"לא נוותר על מה ששלנו": המלחמה באוקראינה נכנסה היום (חמישי) אל יומה ה-8, וברקע ההתקדמות של הכוחות הרוסיים וכיבוש עיר הנמל חרסון - הנשיא זלנסקי קרא הבוקר בנאום מצולם אל אזרחיו לצאת ולהצטרף להתנגדות. דקות לאחר ששר החוץ שלו פרסם תמונה של שיירת אזרחים בולמת את צבא רוסיה בעיר אנרגודאר שבמזרח המדינה - הנשיא זלנסקי אמר: "רצו להשמיד אותנו כל כך הרבה פעמים - ולא הצליחו".

סיקור שוטף ב-N12:

היום ה-8 למלחמה: כל העדכונים - דקה אחרי דקה
מה מעכב את שיירת הענק של הרוסים ומה צפוי כשתגיע לקייב
איך הפך זלנסקי מקומיקאי - למנהיג שסוחף אחריו מיליונים?
בנט אחרי שיחותיו עם פוטין וזלנסקי: על העולם לפעול מהר

"אנחנו עברנו כל כך הרבה", הוסיף הנשיא, "מי שחושב שהאוקראינים יפחדו, יישברו או ייכנעו - הוא לא יודע דבר על אוקראינה, ואין לו מה לחפש באוקראינה". הוא הוסיף: "כל פולש צריך לדעת: הם יתמודדו עם דחייה עזה של האוקראינים ולנצח נזכור שאנחנו לא נוותר על מה ששלנו".

התמונה שפרסם משרד החוץ האוקראיני של אלפי אזרחים לא חמושים באנרגודאר מצטרפת לעוד ועוד תיעודים מאזורי הקרבות. ללא קלצ'ניקוב או בקבוקי תבערה ביד, אלא עם דגל אוקראינה ונחישות אמיתית להדוף את האויב שלהם במו גופם. כשהם לא חמושים, הם מנסים להדוף את הצבא הרוסי תוך שהם קוראים לעבר החיילים: "פאשיסטים! הביתה! אנחנו לא חמושים! מה, אתם רוצים לירות על חפים מפשע?".

"אף אחד לא מתכוון לוותר על העיר, אנשים כאן מספיק נחושים", הסבירו אתמול תושבי אנרגודאר שאת התיעוד שלהם הפיצה היום ממשלת אוקראינה. הכניסה לעיר, שבה נמצאת תחנת הכח הגרעינית הגדולה באירופה, נחסמה בידי שיירה אנושית של אזרחים.

תיעוד אחר מקונוטופ, עיר שנמצאת 600 ק"מ מצפון לאנרגודאר, הפך לויראלי לאחר שראש העיר תועד עומד מול תושבים ושואל אותם אם הם בעד להצטרף ללחימה נגד הרוסים. "הם הציבו לנו תנאים עכשיו. אם נילחם נגדם הם ימחקו את העיר בתותחים. אם אתם בעד, אנחנו נילחם". התשובה החיובית שקיבל מהם הייתה ברורה, ולאחר שקיבל את האישור הורה לתושביו: "פנו את הילדים ואת הנשים - ואנחנו מתחילים להילחם!".

הלילה נכבשה העיר חרסון, לא לפני שגם שם תושבים ניסו להתנגד, אך ללא הועיל. שעות לפני שראש העיר הודיע כי הכוחות הרוסיים השתלטו על העירייה, תועד תושב נעמד מול כמה חיילים חמושים ומצוידים מכף ראש ועד ראש. לא ברור מה עלה בגורלו של האיש, אך כן ברור שעיר הנמל הזאת הפכה ביממה האחרונה להישג המשמעותי הראשון של הצבא הרוסי.

"זו באמת מלחמה של העם האוקראיני", צייץ היום שר החוץ של אוקראינה דמיטרו קולבה שגם חזר על אמירתו של הנשיא לפיה "אין לפוטין סיכוי לנצח". על המראות מאנרגודאר אתמול כתב: "בתמונה הזו אזרחים חסמו אתמול פולשים רוסים. אחת ממאות תמונות וסרטונים כאלה. אנחנו צריכים שותפים שיעזרו לאוקראינה להגן על עצמה". לפי הדיווחים האחרונים מאוקראינה, הלחימה על העיר עדיין נמשכת.