מסיבת העיתונאים המחתרתית שקיים היום (חמישי) נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי הייתה שונה מקודמותיה. המסרים והמראה הצבאי של הנשיא נותרו זהים, אך הפעם על הנוכחים בחדר נמנה גם עיתונאי ישראלי, שליח "עובדה" איתי אנגל. בשיחה מקייב, הוא סיפר על "המסע" הייחודי לפגישה עם אחד המנהיגים הבולטים – וגם המאוימים - כיום בעולם.

סיקור נרחב ב-N12 על מלחמת רוסיה אוקראינה

"הכול היה בהפתעה מוחלטת", סיפר אנגל. "היינו בכלל מחוץ לקייב ותיעדנו קרבות בחזית, כשפתאום קיבלנו הודעה דחופה שהועברה לכל העיתונאים שנותרו באזור. התבקשנו להגיע בתוך שעתיים לכתובת בקייב".

"כשהגענו לשם, הכניסו אותנו למכוניות עם חלונות שחורים שלא ניתן לראות דרכם דבר", המשיך אנגל. "זו הייתה נסיעה קצרה, ובסיומה הכניסו אותנו לתוך בניין, למבוך של מסדרונות ושקי חול. זו הייתה הליכה של כמה דקות בתוך חשכה מוחלטת, שבסיומה הגענו לחדר. הייתה שם דלת שעליה היה כתוב 'הלשכה הנשיאותית'. עד אז לא ידענו שזלנסקי אמור להופיע - ואז הוא בא".

איתי אנגל מראיין את זלנסקי (עיבוד: אדי גרלד, עובדה; AP)
איתי אנגל ו-וולודימיר זלנסקי במסיבת העיתונאים | עיבוד: אדי גרלד, עובדה; AP

הנשיא האוקראיני, שמוביל בימים אלה את ההגנה על ארצו, היה נראה עייף. "הוא היה לבוש בחולצת טי ובפליז צבאי", טען אנגל. "הוא לא רצה לעמוד ליד פודיום, אז לקח כיסא פלסטיק פשוט והתנצל שהוא נראה ככה. אבל ככה נראה מי שישן 4-3 שעות בלילה. הוא דיבר על הטירוף של פוטין, על מה שהולך לנחות על אוקראינה".

אחר כך, לדברי אנגל, הגיע הרגע המשמעותי ביותר: "ברגע אחד הדובר שלו מצביע עליי, אומר שאני מישראל ונותן לי לשאול שאלה. שאלתי אותו אם הוא ניסה לפנות לבקשת עזרה צבאית או טכנולוגית מישראל, ואיזו תשובה קיבל. גם שאלתי איך הוא רואה את העמדה של מדינת היהודים כלפי אוקראינה כרגע. הוא דיבר ברגש עז כלפי האזרחים בישראל - אבל הוא מאוד ברור בביקורת כלפי ישראל כמדינה".

הביקורת על ישראל במסיבת העיתונאים מתייחסת לדבריו של זלנסקי על ראש הממשלה נפתלי בנט: "ראיתי תמונה מהכותל המערבי, של אנשים עם דגל אוקראינה. זה הרשים אותי וריגש. אני חייב להגיד בכנות - יש לנו יחסים טובים, באמת, אבל הכול נבחן בזמנים כאלה מתוחים. דיברתי עם בנט ואני לא מרגיש שהוא עוטה את דגל אוקראינה".