המצוד בעיצומו: כבר כמה שבועות שאיסטנבול בכותרות מחשש שהעיר הטורקית תהיה הזירה של פיגוע הנקמה שאיראן מתכננת להוציא אל הפועל נגד ישראלים. מערכת הביטחון ביקשה מהישראלים לבטל לשם טיסות, ומי מהם שכבר בעיר – הונחו להסתגר בחדרי המלון, לגלות ערנות ובעיקר להיזהר מאוד. אבל ממה בדיוק חוששים בישראל ועל אילו חוליות מדובר?

סיקור שוטף ב-N12

בעקבות מודיעין חדש: אזהרת המסע לאיסטנבול הוחמרה לרמה הגבוהה ביותר
גורם ביטחוני: נבלמו כבר כמה ניסיונות פיגוע
"האיראנים שאלו את המלצר מאיפה אנחנו, הסתתרנו במלון עד הטיסה"

אף שאזהרת המסע החמורה לאיסטנבול פורסמה לפני שבוע, ועלתה שלשום לרמה הגבוהה ביותר, משמרות המהפכה עבדו במשך חודשים כדי להקים את תשתית הטרור הזאת. במשך חודשים פעלה איראן כדי להקים אותה, והיא נשענת על תאים איראניים "רדומים" שיש במדינה.

_ OBJ

אותה תשתית גייסה בתשלום תושבים מקומיים, בעיקר עבריינים, והחזיקה אותם זמן רב עד ל"יום הפקודה". המגויסים קיבלו כסף ממשמרות המהפכה, והרציונל של הרפובליקה האיסלאמית להשתמש בהם הוא מעין ניסיון להסתיר, עד כמה שניתן, את העקבות שלהם בפעולה אפשרית נגד ישראלים. אומנם הם מיומנים פחות ויש להם יכולות נמוכות בהשוואה לכאלה שעברו הכשרה צבאית – אבל הם מקומיים והם זמינים.

למה דווקא טורקיה?

גם בישראל וגם בטורקיה מבינים שאיכות הביצוע של אותם מגויסים היא חובבנית, וזה אחד ההסברים שעולים לדיווחים הרבים של ישראלים, שמספרים על דברים חשודים שהבחינו בהם שם בתקופה האחרונה. בכל מקרה ניתן לומר בוודאות גבוה – אין מדובר בחוליה אחת, אלא בהרבה אנשים שגם פועלים בהרבה מקומות.

הסיבה הנראית לעין לכך שטורקיה, בדגש על איסטנבול, הפכה למוקד עניין איראני של פעולה נגד ישראל היא הגבול המשותף בין המדינות. הקרבה היחסית לטורקיה אפשרה לאיראן לטפח גורמים שונים במדינה במשך שנים, גורמים שרק מחכים להוראה מטהראן.

חוסין טא'אב
חוסין טא'אב

אומנם קשה לומר מה בדיוק מתכננים באיראן לתיירים הישראלים, אבל מההנחיות המעודכנות שפורסמו לישראלים אפשר להסיק לאיזה סוג של פיגוע נערכים – פגיעה פיזית בהם בחדר באחד מבתי המלון או חטיפה משם. הסיבה לכך שאזהרת המסע הוחמרה לפני 48 שעות היא היעדר ההצלחה של איראן לפגוע בישראלים: באיראן מתוסכלים שלא הצליחו עד כה לפגע, ולכן חוסין טאייב, ראש המודיעין של משמרות המהפכה, העביר מסר חד וברור לאנשיו בטורקיה וביקש מהם תוצאות.

הבכיר האיראני שעומד מאחורי ניסיונות הפיגוע

חוסין טאייב הוא איש דת בכיר מאוד באיראן, בן 59, נשוי ואב לשלושה ילדים. ברפובליקה האיסלאמית הוא ידוע בגישתו הקיצונית ונחשב לדמות מפתח במשמרות המהפכה, שאליהם הצטרף ב-1982 אחרי שהשלים את לימודיו במשפט איסלאמי.

אחרי שישראל פרסמה את זהותו של טאייב, יו"ר ועדת החוץ והביטחון חבר הכנסת רם בן ברק אמר הבוקר על ההחלטה: "יש לנו השיקולים שלנו בשביל לנסות ולמנוע את הפיגוע הזה. אחד מהם הוא להראות את הקשר הישיר בין אנשים באיראן לבין הפיגוע הזה – גם בשביל להרתיע וגם בשביל להראות לעולם". בן ברק הוסיף: "באיראן יש הרבה מאוד אנשים שלא אוהבים את המשטר הזה, וכדאי להם שייזהרו".

"ההנחיות לא השתנו, עדיין יש חוליות שמסתובבות בשטח וכל מטרתן זה לתפוס ישראלי ולרצוח אותו", עדכן חה"כ בן ברק. "מדובר בכמה חוליות, יש נחישות ומעורבים בזה גם גורמים מקומיים שגרים שם – גם אנשים רדומים של האיראנים וגם כאלה פליליים". הוא סיכם: "איראן היא מדינת טרור, וכך גם צריכים להיות היחסים איתה. לא יכול להיות שכולם מדברים על זה שהאיראנים מחפשים ישראלים כדי לרצוח אותם, ועולם כמנהגו נוהג. מדינה אינה ארגון טרור, ואם היא כן – היא צריכה להיות מוקצה לחלוטין".