היום השמיני למלחמה באוקראינה: לאחר שאתמול נכבשה העיר חרסון - כוחות הצבא הרוסיים ממשיכים להתקדם לעבר יעדים נוספים באוקראינה. ערים רבות, בהן מריופול, קייב, חרקוב וצ'רנייב נמצאות גם היום (חמישי) תחת הפצצות רוסיות כבדות. הנשיא פוטין הודיע לנשיא צרפת כי הלחימה הרוסית תימשך ככל שיידרש. נשיא אוקראינה זלנסקי מתח ביקורת על ראש הממשלה בנט, ונש יא ארה"ב ביידן הודיע שיטיל סנקציות על מקורבים נוספים לפוטין.

בזירה הדיפלומטית, שר החוץ הרוסי לברוב הצהיר כי הרוסים "רוצים פירוז של אוקראינה, מוכנים לדון בדרישות זלנסקי". עוד אמר לברוב: "מאמין שכמה מנהיגים זרים מתכוננים למלחמה נגד רוסיה". הסתיים הסבב השני בשיחות המשא ומתן בין רוסיה ואוקראינה בבלארוס - גם היום, ללא תוצאות של ממש. ברוסיה דיווחו שמאות מפגינים נגד המלחמה נעצרו בסנט פטרסבורג.

במקביל, מכת הסנקציות ממשיכה לפגוע ברוסיה: סבב מרוצי הפורמולה 1 הודיעה על השהיית כל המרוצים ברוסיה, ואיקאה, חברת הריהוט המפורסמת - הודיעה על סגירה זמנית של כל חנויותיה ברוסיה ובבלארוס. קנדה ומדינות נוספות מחריפות את הסנקציות נגד משטר פוטין.

המלחמה באירופה: דקה אחר דקה

21:36: לאחר ביקורו בישראל, הקנצלר הגרמני שולץ קורא להפסקת אש ומזהיר: "עלינו למנוע סכסוך ישיר בין נאט"ו לרוסיה".

 

21:34: גארי קספרוב, אלוף העולם בשחמט לשעבר, קורא למעצמות לאמץ אסטרטגיה צבאית וכלכלית קשה יותר נגד פוטין: "תחזירו את רוסיה לתקופת האבן".

21:10: נשיא ארה"ב ביידן הודיע שיטיל סנקציות על עשרות ממקורביו של פוטין, ביניהם דוברו האישי, ומאשים את רוסיה: "יורה ללא הבחנה".

20:57: הבית הלבן: "בידינו צעדים נרחבים להשפיע על האנשים הנמצאים במעגל הקרוב לפוטין".

20:55: הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית קוראת להפסקה מיידית של הקרבות באזור תחנת הכוח הגרעינית בזפוריז'זיה שבאוקראינה.

20:40: רשת NBC מדווחת כי צבאות ארה"ב ורוסיה הקימו בימים האחרונים קו תקשורת ישיר - במטרה להימנע מצעדים קיצוניים בלחימה באוקראינה ולמנוע הסלמה ישירה בין שני הצבאות.

20:32: דיווחים בבלארוס: סבב השיחות השלישי במשא ומתן בין רוסיה ואוקראינה ייערך בתחילת השבוע הבא.

20:22: במשרד הפנים האוקראיני מאשרים את הדיווחים על הפגזות בעיירה אנרגודאר, ומציינים כי הן מתרחשות בקרבת תחנת הכוח הגרעינית זפורז'יה - הגדולה ביותר באירופה.

20:19: שירות הביטחון האוקראיני מסר שמספר ההרוגים במתקפה הרוסית בצ'רנייב עלה ל-33.

19:49: הפצצות כבדות על העיר אנרגודאר בשעות האחרונות. ראש העירייה לתושבים: "כבו את האורות הלילה, אל תפתחו את הדלת לאיש".

בית שרוף בקייב, אוקראינה (צילום: AP)
מאמצים לכיבוי בניין שעולה בלהבות, קייב | צילום: AP

19:32: סבב השיחות השני בין אוקראינה ורוסיה הסתיים ללא תוצאות של ממש, כך מסר הנציג האוקראיני לסוכנות הידיעות רויטרס. הצדדים סיכמו לקיים בימים הקרובים את סבב השיחות השלישי, ו"גובשה הבנה לגבי יצירת מסדרונות הומניטריים לפינוי אזרחים".

19:15: סוכנות הידיעות AP מאשרת מפי גורמים בקרמלין את דבר מותו של קצין בכיר בצבא רוסיה. על פי הדיווח, מייג'ור ג'נרל (מקביל לדרגת אלוף) אנדריי שוחובצקי, מפקד הדיביזיה המוטסת השביעית, נהרג בשדה הקרב בתחילת השבוע. 

צ'רנייב, אוקראינה (צילום: Anadolu Agency, getty images)
צ'רנייב, אוקראינה | צילום: Anadolu Agency, getty images

19:05: זלנסקי: "נשיא טורקיה ארדואן מסייע לנו בדרכים רבות".

19:01: פוטין: "המבצע המיוחד באוקראינה מתנהל על פי התוכנית".

19:00: פוטין: "כל משפחות החיילים שנפלו בקרב יקבלו את הקצבה ההולמת ויוענקו תשלומים נוספים לאנשי הצבא המשתתפים במבצע. כל המשתתפים יקבלו תגמולים נוספים גם על פציעות, חייל שלא יוכל להמשיך להילחם יקבל 2.9 מיליון רובל. נזכור את הנופלים, נסייע למשפחותיהם ולהשכלת ילדיהם. בתום דבריו נערכה דקת דומייה במועצה לביטחון לאומי של רוסיה".

18:55: פוטין בהצהרה מיוחדת: "חיילים רוסים נלחמים באומץ, כמו גיבורים, ומקריבים את חייהם". הוא סיפר על הצלחות והישגים של הצבא הרוסי ש"נלחם בנאצים". הוא אמר כי רוסים ואוקראינים הם "עם אחד".

18:54: גורמי מודיעין אמריקנים: "לרוסיה אין עדיין שליטה מלאה בעיר חרסון".

18:40: גופתו של רומן ברודסקי, הישראלי שנהרג באוקראינה, תגיע מחר לישראל לאחר שתועבר בגבול אוקראינה-רומניה.

18:22: שר הפנים הצרפתי אישר כי האיחוד האירופי הגיע להסכמות על צעדים להגנה על הפליטים מאוקראינה.

18:20: עלה ל-26 מספר ההרוגים בהפצצה הרוסית על בתי הספר בעיר צ'רנייב.

18:18: התאחדות הכדורגל הרוסית הודיעה שתערער לפיפ"א ואופ"א על החלטתן להדיח את הנבחרת הרוסית ממשחקי מוקדמות מונדיאל 2022 שייערך בקטר.

18:15: אחרי אוקראינה - נשיאת מולדובה מאיה סאנדו הודיעה כי תגיש בימים הקרובים בקשת הצטרפות רשמית לאיחוד האירופי.

18:07: ראש מערך הביון הרוסי: מבחינתנו זו כבר לא מלחמה קרה עם המערב, אלא מלחמה חמה. לרוסיה יש כעת הזדמנות אמיתית "לגמור את המלחמה שהתחוללה במרחב הפוסט-סובייטי ב-30 השנים האחרונות".

18:03: דובר צבא רוסיה: אף אחד משכירי החרב שהמערב שולח לאוקראינה לא ייהנה ממעמד של לוחם הנגזר מהמשפט הבין-לאומי ולא יזכה לזכויות של שבויי מלחמה. "המקרה הטוב הם יישפטו כפושעים. אנו קוראים לכל האזרחים הזרים שמתכננים ללכת ולהילחם למען המשטר הנאציונליסטי-אוקראיני לחשוב תריסר פעמים לפני שהם יוצאים לדרך.

17:57: כוחות הצבא הרוסי נערכים לכבוש את תחנת הכוח הגרעינית בזפוריז'יה שבדרום-מזרח אוקראינה. 

17:56: גורמים בארצות הברית טוענים שמריופול עדיין תחת שליטה אוקראינית, אך שנראה שכוחות רוסיים מנסים לבודד את העיר.

17:55: חברת הנפט הרוסית "Lukoil", מענקיות האנרגיה במדינה, קוראת "לסיים את העימות הצבאי באוקראינה בהקדם האפשרי".

משרד החוץ הבלארוסי מוכן לסבב שיחות נוסף בין אוקראי
משרד החוץ הבלארוסי מוכן לסבב שיחות נוסף בין אוקראינה לרוסיה

17:53: בארה"ב מעריכים: 90% מהכוח הצבאי שריכז פוטין בגבול אוקראינה ערב המלחמה - כבר הוטל למערכה.

17:50: משרד ההגנה הבריטי טוען כי היום נרשמה ההתקדמות הקטנה ביותר של שיירת הכוחות הרוסית בדרך לקייב, הנמצאת כעת 30 ק"מ מהבירה. בלונדון מסבירים כי "התנגדות אוקראינית, בעיות מכניות וגודש תנועה" הן הסיבות להתקדמות האיטית מאוד של הכוחות.

17:48: ממשל ביידן צפוי להטיל סנקציות אישיות על כמה אוליגרכים רוסיים ובני משפחותיהם עוד היום. בין היתר ייאסר על האוליגרכים וקרוביהם לבקר בארה"ב.

 

 

17:41: יותר מ-660 אלף פליטים מאוקראינה חצו את הגבול לפולין בימים האחרונים, כך לפי משמר הגבול הפולני.

17:36: במשרד הפנים האוקראיני טוענים שהכוחות הרוסיים נערכים להשתלטות על תחנות הכוח הגרעינית בזפוריז'יה שבדרום-מזרח אוקראינה.

17:30: זלנסקי: "ראיתי תמונה של אנשים עם דגל אוקראינה ליד הכותל המערבי, זה הרשים אותי. שוחחתי עם הנהגת ישראל ואגיד בכנות, אני חייב להגיד זאת - יש לנו יחסים טובים, באמת, אבל הכול נבחן בזמנים כאלה מתוחים. דיברתי עם ראש ממשלת ישראל ואני לא מרגיש שהוא לובש את דגל אוקראינה".

17:26: שר החוץ של אוקראינה דמיטרו קולבה: "בכל פעם שהרוסים השקרנים אומרים שהם לא מטילים פצצות על ערים אוקראיניות - הראו להם את התמונה הזאת בבודיאנקה. הם הפציצו את העיירה במשך יומיים! עצרו את רוסיה הברברית עכשיו, סגרו את השמיים באוקראינה, פעלו עכשיו"

17:15: ראש עיריית וילנה, בירת ליטא, הודיע על שינוי שם הרחוב שבו שוכנת השגרירות הרוסית לרחוב "גיבורי אוקראינה". "כל מי ששולח דואר לשגרירות ייאלץ לחשוב על קורבנות התוקפנות הרוסית, גיבורי אוקראינה", כתב בפייסבוק. 

17:12: זלנסקי: "אני חושש לחיי משפחתי, אבל כנשיא אין לי זכות לפחד". בדברים שהעניק לעיתונאים ממקום מחבואו אמר הנשיא כי אם אוקראינה לא תשרוד אז גם "ליטא, פולין, סלובניה וכל המדינות בדרך עד לברלין יהיו תחת איום". הוא קרא לעולם להגיב בחומרה ואמר שהסנקציות הן "התחלה טובה".

17:10: האוקראינים מדווחים כי לפחות 22 בני אדם נהרגו בהפצצות אוויריות בעיר צ'רנייב.

16:50: יועצו של זלנסקי מעדכן: החל הסבב השני של שיחות המשא ומתן בין המשלחות של רוסיה ואוקראינה בבלארוס.

בניינים שניזוקו בחרקוב, אוקראינה (צילום: Anadolu Agency, getty images)
בניינים שניזוקו בחרקוב, אוקראינה | צילום: Anadolu Agency, getty images

16:41: שר החוץ האוקראיני דמיטרו קולבה אמר שאוקראינה חותרת לפריסת משלחת בין-לאומית של פקחי שלום זרים.

16:25: שרת המסחר של קנדה הודיעה כי רוסיה ובלארוס יוסרו מרשימת "שותפות המסחר האידיאליות". רוסיה ובלארוס יצטרפו למדינה מפוקפקת נוספת שאינה ברשימה - קוריאה הצפונית, ומכס בגובה 35% יוטל על כל הסחורות שייובאו מהן. בנוסף הודיעה ממשלת קנדה על משלוח נשק ותחמושת נוסף לאוקראינה, אשר יכלול בין היתר משגרי טילים ורימוני יד.

16:22: בכלי התקשורת ברוסיה מדווחים שהמשלחת האוקראינית לשיחות המשא ומתן הגיעה לבלארוס.

 

 16:04: נשיא צרפת מקרון אמר לפוטין שהוא עושה "טעות גדולה" באוקראינה ומשלה את עצמו לגבי הממשלה והנשיא שלה, והזהיר כי המלחמה תעלה לרוסיה ביוקר בטווח הארוך. הוא דחה את הקריאות של פוטין כי הממשלה בקייב היא "ניאו-נאצית" והזהיר כי רוסיה תישאר "חלשה, מבודדת ותחת סנקציות קשות לאורך זמן".

15:56: ערוץ בלומברג מדווח מפי מקור מודיעין אירופאי כי מערך המודיעין והביטחון במוסקווה מתכנן לשבור את רוח הלחימה של העם האוקראיני בשלל דרכים. בין היתר מתכוונים לפגוע ביד קשה בהפגנות נגד רוסיה, לכלוא מפגינים וכן לערוך הוצאות להורג בפומבי. אותו מקור ציין כי ברוסיה מודאגים מרמת ההתנגדות של האוכלוסייה האזרחית באוקראינה.

רוסיה תוקפת באוקראינה (צילום: Anadolu Agency, getty images)
מחסומים ומכשולים לקראת בוא הצבא הרוסי, כיכר העצמאות בקייב | צילום: Anadolu Agency, getty images

15:25: מושל מחוז צ'רנייב עדכן כי לפחות 9 בני אדם נהרגו ו-4 נפצעו בהפצצה רוסית של שני בתי ספר ובתים סמוכים.

מריופול מרכז הקניות "אפיסנטר" עולה באש (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
מריופול מרכז הקניות "אפיסנטר" עולה באש | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

15:02נשיא רוסיה פוטין שוחח עם נשיא צרפת מקרון ואמר כי "רוסיה תשיג בכל מקרה את מטרותיה במלחמה - פירוז אוקראינה ושמירה על הסטטוס הניטרלי שלה". פוטין אמר כי כל הניסיונות של קייב "לעכב" את המשא ומתן יביאו לעוד דרישות מצד רוסיה.

14:58: ספינת משא אסטונית טבעה מול נמל אודסה לאחר פיצוץ שארע בלב הים. על פי ההערכות עלתה הספינה על מוקש ימי.

14:49: אופ"א הודיעה כי כל הקבוצות והנבחרות של בלארוס יידרשו, החל מהיום, לשחק במגרשים נייטרלים וללא צופים ביציעים.

הגשר בקלינובקה, אזור ניקולייב (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
הגשר בקלינובקה, אזור ניקולייב | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

14:20: שגריר רוסיה בישראל, אנטולי ויקטורוב: "רואים גל חסר תקדים של שקרים ועיוותים נגד רוסיה, הסתה לשנאה כלפי רוסים בכל העולם. מאשימים אותנו בפרופגנדה, אך הם בעצמם שבויים במסע תעמולה של המערב. אמצעי מדיה רוסיים נחסמו - הדרישה למנוע מ-2 מיליון דוברי רוסית בישראל גישה למדיה רוסית היא בעייתית". עוד הוא טען כי הטענות להפצצת באבי יאר הן "פייק" - "על בסיס הנזק לכאורה פנה נשיא אוקראינה ליהודי העולם. אנו במבצע מיוחד להגנת רוסיה ותושבי דונבאס מנאציפיקציה ומהאוקראינים המנסים לערער את ארצנו, המבצע אינו אמצעי למשהו אחר אלא המטרה - אין מטרה נוספת. הארועים אינם קשורים לעם האוקראיני, אלא להגנה על על רוסיה ממי שלקחו את אוקראינה כבת ערובה".

דבריו של השגריר הם במידה רבה ציטוט של נאום שר החוץ לברוב מהבוקר: "אנו דורשים את החזרת הריבונות לאוקראינים מהשפעה מחוץ למדינה. רוסיה אינה יכולה לראות אנשים תחת דגל פשיסטי וניאו-נאצי במדינה מודרנית, ב-2014 הודח הנשיא האוקראיני ללא סמכות, והחל גל אלים נגד דוברי הרוסית במזרח המדינה. הביטוי החמור ביותר הוא ג'נוסייד המבוצע כלפי תושבי דונבאס, איש לא מתעניין בסבלם ובאבדות שלהם. תמיד דיברנו נגד התפשטות נאט"ו מזרחה - עבורנו זה עניין של חיים ומוות והקו האדום נחצה". לבסוף הוא אמר כי עדיין מוקדם להעריך את חלקה של ישראל במאמצי התיווך בין המדינות.

גרפיטי בעיר דניפרו (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
גרפיטי בעיר דניפרו | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

14:18: מאמצים רוסיים לפלג את אירופה: העיתון הרוסי RT המזוהה עם הקרמלין כותב כי "בריטניה שכחה מהברקזיט וכעת מנסה לכפות את השפעתה על יתר מדינות אירופה".

14:17: ראש עיריית מריופול אומר שהכוחות הרוסיים פגעו באופן חמור במסילת הרכבת לכיוון מערב "כדי למנוע מאזרחים את היכולת להתפנות".

14:14: הנשיא זלנסקי: "הגל הראשון של הלוחמים הזרים הגיע לאוקראינה. אוקראינה מברכת על בואם של המתנדבים הזרים, 16 אלף הראשונים כבר בדרך להגן על החופש והחיים עבורנו ועבור כולם".

14:03: תמונות ראשונות מנמל התעופה "הוסטומול" שמצפון לקייב: האתר האסטרטגי שנכבש פעמיים על ידי הרוסים נראה הרוס לחלוטין, כמו גם של מטוס התובלה הגדול ביותר בעולם שהושמד במהלך המתקפות עליו - "אנטונוב 225 - מרייה".

מלחמת רוסיה-אוקראינה: מכון כושר שהופצץ בקייב (צילום: AP)
מכון כושר שהופצץ בקייב | צילום: AP

13:57: באוקראינה מדווחים כי נציגי המשלחת לשיחות המשא ומתן עושים את דרכם לפגוש את הנציגים הרוסים, והשיחות יחלו בתוך כמה שעות. בין היתר, צפויים האוקראינים לדרוש הקמת מסדרונות הומניטריים להעברת סיוע לאזרחי המדינה.

13:52: מפקד צבא אוקראינה: "אנחנו עוברים ממצב של מגננה להתקפה".

13:35: נינה, תושבת העיר חרסון שנכבשה על ידי הרוסים, סיפרה ל-BBC: "עכשיו שקט בעיר, ואנשים יוצאים כעת להצטייד במזון". היא סיפרה על כמה "כללים" חדשים שהם נדרשים לעמוד בהם: אסור להתגרות בחיילים הרוסים, אסור להתקבץ בקבוצות, אסור לנסוע מהר במכונית, וכן נדרש להיות נכונים להציג לחיילים בכל רגע את תכולת הרכב.

13:12: סבב מרוצי הפורמולה 1 הודיע רשמית על ביטול החוזה עם רוסיה כמדינה מארחת. מאז 2014 התקיים המרוץ בסוצ׳י, ופוטין ידוע כמי שעבד רבות כדי שרוסיה תיכנס לסבב. המרוץ הקרוב, שאמור היה להיערך בספטמבר כבר בוטל, וכעת מארגני המרוץ הפופולארי בעולם מודיעים שאין להם כוונה לחזור לרוסיה בעתיד הנראה לעין.

13:08: חברת הריהוט איקאה הודיעה על סגירה זמנית של כל חנויותיה ברוסיה ובבלארוס.

12:49: חברת הרכבות הלאומית באוקראינה מצטרפת למלחמה הפסיכולוגית: הודיעה כי תפעיל מערך של קרונות מטען בקירור ל"פינוי מסודר ומכובד של גופות החיילים הרוסים מאוקראינה".

12:36: שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב: "מאמין שכמה מנהיגים זרים מתכוננים למלחמה נגד רוסיה. מוסקווה תמשיך במבצע הצבאי שלה באוקראינה עד 'הסוף'". לדבריו, לרוסיה אין מחשבות על מלחמה גרעינית, ואין לו ספק שיימצא פתרון למשבר באוקראינה. הוא האשים את נאט"ו בשאיפה לשמירה על עליונותה, ולמרות שרוסיה "מגלה רצון טוב - היא לא יכולה לאפשר לאיש לערער על האינטרסים שלה".

אוקראינים מכינים בקבוקי מולוטוב (צילום: reuters)
אוקראינים מכינים בקבוקי מולוטוב | צילום: reuters

12:15: נמל מריופול בדרום אוקראינה מוקף בכוחות רוסים, כך עדכן יועץ משרד הפנים אנטון הרצ'נקו. לדבריו, "הכובשים רוצים להפוך אותה ללנינגרד הנצורה".

12:01: אזעקות בעיר דנייפר שבמרכז המדינה.

11:48: משרד ההגנה האוקראיני: הפלנו מטוס רוסי מעל שמי וולנובחה - צפונית למריופול.

11:30: שר החוץ הרוסי לברוב: "אני בטוח שיימצא פתרון למשבר סביב אוקראינה, התנאים של רוסיה הם מינימליים".

מלחמה באירופה - אוקראינה (צילום: Pavlo Palamarchuk, AFP)
שיירת פליטים | צילום: Pavlo Palamarchuk, AFP

11:08: נשיא אוקראינה זלנסקי: "רצו להשמיד אותנו כל כך הרבה פעמים ולא הצליחו. עברנו כל כך הרבה. מי שחושב שהאוקראינים יפחדו, יישברו או ייכנעו - הוא לא יודע דבר על אוקראינה, ואין לו מה לחפש פה".

11:00: שר החוץ האוקראיני צייץ בטוויטר תמונה של המונים חוסמים את הכביש וכתב: "זו מלחמה אמיתית עבור אוקראינה. לפוטין אין סיכוי לנצח. בתמונה הזו, אזרחים חוסמים את הפולשים הרוסים באנרגראד אתמול. אחת מתוך אלפי תמונות וסרטונים כאלה. אנחנו צריכים פרטנרים שיעזרו לאוקראינה להגן על עצמה. במיוחד באוויר. סגרו את השמיים!".

10:40: 34 אזרחים נהרגו ביממה האחרונה באזור חרקוב, כך על פי נתוני ארגוני ההצלה האוקראיניים.

10:06:  עיר הנמל מריופול תחת התקפות ממשוכות. ראש העירייה: "אנחנו לא יכולים אפילו לקחת את הפצועים מהרחובות".

מלחמה באירופה - אוקראינה (צילום: שירות החירום של אוקראינה DSNS.GOV.UA)
2,000 אזרחים אוקראינים נהרגו מתחילת הפלישה | צילום: שירות החירום של אוקראינה DSNS.GOV.UA

09:45: צרפת ממליצה לאזרחיה ברוסיה שנוכחותם לא חיונית - לעזוב את המדינה.

09:32: משרד ההגנה הרוסי: מאז תחילת "המבצע המיוחד" פגענו ב-1,612 מטרות צבאיות אוקראיניות.

כוחות פרו-רוסים בשטח אוקראינה (צילום: Sky News)
צילום: Sky News

08:35: דיווח ברוסיה: כוחות פרו-רוסיים מאיימים לפתוח במתקפה ממוקדת על העיר מריופול שבדרום אוקראינה, אלא אם כן הכוחות האוקראינים שבמקום ייכנעו.

08:20: ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן טוען כי עד כה היחסים עם רוסיה היו "טובים ויציבים", אך כעת המלחמה יצרה "מצב חדש". עוד הוא הוסיף כי הוא לא מתכוון להטיל וטו על סנקציות שיטיל האיחוד האירופי על רוסיה וכי אחדותו של האיחוד חשובה.

08:10: ארה"ב מאשימה את רוסיה בפתיחת "מלחמה מלאה על חופש התקשורת והאמת", לאחר שהממשל הרוסי חסם כלי התקשורת עצמאיים במדינה.משרד החוץ האמריקני: "ממשלת רוסיה פוגעת גם בפלטפורמות טוויטר, פייסבוק ואינסטגרם שעשרות מיליוני אזרחי רוסיה משתמשים בהן כדי להגיע למידע ולדעות בלתי תלויות".

07:58: הצבא האוקראיני טוען הבוקר שהכוחות הרוסיים "כמעט ולא מצליחים להתקדם". בעדכון צבאי שפורסם נמסר שבמהלך הלילה נמשכו ההפגזות על שכונות המגורים בערים הגדולות, בעוד שכוחות הצבא הרוסי נדחקו לעבר האזורים הצפוניים של קייב ומריופול.

07:13: נציבות האו"ם לפליטים: יותר ממיליון אוקראינים נמלטו מהמדינה מאז תחילת הפלישה הרוסית בשבוע שעבר.

07:00: מבצע "ערבות ישראל" של המשרד לעלייה וקליטה: מספר העולים לישראל מאוקראינה מאז תחילת הקרבות עלה ל-241.

06:10: הממשל האוקראיני מעודד את התושבים לתפוס טנקים ורכבי שריון רוסיים ומבטיח להם שהם לא יצטרכו להצהיר עליהם בפני רשויות המס - "הישארו רגועים והגנו על המולדת".

05:43: דיווחים על הפצצות כבדות נוספות בעיר חרקוב שבמזרח אוקראינה.

05:18: לפחות 5 יאכטות ענק בבעלות מיליארדרים רוסים, עגנו ביממה האחרונה במלדיביים, מדינה ללא הסכם הסגרה עם ארצות הברית. זאת בעקבות הסנקציות שהוטלו על רוסיה.

_OBJ

04:45: ראש ממשלת קנדה טרודו שוחח עם נשיא אוקראינה זלנסקי והבטיח לו סיוע נוסף.

04:18: מיליון פליטים נמלטו מאוקראינה מאז שהחלה הפלישה.

04:13: מנכ"ל אמאזון התחייב להשתמש ביכולות הלוגיסטיות וביכולת הסייבר של החברה כדי לסייע לאוקראינה.

03:25: הפצצות של הצבא הרוסי פגעו בלפחות 3 בתי ספר בחרקוב.

_OBJ

03:00: זלנסקי טען שהמורל של הכוחות הרוסים דועך בפוסט שפירסם בפייסבוק: "יותר ויותר מהכובשים בורחים חזרה לרוסיה. שברנו את התוכנית של האויב תוך שבוע, תוכנית שנבנתה במשך שנים עם שנאה לארצנו ולכל האנשים שיש להם חירות ולב. אבל אנחנו עצרנו וניצחנו אותם. לא יהיה להם רגע אחד של שקט במדינה שלנו. הם תמיד יזכרו שלא נכנענו. הרגנו 9,000 רוסים בשבוע אחד".

02:51: ארצות הברית שוקלת דרכים להפחית את צריכת הנפט מרוסיה במטרה להעניש את הרוסים על הפלישה.

02:47: דיווח ברוסיה: המשטרה בסנט פטרסבורג עצרה לפחות 350 מפגנים נגד המלחמה.

02:42: שר החוץ האמריקני אוסטין לויד בתגובה לדבריו של פוטין: "כל אמירה לגבי שימוש בנשק גרעיני מסוכנת ויש להימנע ממנה".

02:03: הנשיא ביידן: "הגינוי של רוסיה בעצרת הכללית של האו"ם ממחיש את הזעם העולמי כלפי הפלישה הרוסית ומצביע על אחידות בינלאומית חסרת תקדים".

00:11: בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג אישר שהוא יפתח באופן מיידי בחקירת האפשרות שמתבצעים פשעי מלחמה באוקראינה, בעקבות בקשתן של 39 מדינות.

00:09: האיחוד האירופי הטיל סנקציות על 22 אנשי ממשל וצבא בלארוסים בגין מעורבותם בפלישה הרוסית לאוקראינה.

00:09: הבנק העולמי הפסיק את כל פעולותיו ברוסיה ובלארוס החל מרגע זה.

00:06: 7 בנקים רוסיים הוסרו מרשת הסליקה SWIFT.

23:26: ראש עיריית חרסון הודיע שהכוחות הרוסיים פלשו לרחובות העיר ונכנסו לבניין מועצת העיר.

_OBJ

22:48: משרד החוץ פרסם אזהרת מסע לישראלים בבלארוס.

22:40: אזעקות בצ'רקסי, אומן ומירגרוד.

22:39: רוסיה מעדכנת: יותר מ-140 אלף תושבים מהדונבאס התפנו לתחומה של רוסיה.

22:22: אזעקה נשמעה בקייב ובצ'רניגוב.

22:20: קשישה נלקחת למעצר ברוסיה, לאחר שהפגינה נגד המלחמה עם אוקראינה.

22:08: דיווח באוקראינה: מעל חרקוב חגים מטוסים ונשמעים פיצוצים.

21:34: דיווח בניו יורק טיימס: סין ביקשה מרוסיה לדחות את הפלישה לאוקראינה עד אחרי סיום אולימפיאדת החורף.