קרולינה פיצ'יו
איך פייסבוק מאפשרת לתכנים כאלה לעבור דרכה? (פיצ'יו באחת מתמונותיה האחרונות)

קרולינה פיצ'יו, נערה בת 14 מהעיר נוברה שבצפון איטליה, התאבדה בינואר האחרון אחרי שחבורת נערים הפיצה בפייסבוק סרטון ובו צולמה ככל הנראה על ידי החבר לשעבר, כשהיא שיכורה ועירומה בשירותים במהלך מסיבה.

התובע הכללי באיטליה הורה לפתוח בחקירה נגד הרשת החברתית הגדולה כשהתלונה העיקרית מתמקדת באיך הרשתה פייסבוק לבריונות כזו להתקיים דרכה.

הנערה כאמור שמה קץ לחייה בינואר האחרון אחרי שקפצה אל מותה מקומה שלישית בביתה. על פי החשד, היא סבלה מהצקות של שמונה נערים בני 15 עד 17, שהכירו את חברה לשעבר. גם אלה נחקרו במשטרה.

קרולינה פיצ'יו
ייתכן ועובדי פייסבוק שהיו אמורים להסיר את התכנים הפוגעניים, יעברו חקירה במשטרה

"זה לא מספיק מה שעשיתם לי?" כתבה הנערה בפתק האחרון שהשאירה בחדרה לפני ההתאבדות. בפייסבוק היא כתבה: "תסלחו לי שאני לא חזקה מספיק, אבל אני לא יכולה לשאת את זה יותר".

נקסטר גם בפייסבוק

ארגון ההורים באיטליה גם הוא הגיש תביעה פלילית נגד פייסבוק בטענה כי זו היוותה תמריץ להתאבדותה של פיצ'יו. עם זאת לא ברור האם התביעה הזו תתקבל בסופו של דבר.

החקירה כאמור מתמקדת בעיקר באיך אותו סרטון של הנערה בשירותים לא הוסר מהרשת החברתית, ימים ארוכים אחרי שחבריה דיווחו עליו כבלתי הולם דרך מנגנון הדיווח של פייסבוק. ייתכן שהמשטרה תחקור גם חלק מעובדי פייסבוק באופן אישי, אותם עובדים שהיו אמורים להסיר את הפוסטים הפוגעניים, אך כשלו במשימתם.

תופעה מטרידה, בישראל נלחמים

קרולינה פיצ'יו
בישראל יש הצעת חוק שעברה בקריאה ראשונה שהופכת את מפיצי הסרטונים האינטימיים לעבריינים

נזכיר כי תופעת בריונות רשת והפצה של תכנים אינטימיים מלווה אותנו כבר תקופה ארוכה. אחד מהמקרים הבולטים היה מקרה אונס הנערה באוהיו, אך המקרה מפורסם ביותר של בריונות רשת שייך לאמנדה טוד - נערה בת 16 מקנדה ששמה קץ לחייה אחרי שצעיר שהכירה ברשת הפיץ את התמונות האינטימיות ששלחה לו. אחר כך היא גם עברה מסכת של התעללויות מקוונות מאנשים שראו את התמונות. יש לציין כי בניגוד למקרה של פיצ'יו, באף אחד מהמקרים הנ"ל והרבים האחרים שלא זכו לסיקור נרחב, לא הופנו אצבעות מאשימות כלפי המדיה דרכה הופצו התכנים.

בישראל דווקא הצליחו לעשות צעד משמעותי במלחמה נגד אותם מפיצי סרטונים אינטימיים. בשבוע שעבר עברה בקריאה ראשונה הצעת החוק של ח"כ יפעת קריב, לפיה הפצת סרטונים או תצלומים אינטימיים שלא בהסכמה מפורשת תוגדר כהטרדה מינית. המפיצים יוגדרו כעברייני מין ויענשו בהתאם לכך.

הצעת החוק הגיעה בעקבות המקרה של י', שהסעיר את המדינה. אותה י' שחברה לשעבר הפיץ בווטסאפ ללא ידיעתה סרטונים אינטימיים שצילמו ביחד