מתקפת רקטות רחבת היקף על ישראל: מהשעה 2:50 הלילה (בין שלישי לרביעי) מאות רקטות נורו תוך זמן קצר לשטח ישראל - מהדרום ועד השרון. רוב הרקטות יורטו על ידי כיפת ברזל, אך היו כמה פגיעות ישירות בבתים. בלוד התפוצצה רקטה בחצר בית וכתוצאה נהרגו חליל ונדין עווד, אב בן 52 ובתו בת ה-16. בית ביהוד נפגע ישירות אך לא היו נפגעים בנפש. הבוקר, מטחים לעוטף וליישובי הדרום - שני פצועים קל בעקבות פגיעה ישירה בבית בשפלה.

מבצע "שומר החומות", עדכונים אחרונים:

• הרוגה מפגיעה ישירה בראשון לציון
• 8 פצועים מפגיעה ישירה באוטובוס בחולון
• 4 פצועים מפגיעה בגבעתיים
• נתב"ג נפתח מחדש להמראות ולנחיתות
• חמאס: שיגרנו בתוך דקות 130 רקטות
• מטחים כבדים לגוש דן ותל אביב
• צה"ל: חוסל ראש היחידה הרקטית של הג'יהאד האיסלאמי
• 2 נשים נהרגו בפגיעה ישירה באשקלון
• אחרי חצות נורה מטח לאזור השפלה
• בשעה 00:43 - מטח רקטות לאשקלון
• בשעה 2:50 - מטח רקטות שנמשך יותר משעה לאזור המרכז, עוטף עזה ודרומה משם
• הרוגה מפגיעה ישירה בחצר בית בלוד
• אב ובתו נהרגו מפגיעה ישירה בבית בלוד
• בשעה 4:57 - מטח רקטות לשפלה ואשדוד
• בשעה 5:45 - מטח רקטות לעוטף עזה, אשקלון ואשדוד

בסביבות השעה 9:30 בבוקר עלה חשד לחדירה בעוטף עזה. תושבים ביישובים שמרוחקים עד 4 ק"מ מהגבול הונחו להסתגר בבתים ולהיכנס אל המרחבים המוגנים. לאחר כחצי שעה הוזם החשד, והתושבים הונחו לחזור לשגרה לצד דרישה להישאר בקרבת ממ"דים.

לאורך הלילה וגם בשעות הבוקר הירי לעבר ישראל נמשך. הלילה אזעקות נשמעו בגוש דן ובצפון השרון - ורסיסים של רקטה נחתו בבני ברק. שני גברים, בשנות ה-50 וה-60 לחייהם, נפצעו קל כתוצאה מהפגיעה ישירה בבית פרטי ביישוב בשפלה. חובשים ופרמדיקים של מד"א העניקו להם טיפול רפואי כשהאחד סובל מפציעה בעין והשני מחתך קל בראש. 

במהלך הלילה בית ביהוד-מונוסון נפגע מרקטה, כל יושבי הבית שהו בממ"ד ולא נפגעו מהנפילה. "הממ"ד התמלא בסוג של עשן, לא הצלחנו לנשום. פתחנו סדק קטן בדלת של הממ"ד וראינו שכל הבית נהרס", סיפרה בעלת הבית דרורה. 

בבית החולים סורוקה שבבאר שבע מדווחים כי במהלך הלילה פונו לחדרי המיון במרכז הרפואי 52 נפגעים, מתוכם 14 ילדים. 13 מהילדים היו נפגעי חרדה ואחד נפצע לאחר שנפל בדרכו למרחב המוגן. 12 מהמבוגרים היו נפגעי חרדה, 20 נחבלו בדרכם למרחב המוגן וה-5 הנוספים נפצעו כתוצאה מזריקת אבנים. כולם במצב קל.

הגבלות הלימודים

בעקבות התרחבות הירי לעבר ישראל והמטחים הכבדים על המרכז והשרון, פיקוד העורף הרחיב את הגבלות הלימודים לאזורים נוספים. לפי ההנחיות, שיהיו תקפות עד היום (רביעי) בשעה 18:00, יחולו הגבלות על עוטף עזה, מערב הנגב, מערב לכיש, לכיש, מרכז הנגב, דרום השפלה, שפלה, דן, ירקון ושרון. בכל היישובים באזורים אלה לא יתקיימו לימודים. מקומות עבודה יפעלו רק בתנאי שקיים בהם מרחב מוגן תקני שאליו ניתן להגיע בזמן ההתגוננות.

רקטה שנחתה על פסי הרכבת בת"א (צילום: לפי סעיף 27 א')
רקטה על פסי רכבת תל אביב | צילום: לפי סעיף 27 א'

בשעה 2:50 החלו מטחים שנמשכו במשך יותר משעה, כשרבים מהם יורטו.

בשעה 4:57 חודש ירי הרקטות מעזה לאזור המרכז, אך לא דווח על נפגעים בגוף. במהלך הלילה הגיעו לבית החולים אסף הרופא כ-35 פצועים מכל הרקטות שהיו ביישובים באזור בית החולים, מתוכם נשארו לאשפוז 8 פצועים קל וחרדה. 

בשעה 5:45 התבצע מטח נוסף ליישובי עוטף עזה, וליישובים באזור אשקלון ואשדוד.

בשעה 5:57 התקבל דיווח ראשוני על פגיעה ישירה באשקלון.

צה"ל: "נעצים את התקיפות"

בתגובה על המטחים הכבדים לעבר ישראל צה"ל ממשיך לתקוף מטרות חמאס וג'יהאד ברצועה וחיסל שני בכירים של חמאס. בנוסף, חיל האוויר הפיל 3 מבנים רבי-קומות של חמאס. בזמן שהרקטות משוגרות מעזה לישראל, צה"ל תקף מספר יעדי ופעילי טרור משמעותיים במרחב רצועת עזה.

התקיפות נמשכות גם בשעה זו, בין היתר מטוסי חיל האוויר הפילו בעזה שני בניינים בני 12 ו-17 קומות, ועוד מבנה שבשימוש חמאס בשכונת רמאל בצפון רצועת עזה. במבנה נמצאים מטה המודיעין ומחלקת ההסברה של ארגון חמאס. טרם התקיפה צה"ל הזהיר את האזרחים ששהו בבניין ונתן להם שהות מספקת להתפנות מהמבנה.

במבצע משותף של צה"ל והשב"כ סוכלו פעילים ממערך המודיעין הצבאי של חמאס, ביניהם: חסן קאוג'י, ראש מחלקת ביטחון במודיעין הצבאי של חמאס וסגנו, וואיל עיסא, ראש מחלקת הריגול הנגדי בביטחון הצבאי המודיעיני. השניים חוסלו באמצעות מטוסי קרב שהפציצו מבנה שבו הפעילים שהו.

בתגובה על המטחים הכבדים שנורו אמש (שלישי), תקף חיל האוויר יעדי טרור רבים ברחבי רצועת עזה, בהם כ-100 משגרים מוטמנים ברחבי הרצועה וכאמור מספר מבנים רבי קומות המשמשים את חמאס. באחד המבנים שכנו משרדי המודיעין הצבאי של הארגון ומפקדות המשמשות למחקר ופיתוח צבאי. לפי דיווחים פלסטיניים, לפחות שבעה בניינים רבי קומות הופצצו בתקיפת צה"ל ברצועה.

מצב חירום בלוד

קרוב משפחתם של ההרוגים בלוד: "מתנערים מקיומנו, אין לנו מרחבים מוגנים"

אלחנן רוט מזק"א סיפר במשדר המיוחד כי "קיבלנו דיווח לאחר שמיעת האזעקות בלוד על נפילת רק"ק במבנה. אזרחים הובילו אותנו לחצר הבית שבו נפלה הרקטה. תושבי הבית ככל הנראה היו במקום שלא מוגן מספיק. היו מספר רב של נפגעי חרדה בבתים הסמוכים".

קרוב משפחתם של האב ובתו שנהרגו בלוד כתוצאה מפגיעה ישירה בביתם, סמיר ערפאת, הסביר כי הם לא יכלו להישאר במרחב מוגן מהסיבה הפשוטה שאין להם מרחב כזה. "זה כפר דהמש, אנחנו בתחום שיפוט של מועצה אזורית עמק לוד שמתנערת מקיומנו לגמרי - אין לנו מרחבים מוגנים, אין מקלטים, אין כלום. כלומר, אנחנו בחסדי האל, מה שנקרא".

בת ה-16 שנהרגה הלילה מפגיעה ישירה סמוך ללוד‎
בת ה-16 שנהרגה הלילה מפגיעה ישירה סמוך ללוד‎

קרוב המשפחה סיפר כי בעת הירי "כל השכונה התחילה לרוץ החוצה, הכל עלה באש כולל המכוניות, ו-10 כבשים נפגעו מהרסיסים. בעלה של אחותי והבת שלו נפצעו קשה, טיפלו בהם ופינו אותם מיד".

מבחינתו, האשמה מוטלת על מועצה אזורית עמק לוד. "גם מקיומנו מתנערים. אם תפני למועצה הם יגידו לך 'לא מעניין אותנו'. אין לי פה לא מקלט, לא ממ"ד, אין התייחסות לקיום שלי. אנחנו מנסים לצאת החוצה שלא תהיה פגיעה בבית כדי לברוח - ואז הפגיעה בחוץ היא יותר גרועה בגלל הרסיסים", אמר.

"השוטרים אומרים לי להישאר בבית, אבל למה לי להישאר בבית - אני ראיתי בתים שנפגעו פגיעה ישירה. אין לי פה מרחב מוגן, ואני ביקשתי אפילו מהמועצה והם לא אישרו לי. יש פה 1,500 איש. אני מקווה שזה ייגמר אבל מה יקרה אם תהיה פה מלחמה כוללת?". ערפאת סיפר כי ההרוגים הותירו אמא, אח בן 23 ואחות בת 21. מלבדם, כל המשפחה המורחבת חיה לידם בכפר דהמש. 

הנזק מהפגיעה הישירה ביהוד (צילום: N12)
תיעוד: הנזק מהפגיעה הישירה בבית ביהוד | צילום: N12

פגיעה ישירה באוטובוס בחולון

המשטרה עדכנה כי כתוצאה מפגיעת הרקטה באוטובוס בחולון פונו על ידי גורמי רפואה 8 פצועים, בהם אישה כבת 30 במצב קשה, גבר כבן 50 וילדה כבת 5 במצב בינוני. עוד דווח על 3 פצועים במצב קל מהבתים הסמוכים שנפגעו מרסיסי זכוכיות. שתי רקטות נוספות נפלו באזור תל אביב, אחת באזור הסינמה סיטי - אין נפגעים. 4 תושבי גבעתיים נפצעו קל מפגיעת שרידים שנפלו על בית. 

שומר החומות וגם גוש דן (צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש/90 )
האוטובוס שנפגע בחולון | צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש/90

בבית החולים איכילוב הוכרז אירוע רב נפגעים קטן. מבית החולים נמסר: "לחדר המיון פונו 8 פצועים, מתוכם אחד במצב בינוני והשאר במצב קל". פרמדיקית מד"א רג'ינה מזרחי סיפרה: "כשהתקרבנו לזירה ראינו את האוטובוס ומספר כלי רכב עולים באש. אישה כבת 30 שכבה על אי תנועה כשהיא בהכרה וסובלת מפגיעת רסיס בפלג גופה העליון. התחלנו בטיפול רפואי מציל חיים כשבמקביל מתחילה אזעקה נוספת. מיד רצנו יחד עם הפצועה שהייתה על מיטת האמבולנס למקום בטוח מתחת לאחד הבניינים. ברגע שהאזעקה נגמרה וניתן היה לצאת חזרה לרחוב. הכנסנו אותה לאמבולנס ופינינו אותה לבית החולים כשמצבה יציב".

אוטובוס בחולון נשרף בגלל פגיעת רקטה
פגיעה ישירה באוטובוס בחולון

חובש מד"א רונן סאנאנס סיפר: "כשהגענו למקום בכוחות גדולים של מד"א ראינו אוטובוס ומספר כלי רכב עולים באש. בסמוך שכבה אישה כבת 30 בהכרה מלאה שסבלה מפציעות רסיסים בבטן ובגפיים. בנוסף, טיפלנו בגבר כבן 50 עם פגיעות מרסיסים בבטן ובראש ובפעוטה כבת חמש עם פציעות רסיסים בגופה. שלושה פצועים נוספים סבלו מפגיעות רסיסי זכוכית בגפיים. הענקנו להם טיפול רפואי מציל חיים ופנינו אותם לבית החולים".

שומר החומות וגם גוש דן (צילום: יוסי אלוני, פלאש/90 )
תושבים בזמן האזעקות בגוש דן | צילום: יוסי אלוני, פלאש/90
שומר החומות וגם גוש דן (צילום: תומר ניוברג, פלאש/90 )
סוללת כיפת ברזל בגוש דן | צילום: תומר ניוברג, פלאש/90
שומר החומות וגם גוש דן (צילום: רויטרס)
רקטות בשמי גוש דן | צילום: רויטרס

למרכז הרפואי קפלן הגיעה חיילת בת 19 נפגעת חרדה המשרתת בכיפת ברזל באשקלון. היא טופלה ושוחררה. בת 58 מקרית מלאכי הגיעה לאחר שנחבלה בראשה בדרך לממ"ד. בן 68 מרחובות הגיע עם התקף חרדה. בנוסף, הגיע למיון בן 37 שנפגע ברגלו מאבן שהושלכה במהלך הפרות סדר בלוד.

52 פצועים פונו אמש (שלישי) לטיפול בבתי החולים בעקבות מטח הרקטות הכבד על מרכז הארץ והדרום. ארבעה בני אדם מאושפזים בבתי החולים במצב קשה - שלושה מהם בבית החולים וולפסון בעקבות הפגיעה באוטובוס בחולון ואישה בשנות ה-50 לחייה מאושפזת בבית החולים שיבא תל-השומר לאחר שנחבלה בדרכה לממ"ד.

יירוטים בתל אביב (צילום: N12)
יירוטים מעל תל אביב | צילום: N12

 

פגיעה ישירה בבית ספר באשקלון

אתמול בשעות הצוהריים פגעה רקטה ישירות בבית ספר באשקלון. במטח כבד שנורה לעבר אשדוד, שלוש רקטות פגעו ישירות בבנייני מגורים בעיר. בצה"ל אישרו שהפגיעות הישירות באשקלון נגרמו בעקבות תקלה בסוללת כיפת ברזל בעיר שתוקנה כעבור כשעה.

בסביבות השעה 19:00 בוצע ניסיון פיגוע ירי בצומת תפוח. שני המחבלים נוטרלו ולא היו נפגעים באירוע.

בסביבות השעה 20:00 חמאס איים להרחיב את הירי לגוש דן: "אם ישראל תמשיך לירות על בניינים אזרחיים ומגדלים - תל אביב תספוג מכת טילים קשה".

בשעה 21:00 הצטרף הג'יהאד האסלאמי לאיומים של חמאס שירה לעבר תל אביב

האיומים של ארגוני הטרור בירי על תל אביב הגיעו לאחר נוהל "הקש בגג", שבוצע לעבר בניין רב קומות בעזה ושליחת הודעות טקסט מוקדמות לדיירים כדי שיעזבו את המקום. דקות לאחר מכן, תקפו מטוסי קרב את הבניין. בכך, למעשה, התעלם צה"ל מהאולטימטום של חמאס שלפיו אם יבוצע ירי לעבר בניינים רבי קומות - "תל אביב תספוג מכה קשה".

דובר צה''ל, תא"ל הדי זילברמן, אמר אמש בתדרוך מיוחד כי הלחימה ברצועה תלך ותתעצם. "אנחנו עולים מדרגה בתקיפות – בכמות, באיכות וביעדים. הלחימה עכשיו רק תתעצם. ברגעים אלה אנחנו תוקפים את כל בורות השיגור בצפון עזה. 80 כלי טיס משתתפים בתקיפה ופוגעים ב-150 בורות שיגור שהוטמנו שם, ביניהם שמונה מטוסי F-35I. מדובר בנטרול מוחלט של שלושה גדודי שיגור בצפון הרצועה שישבש דרמטית את יכולת השיגור. חלק מבורות השיגור ממוקמים בתוך אוכלוסייה אזרחית, כך שיש סיכוי לנפגעים חפים מפשע".

לדברי תא"ל זילברמן, כעשרים פעילי טרור נהרגו בתקיפות צה"ל מאז החל סבב הלחימה. "ביצענו סיכול נוסף של מפקד מערך הנ"ט של עזה - פעיל חמאס שירה בעבר לישראל. תקפנו מנהרות וסיכלנו מספר רב של פעילי כוח מובחר של חמאס בתוך מנהרה. פגענו קשות גם במערך ייצור הרקטות ואנחנו מתחילים לעבור ליעדים נוספים".

צה"ל תקף בניין רב קומות בעזה
הבניין בעזה לאחר התקיפה

צה"ל תקף בניין רב קומות בעזה (צילום: ידיעות מהשטח בטלגרם)
בניין רב קומות בעזה לאחר שהותקף | צילום: ידיעות מהשטח בטלגרם

"גייסנו 3,000 אנשי מילואים לפיקוד העורף ופיקוד הדרום", המשיך תא"ל זילברמן. "הורדנו שתי חטיבות שריון וגולני. עיבינו את מערך ההגנה האווירית וגייסנו אנשי מילואים למערך כיפת ברזל. אנחנו פועלים בתיאום מלא עם הדרג המדיני ואין הגבלה לפעולה. היעד הוא פגיעה קשה בחמאס וקיזוז של יכולותיו. נעלה עוד מדרגות בקרוב".

יממה מתחילת המבצע, גורם ביטחוני אמר כי "הצבא יצא למערכה שתפגע קשה בחמאס". לדבריו, "היקפי התקיפות גדולים מאוד וקשה להעריך כמה זמן הן יימשכו. ההערכה היא כי חמאס ייצא בהמשך בנאום ניצחון, אך למעשה ייפגע קשה מאוד. אנחנו נערכים במאמצי הגנה בעורף וראשי הרשויות בעוטף נותנים לצבא מרחב פעולה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתום הערכת מצב בפיקוד הדרום כי "החמאס יקבל כאן מכות שהוא לא ציפה להן". לדבריו, "הדבר הזה כרוך גם בסבלנות ובהקרבה מסוימת מצדכם, אזרחי ישראל. לצערי נהרגו לנו שני אזרחים. אני מבקש מכולכם להישמע להוראות, לשמור בקפדנות על הנחיות פיקוד העורף, זה מציל חיים".

נתניהו גינה את ההתפרעויות ביישובים הערבים ברחבי הארץ: "הייתה כאן התפרעות פרועה שאנחנו לא יכולים לקבל מצד צעירים חמומי מוח. ההנחיה שלנו היא לעשות הכל כדי לשמור על החוק והסדר. אני מצפה מכל מנהיגי הציבור, ובראש ובראשונה ממנהיגי הציבור הערבי, להתייצב כאן, לגנות את ההתפרעות הזאת ולעשות הכול כדי להחזיר את השקט. נתנו הנחיות לתגבר את כוחות המשטרה בעוד גדודים של מג"ב ואנחנו נתגבר אותם ככל שצריך כדי לשמור על החוק והסדר במדינת ישראל".

פגיעה ישירה של רקטה ברכב באשקלון (צילום: רויטרס_)
פגיעה ישירה של רקטה ליד רכב באשקלון | צילום: רויטרס_
פגיעה ישירה באשדוד - רחפן (צילום: אדיר בן זקן)
צילום: אדיר בן זקן

בשלישי בשעות הצוהריים מסר צה"ל כי תקף במבצע משותף עם השב"כ דירת מסתור שבה שהו בכירי המערך הרקטי של הג'יהאד האיסלאמי. בתקיפה חוסל ראש היחידה הרקטית המיוחדת של ארגון הג'יהאד האיסלאמי, סמאח עבד אל ממלוכ, ופעילים בכירים נוספים מהמערך הרקטי. בנוסף, נפגע מוחמד סלים חסן אבו אל-עטא, סגן מפקד חטיבת עזה ומראשי היחידה הרקטית המיוחדת, ואחיו של בכיר הארגון בהאא אבו אל-עטא שחוסל בנובמבר 2019. לפי דיווחים פלסטיניים, אבו אל-עטא נפצע בתקיפה באורח קשה.

חיל האוויר תקף גם היום מטרות טרור של חמאס והג'יהאד האיסלמי, ופעילים שעיסוקם שיגור רקטות. מאז אמש צה"ל תקף לפחות תשעה בתים של בכירי ארגוני הטרור ברצועה.

יירוטים מעל העוטף ואשקלון (צילום: יהונתן בן סימון)
יירוטים מעל העוטף ואשקלון | צילום: יהונתן בן סימון

לפני המטח על אשדוד, נשמעו קריאות ברשת הקשר של חמאס ובה איומים על ישראל. הדוברים בקשר איימו שצפויות "הפתעות" בשעות הקרובות כל עוד ישראל תמשיך לתקוף ברצועה. שעה קלה לאחר האיום, נורה המטח לאשדוד, ומיד אחריו שיגר החמאס תגובה: "בעקבות הפגיעה בבתי התושבים בעזה, ופגיעה בבכירי הארגון, שיגרנו את המטח הכבד ביותר ששוגר עד כה, והמטחים שעתידים לבוא יהיו עוצמתיים יותר".

פגיעת הרקטה באשקלון (צילום: ליאור וקנין)
הנזק מפגיעת הרקטה באשקלון | צילום: ליאור וקנין

4 בני משפחה נפצעו מפגיעת רקטה באשקלון

בשלישי לפנות בוקר נפצעו ארבעה בני משפחה בפגיעה ישירה בדירה בבניין מגורים באשקלון. האב, בן 40 נפצע קשה וסובל מחבלה בראשו. האם, בת 39, נפצעה בינוני ומאושפזת כעת במצב קל, ושני ילדיהם, בני 6 ו-12 נפצעו קל. גם אישה בת 82 וגבר בן 63 נפצעו קל מהפגיעה, כולם מאושפזים בבית החולים ברזילי.

יירוטים מעל העוטף ואשקלון (צילום: יהונתן בן סימון)
יירוטים מעל העוטף ואשקלון | צילום: יהונתן בן סימון
רקטה באשקלון
רקטה שנמצאה באשקלון

"מדובר בפגיעה ישירה בבניין מגורים", סיפר פרמדיק מד"א ישראל לוגסי שהגיע לזירה באשקלון. "כשהגענו למקום ביצענו סריקות בדירות ואיתרנו מספר פצועים שנפגעו משברי זכוכית שהתנפצו, 2 גברים נפצעו באורח בינוני ו- 4 קל. הוצאנו אותם לאמבולנסים ולניידות לטיפול נמרץ, הענקנו להם טיפול רפואי שכלל חבישת ועצירת דימומים ופינינו אותם לבי"ח כשמצבם יציב. 2 נפגעי חרדה שסבלו מקשיי נשימה טופלו גם כן הזירה ופונו לבית החולים".

סיקור N12 על ההסלמה בדרום ומהומות הר הבית:

מהומות אלימות בהר הבית | שוטרים פרצו לאל-אקצא

חמאס הציב אולטימטום לישראל - וירה רקטות לעבר ירושלים והדרום

בצל ההסלמה: עימותים ביישובים ערביים רבים - אדם נורה למוות בלוד

פגיעת רקטה בבית באשקלון (צילום: תיעוד מבצעי מד"א)
זירת פגיעת הרקטה בבית באשקלון | צילום: תיעוד מבצעי מד"א

פגיעה ישירה בבניין באשקלון
הבית שספג את הפגיעה הישירה

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, יולן כהן, מעיין פרתי, לי נעים, יואב אבן וירון שניידר