בצל החשש לפיגוע איראני נגד ישראלים, לפיד ייצא ביום חמישי לביקור לביקור בזק מדיני בטורקיה - שבמסגרתו ייפגש עם מקבילו, שר החוץ הטורקי מבלוט צ'אבושולו - כך הודיעה היום (ראשון) לשכת שר החוץ. בינתיים נמשך המצוד אחר חוליות טרור איראניות במדינה שמנהלים גורמי הביטחון הישראליים, בשיתוף פעולה עם כוחות הביטחון הטורקיים.

החשש מפיגוע נגד ישראלים בטורקיה - סיקור N12

בסוף השבוע הועלתה אזהרת המסע לטורקיה, בדגש על העיר איסטנבול, לרמה הגבוהה ביותר. בעקבות ההתרעות, הוחלט לקרוא לישראלים שלא להגיע למדינה, ולאלה ששוהים בה קוראים שלא לצאת למסעדות ומקומות בילוי שמוכרים בעיר כאהודים על תיירים מישראל.

בתוך כך, שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולו שוחח בטלפון עם שר החוץ האיראני חוסיין עבדולחיאן – כך דיווחה היום סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית IRNA. לפי הדיווח, השניים "שוחחו בין היתר על אינטרסים משותפים והתפתחויות אזוריות". צ'בושולו חזר והזמין את עבדולחיאן לבקר בטורקיה והביע תקווה לחזק את היחסים בין המדינות. הדיווח הזה מגיע על רקע הפרסומים על הניסיונות של איראן לבצע פיגוע נגד ישראלים בטורקיה.

לפי הדיווח שפורסם בסוכנות הידיעות האיראנית הרשמית, עבדולחיאן הודה לשר החוץ הטורקי וציין כי איראן נחושה לחזק את הקשרים עם טורקיה, שיהפכו לדבריו לקרובים יותר מאי פעם. הדיפלומט האיראני הבכיר גם הביע תקווה ששני הצדדים יקיימו התייעצויות נוספות במטרה להרחיב עוד את היחסים הבילטרליים בין המדינות.

מעורר סערה. שר החוץ הטורקי (צילום: רויטרס)
יהדקו קשרים עם איראן? שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולו | צילום: רויטרס
אבטחה באיסטנבול (צילום: חדשות 12)
אבטחה מוגברת באיסטנבול | צילום: חדשות 12

בתקופה האחרונה יש שיתוף פעולה הדוק בין מערכת הביטחון בישראל לכוחות הביטחון בטורקיה במטרה לסכל את הניסיונות האיראניים, כאשר גורמים בטורקיה אמרו לחדשות 12 כי "מדובר באירוע בסדר גודל שלא ראינו כמותו". לדבריהם, בראש ובראשונה בשל הרצון לפגוע, בשלב השני מבחינת פעילות הסיכון שהכוחות מנהלים בטורקיה, וכן ברמת שיתוף הפעולה וברמה הפוליטית שמאפשרת את זה.

אתמול חשפנו ב"חדשות סוף השבוע" כי הפעילות שכוחות הביטחון הישראליים והטורקיים מקיימים יחד על אדמת איסטנבול מביאה תוצאות ראשונות: המוסד וכוחות הביטחון הטורקיים הצליחו לסכל כבר לפחות פיגוע אחד באיסטנבול.

עם זאת, המצוד אחר חוליות טרור שמונחות על ידי איראן ברחובות העיר הגדולה בטורקיה נמשך. למרות האיום הקונקרטי, שורה של פעולות מהותיות שננקטו ביממה האחרונה הביאה לכך שהאיראנים לא הצליחו לפגוע בישראלים - למרות הניסיונות הרבים.

גורם ביטחוני חשף אתמול כי הפעולה האיראנית באיסטנבול כבר החלה ומדובר באירוע מתגלגל שמנסים לעצור אותו עכשיו. לפי הגורם, מדובר ב"אירוע רציני מאוד שקשה לשים עליו היד", על אף שיתוף הפעולה ההדוק בין כוחות הביטחון הישראליים לאלו של טורקיה.