ארה"ב, בריטניה וצרפת, ביצעו לפנות בוקר (שבת) תקיפה משולבת בסוריה בתגובה לטבח הכימי בעיר דומא בשבוע שעבר: יותר מ-100 פצצות וטילי שיוט ששוגרו ממטוסי וספינות קרב פגעו בשמונה מטרות. ברוסיה, סוריה ואירן גינו את התיקפה ומועצת הביטחון של האו"ם מתכנסת לדיון חירום בנושא לבקשת הרוסים. במקביל, חייל צה"ל נהרג ו-3 נפצעו לפנות בוקר בהידרדרות טנק במהלך פעילות מבצעית באזור גבול מצרים.

תקיפת הקואליציה בסוריה - הסיקור המלא:

היילי באו"ם: "מוכנים לפעולה אם שוב יתקפו בגז" // טראמפ על ההפצצות: "תקיפה מושלמת" // רוחאני שוחח עם אסד: "אירן מאחוריך" // תיעוד מתחילת המתקפה בחדר המלחמה הצרפתי // סוריה: "התקיפה חיזקה את נחישותנו" // ארה"ב, צרפת ובריטניה תקפו בסוריה // מה הותקף הלילה בסוריה? // רוסיה מגנה את המתקפה

שעות אחרי המתקפה בירך נשיא ארה"ב דונלד טראמפ את הפעולה והגדיר אותה: "מבצע שבוצע בצורה משולמת". הוא הודה לשותפות בריטניה וצרפת: "המשימה הושלמה". בפנטגון דחו את הטענות של רוסיה וסוריה כי רוב הטילים שנורו יורטו: "התקיפות היו מדויקות, מוחצות, ויעילות. הן החזירו את תכנית הנשק הכימי של סוריה שנים אחורה".

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התייחס לתקיפה ואמר כי ארצו "מגנה בחריפות הגבוהה ביותר את הצעד התוקפני". בעקבות דרישת רוסיה, מועצת הביטחון מתכנסת הערב (שבת) לדיון חירום במתקפה המשולבת ובכוונת והרוסים להעלות בישיבה הצעת החלטה הקוראת לגנות את ההפצצות. במסמך שגובש ומצוטט בסוכנות רויטרס מכנה רוסיה את הפעולה "תוקפנות נגד סוריה מצד ארה"ב ובנות בריתה תוך הפרה של אמנת האו"ם".

בעקבות התקיפה שוחח נשיא אירן חסן רוחאני בטלפון עם בן בריתו הקרוב - נשיא סוריה בשאר אסד. רוחאני הבטיח לו שאירן עומדת מאחוריו והזהיר כי המתקפה עלולה להביא להרס בכל רחבי המזרח התיכון. הנשיא הפרסי טען כי האמריקנים החליטו לפתוח במתקפה הנרחבת נגד סוריה לאחר שהבינו שאיבדו שליטה ואת האמינות שלהם ברחבי המזרח התיכון. הנשיא הסורי ענה כי המתקפה האמריקנית רק הובילה למוטיבציה גבוהה יותר בקרב העם הסורי להביס את הטרור.

לדרישת רוסיה התכנסה מועצת הביטחון לדיון חירום במתקפה המשולבת במטרה להעלות הצעת החלטה הקוראת לגנות את ההפצצות. במסמך שגובש ומצוטט בסוכנות רויטרס מכנה רוסיה את הפעולה "תוקפנות נגד סוריה מצד ארה"ב ובנות בריתה תוך הפרה של אמנת האו"ם". שגרירת ארה"ב היילי תקפה בחריפות את מוסקבה בדיון והבהירה: "אם אסד יעז להשתמש שוב בגז נגד אזרחים, ארה"ב מוכנה לפעולה".