גאווה לישראל - כבר ביום המשחקים הראשון של האולימפיאדה הפראלימפית בטוקיו 2020. השחיין איאד שלבי בן ה-34, חירש ומשותק בארבע גפיים, זכה במדליה הראשונה של ישראל במשחקים שנדחו בשנה בשל מגפת הקורונה.

היזכרו בהישגי ישראל בטוקיו 2020

שלבי עשה את זה במשחה הגמר ל-100 מטר גב, כששחה בצורה נהדרת, קבע 2:28.04 דקות והצליח להשיג את ראשות הפודיום. זו האולימפיאדה הרביעית בה שלבי משתתף, וכעת הוא גם מגיע להישג השיא שלו עם המדליה הנהדרת.

איאד שלבי טוקיו 2020 (צילום: קרן איזקסון)
שלבי. זהב היסטורי | צילום: קרן איזקסון

שלבי הוא הערבי-ישראלי הראשון שזוכה במדליה במשחקים הפראלימפיים, והוא עושה זאת באולימפיאדה הרביעית בה הוא משתתף. ההישג של שלבי בבריכה מגיע אחרי שמאז אולימפיאדת אתונה 2004 לא עמד ישראלי על הפודיום בבריכה האולימפית.

ד״ר רוני בולוטין, מבכירי המשלחת הישראלית למשחקים, אמר: "זה מרגש במיוחד בגלל שזה איאד. הוא ב-3 אולימפיאדות קודמות היה מקום רביעי ועכשיו הוא שבר את זה. זה בחור שנכנס לכולנו ללב ואנחנו שמחים מאוד שדווקא הוא מביא את הזהב הזה. זה יום היסטורי ומיוחד עבורנו. כבר הרבה שנים אנחנו מנסים להיכנס למגזר הערבי עם הספורט הפראלימפי ולא מצליחים, עכשיו אולי זה ישתפר".

איאד שלבי שוחה (צילום: קרן איזקסון)
שלבי במהלך המשחה | צילום: קרן איזקסון

שר התרבות והספורט, חילי טרופר, בירך מיד לאחר הזכייה: "הישג אדיר! ברכות לשחיין הישראלי שלנו איאד שלבי שזוכה במדליית זהב ראשונה לישראל במשחקים הפראלימפיים. איאד הוא אדם מעורר השראה, שחייו רצופים נצחונות. והיום עוד ניצחון מזהיר. איאד לא נבהל מהציפיות הגבוהות, כיוון הכי גבוה ומילא את כולנו בגאווה גדולה. גאים בך איאד שלבי!".

שלבי הוא חירש מלידה וכתוצאה מתאונה שעבר בצעירותו הוא משותק בארבע גפיו. הוא מתאמן במרכז השיקום של איל"ן בחיפה בהדרכתו של יעקב בייננסון. הישג השיא שלו עד כה היה באליפות אירופה 2018 שנעכרה בדבלין, אז התחרה שלבי בדרגת נכות של S3 שהיא קלה מהנכות שלו (S1) וזכה במדליית ארד במשחה ל-150 מטר מעורב אישי בשיא עולם חדש לדרגת הנכות שלו, 5:03.28 דקות.