מיכל ויצחק (בוז'י) הרצוג (צילום: חדשות 2)
האישה שאיתו. מיכל ובוז'י הרצוג | צילום: חדשות 2

אנחנו מכירים אותם היטב, רואים אותם כל יום כמעט על המסך - אבל מה אנחנו יודעים על בני זוגם של הפוליטיקאים שלנו? פרויקט "האישה שאיתו" הוא פרויקט מיוחד של חדשות 2 באינטרנט, במסגרתו נכיר לכם בכל פעם רעייה של אחד מחברי הכנסת שלנו. האישה שננסה הפעם לחשוף מעט פרטים עליה היא מיכל הרצוג, רעייתו של שר הרווחה יצחק (בוז'י) הרצוג ממפלגת העבודה.

היא מעידה על עצמה כמי שמחזיקה את תיק השפיות של המשפחה, אך ניכר כי מיכל הייתה צריכה להחזיק דווקא את תיק הרווחה יד ביד עם בעלה. לאחר שעבדה במשך כעשר שנים במשרד עורכי הדין של אורי סלונים והשתתפה בין היתר בייצוג "האופנובנק" רוני לייבוביץ', ראש אגף האבטחה בשב"כ בוועדת החקירה של רצח רבין וייצוגו של בנק לאומי במשפט הבנקאים ב-1993, פנתה מיכל לתחום הפילנתרופיה. במשך שמונה השנים הבאות שימשה כמנהלת הפרויקטים "קרן ריץ'" ישראל התורמת לפרויקטים בתחומי חינוך ורווחה .

"החיים מגלגלים אותך לכל מיני מקומות", היא מספרת. "המגזר השלישי פתח בפניי עולם עצום אליו נשאבתי בקלות".

כיום מלווה הרצוג מספר עמותות במסגרת התנדבותית: את עמותת "בית נועם" העוסקת בטיפול בצעירים מוגבלים פיזית ונפשית. "זה בית שבו הם מרגישים שווים", היא אומרת. "מה ששבה את לבי זו ההתייחסות המדהימה לאוכלוסייה הקשה וההבנה שיש לאפשר לצעירים המגיעים לשם למצות את החיים בדיוק כמו כל אדם אחר. השהייה במחיצתם פשוט מעצימה".

בעמותת "מרחבים", שמטרתה ליצור מרחב הסכמה בין האוכלוסיות השונות בארץ, מתגאה מיכל בעיקר בפרויקט הדגל - שילוב מורים ערבים בבתי ספר יהודיים "ולאו דווקא בלימודי ערבית", היא מדגישה. "ישנה אבטלה גדולה במגזר הערבי, בעוד שבמגזר היהודי יש מחסור במורים. זהו מצב בו שני הצדדים מרוויחים וההצלחות הן גדולות".  

ארגון נוסף בו היא לוקחת חלק ומשמשת כחברת הוועד המנהל הוא "מעלה", המאגד את החברות המובילות במשק במטרה לסייע ולתרום לקהילה.

"מנסה ללמוד להגיד לא"

אך השיא של פעילותה, מספרת מיכל בגאווה, הוא תפקידה כראש ארגון הבוגרים של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב. "הרעיון העומד מאחורי התפקיד הוא לקשר בין הבוגרים הוותיקים של האוניברסיטה לבוגרים החדשים במטרה ליצור רשת מקצועית וחברתית מקיפה ותומכת", מספרת הרצוג.

"כעת הפרויקט החדש שלי הוא ללמוד להגיד לא", היא מודה בגיחוך. "אבל הוא היחיד שלא ממש מצליח. אנחנו מתלוננים על החברה שלנו ועל כך שכל אחד לעצמו, אבל אני נחשפת לעשייה מדהימה של אנשים שעושים ומסייעים. כולם צריכים עזרה ואני מאוד רוצה לעזור. בכלל נושא הרווחה מאוד נוגע למשפחה שלנו, לכן מאוד שמחתי כשבוז'י מונה לשר הרווחה והתאפשר לו להיכנס לעולם שלי".

הדייט הראשון של מיכל ובוז'י

"אדם ראוי וערכי". הרצוג
שר הרווחה יצחק הרצוג | צילום:

בוז'י ומיכל הכירו בצבא כששירתו ביחידת מודיעין. כילדים שנאלצו להשלים תעודת בגרות בחו"ל לאחר שמשפחותיהם שהו בשליחויות (אביו היה שגריר ישראל באו"ם ואביה נציג הטכניון בקנדה). "הדייט הראשון", היא מגלה, "היה כשנסענו בוקר אחד לאוניברסיטת תל אביב לברר אם התקבלנו ללימודי משפטים. הודיעו לנו שאנחנו במקומות השלישי והרביעי בכיתה, אבל עד היום אנחנו לא יודעים מי זה מי".

בשנת 1986 סיימו השניים את הלימודים וב-1988 קיבלו את התארים מלשכת עורכי הדין. כמה שנים לאחר מכן פנו שניהם לכיוונים שונים: בוז'י פנה לחיים הפוליטיים ומיכל התאהבה בתחום הגישור ועברה לעבוד מהבית.

"החיים הם עניין של מינון", היא מצהירה, "ואין ספק שצריך לאזן בין עבודה לילדים ובכלל שיהיה בית חם ומגבה לכולם. אם אחד מבני הזוג לא נמצא הרבה בבית, צריך להיות איזון של בן הזוג השני. אבל זה לא מפריע לי להמשיך ולעשות. אני לא יושבת בטל".

לבני הזוג שלושה בנים בני 9, 16 ו-21 שנולדו לבית מאוד ציבורי. "סבא שלהם, חיים הרצוג, היה נשיא המדינה לשעבר וסבתם גם היא אישיות בפני עצמה", מזכירה מיכל. "הבריתות של שני הגדולים נערכו בבית הנשיא וכשנולד הקטן, בוז'י היה מזכיר הממשלה ואהוד ברק נבחר כסנדק".

ולמרות הכל הם מצליחים לחיות חיי משפחה רגילים ונהנים בעיקר מצפייה משפחתית במשחקי כדורגל. "אנחנו אוהדים שרופים של ברצלונה", היא מגלה.

הג'ונגל הפוליטי מתאזן בבית

לבנים, מספרת מיכל, יש מודעות פוליטית מאוד גבוהה והם שומעים ונחשפים כל הזמן, אך אין לדעת אם ימשיכו את אביהם בתחום. "פוליטיקה היא מקצוע לכל דבר", היא מסבירה. "יש ללמוד אותה, להשקיע ולראות בה שליחות - אחרת זה לא המקום שלך ואין סיכוי להצליח".

מיכל מתארת את סביבת העבודה של בעלה כקשה ומלחיצה בעיקר עקב החשיפה הגדולה, האדרנלין שזורם כל הזמן ושעות העבודה הארוכות. "גם כשבוז'י היה עו"ד הוא עבד שעות רבות", היא אומרת. "אם הוא יבוא בחמש הביתה לא יהיה לנו מושג מה לעשות.

"יש בפוליטיקה תקופות יותר קשות, בעיקר לפני בחירות, אז המקצוע לוקח את כל כולך. ברגעים האלה חלק מהתפקיד שלי הוא ליצור פרופורציה ולאזן את הג'ונגל הפוליטי עם אי של שקט בבית", סיכמה.

עוד "נשים שאיתו" שנחשפו:

האישה שאיתו: אורלי ואופיר פינס-פז

האישה שאיתו: אלה ואביגדור ליברמן

האישה שאיתו: שלי וגדעון סער

הווידאופדיה: שרה נתניהו

נילי פריאל יוצאת למפגינים

הווידאופדיה: קרלה ברוני

מישל אובמה - הגברת הראשונה של ארה"ב

אשתו של המועמד לנשיאות אירן עושה כותרות