הישג מטורף לישראל במשחקים הפראלימפיים: מדליית זהב ושיא עולם חדש למארק מליאר במשחה ל-200 מטר מעורב. מליאר בן ה-21, שמתמודד עם שיתוק מוחין, קבע 2:29.01 דקות במשחה הגמר וקבע מדליית זהב שנייה לישראל במשחקים הפראלימפיים של טוקיו 2020.

היזכרו בהישגי ישראל בטוקיו 2020

מליאר עלה לגמר מהמקום הראשון במוקדמות, אחרי שקבע זמן של 2:32.86. זו המדליה הראשונה של מליאר במשחקים הפראלימפיים, הישגיו הקודמים: זהב באליפות העולם ושיא עולם במשחה ל-400 מטר חופשי וזהב באליפות אירופה במשחה ל-100 מטר גב.

אביו של מארק, אלכס, הגיב בשיחה ל-N12 בהתרגשות להישג של בנו: "התרגשות אדירה. גאווה גדולה. הייתי רוצה להיות שם איתו, אבל אנחנו מתרגשים איתו מרחוק. הוא השיג את הטופ שכל ספורטאי יכול לחלום עליו. המאמן יעקב ביילינסון הוא האחראי והמהנדס של המדליות של ישראל בשחייה. מארק חלם על מדלייה באולימפיאדה - ועכשיו השיג את זה".

ראש הממשלה נפתלי בנט בירך את מליאר ואת איאד שלבי שזכה מוקדם יותר השבוע. "מארק מליאר ואיאד שלבי - אלופי העולם שלנו! בשם מדינת ישראל כולה אני מברך אתכם על הישג אדיר ושתי מדליות זהב, ועל שבירת שיא עולמי (!) של מליאר", כתב, "הנבחרת הפראלימפית - אתם הנבחרת הכי מרגשת ומעוררת השראה בעולם, ההישגים הנפלאים שלכם הם רק בונוס".

השחיין מארק מליאר שבר שיר עולם וזכה במדליית זהב (צילום: לילך וייס)
מליאר חוגג בבריכה | צילום: לילך וייס

נשיא המדינה יצחק הרצוג שוחח מליאר ובירך אותו על הזכייה. בשיחתם בסיפר הנשיא לשחיין כי האזין לראיון עם אביו המספר עליו ועל אחיו התאום המשתתף במשחקים גם הוא: "מארק, זה כל כך מרגש. שום דבר לא יכול לעצור אותך. גם מדליית זהב וגם שיא עולם כחול-לבן. מאחל לאחיך וגם למאמן יעקב ביילינסון המיוחד שלך מדליות בהמשך המשחקים. כל הכבוד!". הנשיא ציין כי הוא מצפה לראותו בבית הנשיא לצד המשלחת כולה בהקדם.

צפו בכתבה על מליאר ששודרה ב-2019

אם עד המשחקים הנוכחיים הפעם האחרונה שישראל זכתה במדליית זהב בבריכה הפראלימפית הייתה בשנת 2004, הרי שהפעם ישראל כבר עם שתיים כאלה, פלוס שיא עולם נהדר שספק אם יישבר בשנים הקרובות.

השחיין מארק מליאר שבר שיר עולם וזכה במדליית זהב (צילום: רויטרס)
מליאר חוגג את ההישג הנדיר | צילום: רויטרס

שר התרבות והספורט, חילי טרופר, בירך: "שיא עולמי אדיר למארק מליאר! מארק זכה במדליית זהב אדירה עם משחה מדהים וממלא שוב את כולנו בתחושת גאווה גדולה. עוד מדליית זהב לישראל ועוד ניצחון של כישרון ייחודי ורוח גדולה".