ערב ההנחיות החדשות שיצאו אתמול (שישי) לישראלים השוהים בטורקיה, בכירים מעריכים כי באיסטנבול שוהים 2,000 ישראלים שיצאו לנפוש או לעשות עסקים. אותם ישראלים כעת נקראים שלא לצאת מחדרי המלון ולחזור לארץ בהקדם האפשרי בשל הסכנה שגורמים איראניים ינסו לחטוף ישראלים או לעשות פיגוע גדול. שוחחנו עם כמה מהם, והם שיתפו על התחושות המלוות את ההודעה החריגה.

מערכת הביטחון מזהירה: איראן מתכוונת לבצע פיגוע בסופ"ש

בעקבות המידע חדש שהתקבל במערכת הביטחון המצביע על כך שאיראן מתכוונת להוציא פיגוע או מספר פיגועים במהלך סוף השבוע באיסטנבול, נתבקשו ישראלים לנקוט מספר אמצעי זהירות:

  • לא לצאת למסעדות ומקומות בילוי שמוכרים בעיר כאהודים על תיירים מישראל
  • להצניע סממנים ישראליים כמו פריטי לבוש ואביזרים נלווים
  • העדיפות היא להישאר בבתי המלון ושם להקפיד לא לפתוח את דלת החדר לגורמים זרים
  • לא להסכים להצעות עסקיות או תיירותיות ממדריכי טיולים או טיולים מאורגנים
  • לא לעלות למוניות ולסרב להצעות טרמפים
  • במהלך השהייה במלון יש לשים לב עם מי מסתובבים ומדברים

"לא מרגישים כאן משהו חריג"

חירות, תושבת יבנה, נמצאת עכשיו באיסטנבול וסיפרה אתמול ל-N12: "מבחינתנו, הכול כרגיל, אני לא מרגישה כאן משהו חריג. אני נוקטת אמצעי זהירות ולא מסתובבת במקומות של תיירים. מעבר לכך, אני לא נראית ישראלית וכשאני מטיילת ברחוב אנשים פונים אליי בפרסית ושואלים אותי אם אני מטהראן".

חירות הנמצאת באיסטנבול למרות אזהרות המסע (צילום: N12)
חירות הנמצאת באיסטנבול למרות אזהרות המסע | צילום: N12

"כנראה שהמראה שלי מטעה וזה גם משחק לטובתי", היא אומרת. "אני לא מסתובבת במועדונים, ברחובות או בשווקים. אני נמצאת בטורקיה ולנה אצל חברה מקומית למטרת טיפול וכשזה יסתיים אני אחזור. משרד החוץ לא יצר איתנו קשר באופן ישיר ואני לא מרגישה משהו חריג, אבל כמובן שצריך להיזהר".

ג'קי לוי שחזר מאיסטנבול (צילום: N12)
ג'קי לוי שחזר מאיסטנבול | צילום: N12

ג'קי לוי, ישראלי שהיה באיסטנבול וחזר אמש לארץ תיאר בפנינו תמונה דומה. "הייתי עכשיו באיסטנבול במשך שבוע והכול היה בסדר, אנשים נחמדים מאוד. אני עולה למטוס וחוזר לארץ אבל לא שיניתי את יעד הטיסה, זה תאריך החזרה המקורי שלי", הוא מסר.

"אני לא יודע מה אלה ההתראות האלה ובאופן אישי לא הרגשתי פחד והמשכתי את הטיול כמתוכנן", הסביר לוי. "לא הרגשתי צורך להסתגר במלון, כשהסתובבתי ברחובות הרגשתי שהכול בסדר ורגוע. נזהרנו ושמרנו על הכללים, לא התערבבנו והסתובבנו לבד ולא בקבוצות. לא ראיתי הרבה ישראלים פה, יש מעטים וגם מי שנמצא כאן לא רועד מפחד".

עדה מגזימוף שחזרה מטיול באיסטנבול (צילום: N12)
עדה מגזימוף שחזרה מטיול באיסטנבול | צילום: N12

"הלחץ לחזור - בעיקר מכיוון המשפחה"

עדה מגזימוף טיילה בטורקיה וחזרה אתמול לישראל, סיפרה ל-N12: "הייתה לנו אפשרות לקצר את הטיול אבל לא רציתי. הרגשתי את האזהרות ואת הלחץ בעיקר מכיוון המשפחה אבל כשטיילתי דווקא חשתי בטוחה ולא הרגשתי עוינות מכיוון הטורקים. להפך, קיבלו אותנו בסבר פנים יפות. מצד שני הייתה ערנות מוגברת, נוכחות גדולה של כוחות משטרה וראיתי גם שוטרים סמויים בהסוואה של מוכרי בייגלה. פה ושם היו רגעי חרדה, אבל בסך הכל לא הרגשתי מוטרדת".

בעקבות אזהרת המסע החמורה לאיסטנבול והערכת המצב, גורם מדיני בכיר ביקר בחריפות את הישראלים שמתעקשים לשהות בטורקיה וטען: "שהייה באיסטנבול משולה להתגרות בגורל. אם היה אפשר לשתף את כל התמונה המבצעית, היו בורחים ממנה כמו מאש". גורם נוסף הבהיר כי "פגיעה בישראלים לא תעבור בשקט מצד ישראל".