מתחמקים מסנקציות - בעזרת הביטקוין: המלחמה באוקראינה הביאה בשבוע האחרון לזינוק חד במחירי המטבעות הדיגיטליים, ובייחוד הביטקוין, שנכון לכתיבת שורות אלו עומד על 43,624 דולר. מצד אחד עומדים האזרחים הרוסים החוששים מניתוק ממערכת Swift העולמית, ומצד שני הממשלה הרוסית - שמסחר באמצעות מטבעות דיגיטליים יקל עליה להתמודד עם סנקציות כאלו ואחרות. העלייה בביקוש לאחרונה הביאה לזינוק במחיר.

סיקור מלחמת רוסיה אוקראינה ב-N12

"מלבד האזרחים והממשלה, סיבה נוספת לזינוק בקניית מטבעות דיגיטליים היא צניחת הרובל (המטבע הרוסי) - ומשקיעים לא רוצים לאבד את הערך," מסביר אלי מיזרוח, מנכ"ל סילבר קסטל - בית ההשקעות לנכסים דיגיטליים. "הביטקוין הוא סוג של גידור עבורם נגד ירידת הערך. יכול להיות שממשלת רוסיה תעבור למטבעות דיגיטליים מפני שזו דרך שתקל עליה להתמודד עם הסנקציות - על מסחר במטבעות דיגיטליים קשה יותר להפעיל אכיפה".

למדינה יש שתי אפשרויות למסחר במטבעות דיגיטליים. קודם כל, קנייתם - כמו שרוסיה קונה כעת ביטקוין. השנייה היא הפיכת המטבע של המדינה לדיגיטלי - מהלך שנקטו בעבר בין היתר ונצואלה וסין. המשמעות של מהלך כזה רחבה ומורכבת הרבה יותר - אך מאפשרת מסחר באופן שונה.

אלי מיזרוח, מנכ"ל סילבר קסטל (צילום: אלי כהן)
אלי מיזרוח, מנכ"ל סילבר קסטל | צילום: אלי כהן

"ביטקוין ואתריום לדוגמה הם מטבעות דיגיטליים שמישהו הנפיק ועכשיו יש בהם מסחר והם לא שייכים לאף גוף רשמי," מוסיף מיזרוח. "זו דרך אחת לסחור במטבעות הדיגיטליים. אין דרך למנוע מרוסיה לקנות ולמכור. בנוסף, יכול להיות שרוסיה תחליט להפוך את הרובל גם לדיגיטלי - אבל אני לא בטוח שזה ממש יעזור להם כי יכול להיות שזה יהיה יותר קל לאכוף עליו סנקציות לעומת ביטקוין. עם זאת, מה שהכי מעניין והוא עדיין בגדר שמועות - זו האופציה ליצור מטבע דיגיטלי משותף לרוסיה, לסין ולהודו. זו יכולה להיות התפתחות מאוד מעניינת, זה כאילו היו הופכים את האירו, שמשותף לכמה מדינות, דיגיטלי".

למה בעצם המחיר של הביטקוין זינק כל כך, והאם אפשר לצפות מה יהיה בהמשך?

"ביטקוין מוגבל בהיצע, אז אנחנו יודעים בדיוק כמה ביטקוין יהיה וזה מוגבל וידוע", אומר מיזרוח. "ואז ברגע שיש עודפי ביקוש מכל מיני סיבות - כמו המלחמה - זה משפיע כלפי מעלה על המטבעות הדיגיטליים, ובמיוחד בביטקוין כי ההיצע שלו מוגבל. עכשיו שיש יותר ויותר רוסים שקונים ביטקוין הוא עולה ועולה. אנחנו לא נותנים המלצות קנייה או מכירה, ותחום הקריפטו אכן תנודתי ומסוכן - אך על פניו נראה שהמלחמה בין רוסיה לאוקראינה - ככל שתימשך – תוסיף להעלאת הביקוש למטבעות הדיגיטליים".