תגובה מערבית נגד משטר אסד: ארה"ב, בריטניה וצרפת תקפו הלילה (שבת) כשמונה יעדים נבחרים של המשטר הסורי בדמשק בתגובה לשימוש בנשק כימי על ידי אסד נגד המורדים לפני שבוע בדומא. לפי הדיווחים, אתרי התקיפה היוו את התשתית לייצור נשק כימי במדינה. שגריר רוסיה בוושינגטון הגיב ואמר כי מדובר ב"עלבון לפוטין" וכי לתקיפה "יהיו השלכות". משרד החוץ האירני גינה את התקיפה בחריפות והזהיר מפני "השלכות על האזור כולו". שידור ישיר

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המתקפה המשולבת שהתבצעה הלילה על ידי שלוש המעצמות הייתה מהאוויר ומהים וכללה כ-100 טילי שיוט לעבר היעדים. על פי התקשורת הסורית, שלושה בני אדם נפצעו בתקיפה של מתקן ביטחוני בחומס.

שר החוץ הצרפתי, ז'אן איב לה דריאן, התייחס לתקיפה ואמר כי היא הגיעה בעקבות חציית הקו האדום שהציבה הרפובליקה. "אמרנו בעבר שלא נשב בשקט, משטרו של אסד החליט לשבור את הטאבו והוא לעג לכל ערכי המערב - מחוקי המלחמה ועד עקרונות הומניטריים". עם זאת, צרפת הבהירה כי מדובר בפעולה חד פעמית, ממוקדת ופרופורציונלית שנועדה להרוס את "התוכנית לפיתוח נשק כימי של אסד".

התקיפה החלה עם כינוס מסיבת עיתונאים על ידי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שבה אמר: "הוריתי לצבא ארה"ב לתקוף בסוריה. ביחד עם צבאות בריטניה וצרפת נתקוף יעדים של הדיקטטור בשאר אסד". במקביל לדבריו התקבלו דיווחים על פיצוצים שנשמעו בעיר דמשק, ובתיעוד מהאזור ניתן היה לראות עשן מיתמר מעל כמה אתרים.

"לפני זמן קצר פקדתי על צבא ארה"ב לשגר מתקפות מדוייקות על מטרות המקושרות לנשק כימי וליכולותיו הכימיות של הדיקטטור הסורי בשאר אל אסד", הוסיף טראמפ בבית הלבן. "המתקפה הכימית בדומא הייתה הידרדרות משמעותית. מדובר בפשעים של מפלצת".

"אנחנו לא יכולים להרשות שהשימוש בנשק כימי יהפוך לנורמלי - לא בסוריה, לא ברחובות בריטניה ולא בשום מקום אחר בעולם", אמרה ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי שאמרה כי ההחלטה לא התקבלה בקלות: "קיבלתי את ההחלטה הזאת כי היא משרתת את האינטרס הלאומי של בריטניה"

מיי ניסתה להרגיע את הנימה הדרמטית של טראמפ ואמרה: "זוהי מתקפה מוגבלת וממוקדת, שלא מרחיבה את המתח באזור. אנו עושים כל מה שאנו יכולים כדי למנוע מקרי מוות של אזרחים".

"התקיפה בוצעה על מטרות שאנחנו מאמינים שהיו חלק מתוכנית הנשק הגרעיני של אסד", אמר מזכיר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס. "היינו מדוייקים מאוד בתקיפה שלנו אבל באותו הזמן המתקפה הייתה כבדה. השתמשנו בכמות כפולה של נשק לעומת התקיפה בשנה שעברה".

בטלוויזיה הסורית דיווחו כי המתקפה האמריקנית כוונה למחסני צבא הנמצאים באזור חומס. "מדובר בהפרה בוטה וחמורה של החוק הבינלאומי", ציינו בטלוויזיה הסורית.

מוקדם יותר הלילה ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי ונשיא צרפת עמנואל מקרון שוחחו בטלפון ולאחר מכן שחררו הודעה משותפת לפיה: "מנהיגי המדינות הסכימו "לעבוד בשיתוף פעולה על התגובה הבינלאומית לשימוש בנשק כימי שנעשה בסוריה". 

"אנחנו יכולים להגיד שהממשל הסורי מאחורי המתקפה הכימית בסוריה", אמרה דוברת הבית הלבן שרה סנדרס. כשנשאלה האם לארה"ב יש הוכחות לכך ענתה: "כן". עוד הוסיפה סנדרס: "הכישלון של רוסיה לעצור את סוריה זה חלק מהבעיה".