חברת נייס (NICE) הישראלית מסייעת לממשלות בעולם להאזין ולצותת לאזרחיהן, בעזרת תוכנות וטכנולוגיות ריגול שהיא מפתחת. המידע שנאסף מהמחשבים והמכשירים הסלולריים של האזרחים - ללא ידיעתם – משמש כדי לרדוף אותם ולעקוב אחר מעשיהם, וייתכן שגם כדי להאשים, להרשיע ולהעניש אותם. תחקיר שפורסם היום בבאזפיד מעלה עדויות לכאורה, לפיהן נייס סייעה לממשלת אוגנדה לצותת להומואים וללסביות ולפעילים למען זכויותיהם. 

דגל גאווה (צילום: Sakchai Lalit | AP)
צילום: Sakchai Lalit | AP

ממשלת אוגנדה שוקלת באחרונה להשיב על כנו חוק שאוסר על קיום אורח חיים הומוסקסואלי במדינה, וגוזר עונש של עד מאסר עולם למקיימים אורח חיים כזה. בית המשפט כבר פסל חוק כזה במדינה, ופעילים בקהילה ההומו-לסבית נלחמים בו. במקביל, מקיימת המדינה האפריקנית משטר נוקשה בכל הקשור לחופש גישה למידע ומצנזרת את תעבורת האינטרנט.

פעילים מקומיים העידו כי המחשבים והטלפונים האישיים שלהם נפלו קורבן למתקפה אלקטרונית שמטרתה להחדיר להם תולעת מתוחכמת, שמצותתת לכל הנעשה בהם. מהתחקיר של באזפיד, שמבוסס על תכתובות פנימיות של חברת NICE שדלפו לאתר וויקיליקס, עולה בבירור מעורבותה העמוקה של החברה הישראלית בעסקאות אלה, יחד עם שותפים עסקיים נוספים, ובעיקר עם חברה איטלקית בשם Hacking Team. מהתכתובת עולה, כי ממשלת אוגנדה היא רק אחת משורה של ממשלות שנעזרות בשירותיה. בין הממשלות האחרות ששמן הופיע בתכתובת: מקסיקו, פינלנד, קולומביה, וישראל. באחד האימיילים שנשלחו מנייס, מבקשת החברה הנחה משותפתה האיטלקית תמורת חתימת עסקה עם משרד הפנים הישראלי.

נייס היא אחת החברות הוותיקות בהיי-טק הישראלית, ומהראשונות שהתבססו על בוגרי יחידות המודיעין ובראשן 8200. לפי התכתובת, הפעילות המדוברת בוצעה לפחות החל משנה שעברה, וייתכן שעדיין מבוצעת בחטיבת הסייבר. עם זאת, החטיבה נמכרה על ידי נייס לפני מספר חודשים לחברת אלביט הישראלית תמורת 158 מיליון דולר.

 "אל תהיי ילדותית. ברור שאנחנו עושים עסקים עם Hacking Team. אנחנו עושים איתם עסקים מצויינים ואין בזה כל רע", כך ענה אחד העובדים הישראלים של נייס, ששמו הופיע בתכתובת, לעיתונאית באזפיד שירה פרנקל. 

נייס מסרה הערב ל-NEXTER כי "החברה מכרה את חטיבת המודיעין שלה ואינה פעילה עוד בתחומי עסקים אלה. נייס אינה מגיבה אודות יחסיה עם לקוחותיה הנוכחיים או הפוטנציאליים, בעבר או בהווה. בעבר, פתרונות מהסוג המתואר נמכרו ללקוחות תוך עמידה קפדנית בחוקים הרלוונטיים ותחת פיקוח ממשלתי מתאים. נייס היא חברה גלובאלית, ישראלית וערכית, ואין ידה בפעילות הנוגדת את ערכי השוויונות והמוסר המנחים אותה כלפי פנים וכלפי חוץ".