נשיא אירן חסן רוחאני שוחח היום (שבת) בטלפון עם בן בריתו הקרוב - נשיא סוריה בשאר אסד בעקבות המתקפה של הקואליציה הבין לאומית בראשות ארצות הברית. רוחאני הבטיח לאסד שאירן עומדת מאחוריו וטען כי המתקפה עלולה להביא להרס בכל רחבי המזרח התיכון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הנשיא הפרסי טען כי האמריקנים החליטו לפתוח במתקפה הנרחבת נגד סוריה לאחר שהבינו שאיבדו שליטה ואת האמינות שלהם ברחבי המזרח התיכון. הנשיא הסורי ענה כי המתקפה האמריקנית רק הובילה למוטיבציה גבוהה יותר בקרב העם הסורי להביס את הטרור.

ארה"ב, בריטניה וצרפת תקפו לפנות בוקר כשמונה יעדים נבחרים של המשטר הסורי בדמשק בתגובה לשימוש בנשק כימי על ידי אסד נגד המורדים לפני שבוע בדומא. לפי הדיווחים, אתרי התקיפה היוו את התשתית לייצור נשק כימי במדינה.

המתקפה המשולבת שהתבצעה הלילה על ידי שלוש המעצמות הייתה מהאוויר ומהים וכללה כ-100 טילי שיוט לעבר היעדים. בדרום המדינה הותקף בסיס צבאי באל כיסווה. על פי דיווחים שונים, גם דיווחים ישראליים, השליטה על חלקים מהבסיס עברה למשמרות המהפכה של אירן.

במרחב דמשק היה הריכוז הגדול ביותר של המטרות שהותקפו - ביניהן בסיסי חטיבה 105 של הצבא ובסיסי חיל האוויר אל מאזה ודמייר שעל פי הדיווחים נגרם להם נזק כבד. אתר נוסף שהופצץ נמצא בהר כסיון, שם לפי הדיווחים החלה ההתארגנות לטבח הכימי של צבא אסד בשנת 2013. ככל הנראה שני מרכזים בהם פותחו כלי נשק כימיים באזור דמשק הושמדו גם כן.

מטרה משמעותית נוספת שהופצצה נמצאת במסייף, סמוך לעיר חומס בצפון המדינה. שם על פי הדיווחים עסק משטר אסד בפיתוח כלי לחימה כימיים. "התוקפנות המשולשת היא הפרה בוטה של החוק הבינלאומי" טענו בטלוויזיה המזוהה עם אסד ושלטונו.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התייחס הבוקר לתקיפה ואמר כי ארצו "מגנה בחריפות הגבוהה ביותר את הצעד התוקפני". פוטין הוסיף כי רוסיה תדרוש דיון חירום במועצת הביטחון וציין כי היא בסך הכל מסייעת ל"ממשלה לגיטימית במאבקה בטרור".