לפני כחודש וואטסאפ הודיעה שתעביר מידע עליכם (ובו מספר הטלפון שלכם) לפייסבוק, כדי "להציע לכם פרסומות רלוונטיות יותר וחברים שמתאימים לכם". אפשר לבטל את זה בשביל להגן, ולו במעט, על הפרטיות שלכם. 

וואטסאפ נתנה לכם 30 ימים לשנות את זה, ואפשר לעשות את זה בשלושה צעדים. אל תחכו ש-30 היום הללו יחלפו. זה יקרה ביום ראשון 25.9.16.

גשו עכשיו לתפריט וואטסאפ (שלוש הנקודות בפינת המסך) ומשם להגדרות.

 

 

 בחרו בחשבון

שם הורידו את ה-V משתף את פרטי החשבון שלי. יתכן שתקבלו אזהרה ששואלת אם אתם בטוחים. כן, אתם בטוחים. אחרי שביטלתם את זה, האפשרות תעלם.

אם אתם לא רואים אותה, ככל הנראה כבר ביטלתם אותה, או שהגעתם לפה אחרי שחלף המועד ב-25.9

וואטסאפ הקפיצה הודעה על תנאי השימוש החדשים, שרובנו מאשרים ולא טורחים לקרוא. לכן, היא מניחה שהסכמתם להעביר את המידע הזה. לרובכם זה כבר לא רלוונטי, אבל אם במקרה לא הפעלתם וואטסאפ זה זמן רב, או החלפתם סמארטפון, יתכן שהחלון הבא (מימין) יקפוץ ובו תנאי השימוש החדשים. אל תסכימו להם. הקליקו למטה על הקישור שמוביל לקריאה נוספת (1), הורידו את ה-V מהאפשרות לשתף מידע עם פייסבוק (2) ורק אז - הסכימו (3).

יהיו לי עכשיו פרסומות בוואטסאפ?

לא בדיוק. בוואטסאפ אומרים כי "אנחנו עדיין לא מאפשרים מודעות באנר של גורמי צד שלישי לא משויכים ב-WhatsApp".

מצד שני, וואטסאפ אומרת "הודעות שייתכן שתקבל יכללו שיווק אשר יציעו לך דברים שאולי יעניינו אותך". זה נשמע כמו ספאם, אבל לפי וואטסאפ זה יגיע מחברות שאתם בקשר איתן - למשל אם נרשמתם לקבל עדכון מהבנק על מצב החשבון, או מחברת תעופה על הטיסה שלכם. אותם גורמים יוכלו להציע לכם דברים נוספים שיווקיים.

וואטסאפ מבטיחה "איננו רוצים שתקבל חוויה מלאה בספאם; אז כמו בכל ההודעות שלך, תוכל לנהל תקשורת זו ואנו נכבד את הבחירות שלך". 

ולמרות ההבטחה הזאת, בתחילת דרכה ולפני המכירה לפייסבוק, וואטסאפ יצאה נגד פרסום באפליקציה, וציטטה את המנטרה של "כשמעורבות פרסומות, אתה המוצר", וכעת היזמים קצת מתרככים ומאפשרים פרסום בדרך עקיפה, גם אם טכנית אין באנרים או מודעות באפליקציה.

דיברתי עם מישהו בוואטסאפ, והוא הופיע כהצעה לחבר בפייסבוק - מה העניינים עם זה ואיך מבטלים?

כשאתם משוחחים עם מישהו בוואטסאפ, אתם מוסיפים אותו לרשימת אנשי הקשר שלכם בטלפון. פייסבוק שואבת משם רשומות חדשות, ומציעה לכם אותם כחברים. אפשר לבטל את זה.

לכו לתפריט ההמבורגר (שלושת הפסים בפינת המסך), ומשם להגדרות אפליקציה.

שם מכבים את העלאה מתמשכת של אנשי קשר ומאשרים.

באייפון זה קצת שונה - נכנסים להגדרות - Facebook - ושם מבטלים את Contacts.

האם פייסבוק קוראת את תוכן ההודעות בוואטסאפ?

פייסבוק מכחישה. בתנאי השימוש נכתב "ההודעות שלך הן שלך, ואנו לא יכולים לקרוא אותן. כללנו ב-WhatsApp תכונות פרטיות, הצפנה מקצה-לקצה, ותכונות אבטחה שונות מובנות. איננו מאחסנים את ההודעות שלך לאחר מסירתן. כאשר הן מוצפנות מקצה לקצה, אנחנו וגורמי צד שלישי לא יכולים לקרוא אותן כלל".

האם מה שעשיתי במדריך הזה מספיק?

ובכן, לא. פייסבוק יודעת עליכם כל כך הרבה דברים מכל המידע שאתם מעלים באופן יזום (סטטוסים, תמונות, סרטונים), ומכל הפעילות שלכם ברשת החברתית - העמודים שאתם עושים להם לייק, הסטטוסים שאתם עוצרים לקרוא, הלייקים והתגובות לסטטוסים, השיתופים, הקישורים שאתם מקליקים עליהם, קבוצות שאתם פעילים בהן, מקומות שאתם הולכים אליהם (יש לפייסבוק, כמו לאפליקציות רבות אחרות, פרסום מבוסס מיקום). כמו כן, אפליקציות אחרות כמו ג'ימייל ואפילו חלק מהמשחקים ואפליקציות להדלקת הפנס גם אוספות מידע, וכך כל דבר דיגיטלי בחיים שלנו.

יתכן גם שהעברתם מיוזמתכם את הטלפון שלכם לפייסבוק בלי קשר לוואטסאפ, שיש בזה יתרון גדול - אפשר לשחזר את הסיסמה במקרה של אבודן, או חשד לגניבת החשבון, או להפעיל אימות כפול. 

האם פייסבוק תעשה שימוש לרעה במידע הזה?

תלוי מה אתם מגדירים רע. כרגע פייסבוק נעזרת בו בשביל לדעת אילו פרסומות להראות לכם, ואילו סיפורים מהפיד להציף לכם. היא מדי פעם עורכת ניסויים בפיד על מצב הרוח שלנו וחוטפת ביקורת על זה. אבל היא לא מוסרת מידע לבני ובנות הזוג איפה הייתם, למשל, אם זו הדאגה שלכם.

מה אפשר עוד לעשות?

אפשר להשתמש בגירסת הדפדפן של פייסבוק ולמחוק את האפליקציה, אפשר להשתמש בגירסת כובע נייר הכסף הלא רשמית לפייסבוק שמסננת חלק מאיסוף המידע. אפשר לעבור לטלגרם (ואפליקציות אחרות שיותר שומרות על פרטיות). כך או כך, זה לא אטום הרמטית תמיד תהיה פשרה בין אפשרויות נוחות שמציעים לנו, לבין הפרטיות שאנחנו מוותרים עליה.

*הכתבה פורסמה לראשונה ב-27.8.16 ועודכנה ב-24.9.16