התקיפה בסוריה (צילום: חדשות 2)
טראמפ מברך על תוצאות התקיפה | צילום: חדשות 2

שעות אחרי המתקפה המשולבת בסוריה נגד מטרות של משטר אסד, בירך נשיא ארה"ב טראמפ והגדיר את הפעולה: "מבצע שבוצע בצורה משולמת". הוא הודה לשותפות בריטניה וצרפת: "המשימה הושלמה". בפנטגון דחו הטענות של רוסיה וסוריה כי רוב הטילים שנורו יורטו: "החזרנו את תכנית הנשק הכימי של סוריה שנים אחורה".

תקיפת הקואליציה בסוריה - הסיקור המלא:

רוחאני שוחח עם אסד: "אירן מאחוריך"
תיעוד מתחילת המתקפה בחדר המלחמה הצרפתי
סוריה: "התקיפה חיזקה את נחישותנו"
ארה"ב, צרפת ובריטניה תקפו בסוריה
מה הותקף הלילה בסוריה?
רוסיה מגנה את המתקפה

בציוץ בטוויטר כתב טראמפ: "תודה לצרפת ובריטניה על חוכמתן ועוצמת הצבאות שלהן. לא אפשר היה לבקש תוצאה טובה יותר". לאחר מכן שיבח את צבא ארה"ב וכתב: "אני כל כך גאה בצבא האדיר שלנו שבקרוב יהיה, אחרי שהשקענו בו מיליארדי דולרים, הטוב ביותר שאי פעם היה לנו. אין אף אחד או שום דבר שמתקרב לזה".

בפנטגון ערכו תדרוך עיתונאים בעקבות המתקפה, דחו את הטענות של רוסיה וסוריה שרוב הטילים שנורו יורטו והדגישו: "התקיפות היו מדויקות, מוחצות, ויעילות. הן החזירו את תכנית הנשק הכימי של סוריה שנים אחורה". עוד הוסיפו כי אין שום אינדיקציות לכך שמערכות ההגנה הרוסיות הופעלו: "מאמצי ההגנה האווירית הסוריים היו בגדול חסרי אפקטיביות. ‎לא ראינו כל תגובה צבאית מצד שחקנים שפועלים בסוריה מאז תקיפות המערב. לא ידוע לארה"ב על אזרחים שנפגעו".

הבכיר ששוחח עם התקשורת הדגיש כי "הכוחות הסוריים איבדו הרבה ציוד שקשור לנשק כימי‎. התקיפות פגעו בכל המטרות ובאחת מהן היו מספר חומרים כימיים. ארה"ב משוכנעת כי המתקפות פגעו קשות ביכולת של אסד לייצר נשק כימי‎. חלק מתשתית הנשק הכימי של סוריה נותר, אך התקיפה הסבה לה נזק רב".‎

בעקבות התקיפה של ארה"ב ושותפותיה, שוחח היום נשיא אירן חסן רוחאני בטלפון עם בן בריתו הקרוב - נשיא סוריה בשאר אסד. רוחאני הבטיח לו שאירן עומדת מאחוריו והזהיר כי המתקפה עלולה להביא להרס בכל רחבי המזרח התיכון. הנשיא הפרסי טען כי האמריקנים החליטו לפתוח במתקפה הנרחבת נגד סוריה לאחר שהבינו שאיבדו שליטה ואת האמינות שלהם ברחבי המזרח התיכון. הנשיא הסורי ענה כי המתקפה האמריקנית רק הובילה למוטיבציה גבוהה יותר בקרב העם הסורי להביס את הטרור.

ארה"ב, בריטניה וצרפת תקפו לפנות בוקר כשמונה יעדים נבחרים של המשטר הסורי בדמשק בתגובה לשימוש בנשק כימי על ידי אסד נגד המורדים לפני שבוע בדומא. לפי הדיווחים, האתרים שהותקפו היוו את התשתית לייצור נשק כימי במדינה.

המתקפה המשולבת שהתבצעה על ידי שלוש המעצמות הייתה מהאוויר ומהים וכללה כ-100 טילי שיוט שנורו לעבר היעדים. בדרום המדינה הותקף בסיס צבאי באל כיסווה. על פי דיווחים שונים, גם דיווחים ישראליים, השליטה על חלקים מהבסיס עברה למשמרות המהפכה של אירן.

במרחב דמשק היה הריכוז הגדול ביותר של המטרות שהותקפו - ביניהן בסיסי חטיבה 105 של הצבא ובסיסי חיל האוויר אל מאזה ודמייר שעל פי הדיווחים נגרם להם נזק כבד. אתר נוסף שהופצץ נמצא בהר כסיון, שם לפי הדיווחים החלה ההתארגנות לטבח הכימי של צבא אסד בשנת 2013. ככל הנראה שני מרכזים בהם פותחו כלי נשק כימיים באזור דמשק הושמדו גם כן.

תקיפה אמריקנית בסוריה (ארכיון) (צילום: AP, חדשות)
התקיפה בסוריה הלילה | צילום: AP, חדשות

מטרה משמעותית נוספת שהופצצה נמצאת במסייף, סמוך לעיר חומס בצפון המדינה. שם על פי הדיווחים עסק משטר אסד בפיתוח כלי לחימה כימיים. "התוקפנות המשולשת היא הפרה בוטה של החוק הבינלאומי" טענו בטלוויזיה המזוהה עם אסד ושלטונו.