפעם לפעם, ואנחנו מתנצלים כאשר זה קורה".

דורש להסיר את חסימה לאלתר

בן ישראל מסיים בדרישה כי החסימה תוסר לאלתר, "אני דורש התנצלות מצד פייסבוק על המעשה האלים הזה וסתימת הפיות ואני דורש שפייסבוק תפעל לאלתר למיגור כל ההסתה ברשת החברתית. אם לא, אני אפעל, אנחנו נפעל, אני לא אחד, אנחנו המון", הוא כותב.

עדכון 12:51: פייסבוק מוסרת כי מדובר בטעות

מפייסבוק נמסר ״אחת התגובות לפוסט הפרה את כללי השימוש ובטעות הסרנו את כל הפוסט. אנחנו פועלים במהירות להסיר תכנים מסיתים ולעיתים טעויות קורות״.