בעקבות דרישת רוסיה, מועצת הביטחון התכנסה הערב (שבת) לדיון חירום במתקפה של ארה"ב, בריטניה וצרפת בסוריה. הרוסים העלו הצעת החלטה הקוראת לגנות את "התוקפנות נגד סוריה מצד ארה"ב ובנות בריתה תוך הפרה של אמנת האו"ם", אך היא נדחתה. שגרירת ארה"ב היילי תקפה בחריפות את מוסקבה בדיון והבהירה: "אם אסד יעז להשתמש שוב בגז נגד אזרחים, ארה"ב מוכנה לפעולה".

תקיפת הקואליציה בסוריה - הסיקור המלא:

טראמפ על ההפצצות: "תקיפה מושלמת"
רוחאני שוחח עם אסד: "אירן מאחוריך"
תיעוד מתחילת המתקפה בחדר המלחמה הצרפתי
סוריה: "התקיפה חיזקה את נחישותנו"
ארה"ב, צרפת ובריטניה תקפו בסוריה
מה הותקף הלילה בסוריה?
רוסיה מגנה את המתקפה

בעד ההצעה הרוסית שנפלה הצביעו רוסיה, סין ובוליביה, 4 מדינות נמנעו ושמונה הצביעו נגד. השגריר הרוסי באו"ם אמר במהלך הדיון כי "הם תקפו בסוריה ללא מנדט מהאו"ם תוך חריגה מהחוקים הבינלאומיים ואמנת האו"ם. כפי שקרה בשנה שעברה, אז ארה"ב תקפה תחת אמתלה לתקיפה כימית, גם הפעם לא נמצאו ראיות לקיומה של מתקפה כימית". הוא ציין שהארגון הבינלאומי למניעת הפצה של נשק כימי שיגר משלחת לסוריה, אך מעצמות המערב לא המתינו לתוצאות הבדיקה. "רוסיה מגנה את המתקפה בכל תוקף, היא מהווה צעד של תוקפנות נגד מדינה ריבונית", אמר והזהיר: "ההסלמה הנוכחית בסוריה מאיימת על כל היחסים הבינלאומיים".

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי השיבה לדבריו במתקפה חריפה על מוסקבה והגיבוי שהיא מעניקה לפשעי אסד. "בריטניה, ארה"ב וצרפת פעלו לא כנקמה, לא כעונש, לא כמצג של עוצמה, אלא כדי להרתיע מפני שימוש עתידי בנשק כימי", אמרה. "כפי שרוסיה השתמשה בווטו שלה, הסורים השתמשו בגז סארין. הווטו הרוסי היה האור הירוק למתקפות הכימיות, ארה"ב ובנות בריתה לא היו מוכנות להשלים עם זה. לא נתנו לדיפלומטיה רק ניסיון אחד - 6 פעמים שהרוסים הטילו וטו על ניסיונות של מועצת הביטחון לפעול נגד הנשק הכימי הסורי".

היילי הוסיפה כי "מידע רב מצביע על כך שהמשטר הסורי השתמש בנשק כימי בדומא בשבוע שעבר. התמונות של ילדים שנטבחו לא היו פייק ניוז. הן הגיעו כתגובה לכישלון של הסורים והרוסים להביא לכך שהנשק הכימי יפורק".

ההרס בסוריה (צילום: רויטרס)
ההרס בסוריה | צילום: רויטרס

"המטרות שלנו עמדו במרכז תכנית הנשק הכימי הסורי", הסבירה את יעדי התקיפה. "התגובה הייתה מוצדקת, לגיטימית ומידתית. בזמן שרוסיה פעלה להגן על המשטר, אסד פעל בידיעה שהוא יכול לפעול ללא עונש. לא נעמוד מנגד בזמן שרוסיה הורסת כל נורמה בינלאומית שאנו מאמינים בה".

היא סיכמה את דבריה באזהרה תקיפה לעבר אסד והרוסים: "המסר שלנו ברור - הממשל האמריקני לא יאפשר למשטר אסד להשתמש בנשק כימי. אם המשטר הסורי ישתמש שוב בגז הרעיל הזה, שיהיה ברור, ארה"ב מוכנה לפעולה. כשהנשיא שלנו מציב קו אדום, הנשיא שלנו פועל לפי הקו האדום. "אנו מוכנים לעמוד בלחץ, אם סוריה תהיה מספיק טיפשה כדי לבחון את הרצון שלנו".

תקיפה אמריקנית בסוריה (ארכיון) (צילום: AP, חדשות)
"פגענו בלב תכנית הנשק הכימי של סוריה" | צילום: AP, חדשות

‎שגרירת בריטניה באו"ם קרן פירס הצדיקה את המתקפה: "לא ייתכן שזה יהיה מנוגד לחוק להפעיל עוצמה כדי למנוע הרג עצום של אזרחים חפים מפשע".‎ גם היא ציינה כי יש הוכחות חותכות לכך שמשטר אסד אחראי למתקפה הכימית בדומא: "המשטר הסורי הורג את אזרחיו במשך 7 שנים. הוא השתמש בנשק כימי שמהווה פשע מלחמה ופשע נגד האנושות. יש ראיות לצורך הומניטרי בדרגה הגבוהה ביותר שמצדיקות לפעול".