בצל מטחי רקטות בלתי פוסקים מרצועת עזה, ביישובים רבים ברחבי הארץ פרצו אתמול (שני) ובמהלך הלילה הפגנות אלימות שבמהלכן התעמתו מאות מפירי סדר עם המשטרה וכוחות הביטחון במחאה על המתרחש בשיח' ג'ראח ובהר הבית. במהלך הפרעות בלוד תושב העיר ירה למוות בצעיר ערבי בן 25 שלקח חלק בהפגנה, ושני צעירים נוספים נפצעו מהירי באורח בינוני. הבוקר עצרה המשטרה גבר בן 34 בחשד למעורבות בירי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לטענת תושבי השכונה שבה התרחש הירי בלוד הם חשו סכנה ממשית מהפרעות, והזעיקו את המשטרה מספר פעמים, אך כוחות אכיפת החוק התעכבו והגיעו רק לאחר 45 דקות. היורים טענו כי ירו באוויר מספר פעמים, ורק לאחר שהושלכו לעברם אבנים והם חשו בסכנת חיים ממשית, ירו אל עבר הפורעים. בנוסף, בית כנסת וישיבה הוצתו בעיר.

פצועים בהפרות הסדר ברמלה ובלוד פונו למרכז הרפואי אסף הרופא, ושם התגודדו עשרות מתפרעים ברחבת המיון, זרקו אבנים, השחיתו ציוד, ואיימו על הצוותים הרפואיים. הפורעים איימו על בני מיעוטים שעובדים במרכז הרפואי על כך שהם ממשיכים לעבוד בבית החולים בתקופה הזו, וחלק מהצוותים הרפואיים נאלצו להסתתר ולהסתגר במבנה. כוחות אכיפת החוק שהוזעקו למקום פיזרו את המתפרעים באמצעות רימוני הלם.

ראש העיר לוד יאיר רביבו התייחס לאירועים החריגים: "זה בוקר עצוב לכולנו, 70 שנות דו-קיום וחיים משותפים נרמסו במחי יד על ידי פורעים ערבים ברצף אירועי פוגרום בליל פרעות שהביא לפציעתם של שוטרים ותושבים שמצאו עצמם נצורים. אין ספק שנחצה קו אדום, לא היה דבר שהצדיק מעשי שנאה כה חמורים. לצערנו, בלהט האירועים נורה צעיר תושב העיר למוות והמשטרה בודקת את נסיבות המקרה".

רכב שירות של עיריית לוד, מסיר דגלי פלסטין שנתלו ברחבי העיר
עיריית לוד הסירה דגלי פלסטין שנתלו ברחבי העיר

רביבו הוסיף: "העיר לוד נמצאת בשעות אלו באחד הרגעים המאתגרים שלה. לפנות בוקר הנחתי לסדר ולשקם את כל הנזקים שנגרמו, כדי להעביר מסר ברור לפורעים הקיצוניים, שלא נאפשר להם לשבש את חיינו".

ח"כ סמי אבו שחאדה מהרשימה המשותפת הגיב לתקרית הירי ולפרעות באסף הרופא: "מוסא חסונה, צעיר ערבי מלוד, נרצח בדם קר מירי של אחד המתנחלים שפגע ב-4 צעירים ורצח את מוסא ופצע את האחרים. יש את אלה שהסיתו נגד תושבי לוד בגלל ההפגנה שבה מחו על מה שקורה בירושלים ואל אקצא, ונתנו יד לרצח המזעזע הזה. שאלתם איפה המשטרה? מתנכלת למשפחות בכניסה למיון עם רימוני הלם".

 

מנגד, ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהציונות הדתית ביקר את התנהלות המשטרה וגיבה פעולות של הגנה עצמית: "'כמעט כסדום היינו לעמורה דמינו'. תושבי לוד הערבים מבצעים פרעות ליל הבדולח בתושבי העיר היהודים. המשטרה בקושי נותנת מענה והאזרחים נדרשים להגן על עצמם". סמוטריץ' הוסיף: "לא אתן שהמדינה היהודית תהפוך את הקורבן לאשם. זכות ההגנה העצמית היא המינימום שמדינה מתוקנת חייבת לאפשר לאזרחיה. כל אחד מהמתפרעים חייב לדעת שדמו בראשו".

תיעודים: מאיר דוד

בתום התייעצות ביטחונית שקיים השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה עם מפכ״ל המשטרה יעקב שבתאי ובכירים נוספים, הוחלט על גיוס מיידי של 8 פלוגות מג״ב במילואים לצורך תגבור כוחות משטרת ישראל ומשמר הגבול ברחבי הארץ.

כאוס בדרום

במהלך הלילה התרחשו התפרעויות חריגות של ערביי ישראל, במיוחד בדרום הארץ, ונראה שהמשטרה איבדה שליטה על הנעשה בנגב. תושבי הדרום ביקרו בחריפות את התנהלות המשטרה, בעיקר על כך שלא פעלה באופן נרחב ולא נפרסה כדי למנוע את עשרות האירועים של ההתפרעויות וידוי האבנים.

המשטרה עצרה 31 מתפרעים בחשד להפרות סדר, יידוי אבנים והתפרעויות. ברהט ובתל שבע עשרות מתפרעים תקפו נקודות משטרה ובשגב שלום הקיפו רבים מתושבי המקום את תחנת המשטרה המקומית ואיימו על חיי השוטרים הלכודים שבה. רק לאחר שעות ארוכות הצליחו כוחות המשטרה הנצורים במקום לפזר את ההתקהלות ולהשיב את הסדר על כנו.

2 אירועים חריגים נוספים קרו הלילה בנגב, סמוך ליישובי הפזורה הבדואית: הראשון אירע בצומת שוקת שבכביש 6, שם אלמונים הוציאו נהגת מרכבה והציתו אותו. מחקירה ראשונית עולה כי כמה חשודים חסמו את הנהגת, הוציאו אותה מן הרכב והעלו אותו באש. נהג משאית שעבר במקום אסף את האישה והעביר אותו לכוח משטרה. האירוע השני התרחש לא רחוק משם, סמוך ללקיה. נהג שנסע במקום נרגם באבנים ונפצע באורח קל. כמה כבישים בדרום נחסמו לתנועה.

גם בצפון נרשמו עשרות הפרות סדר בכפרים הערביים. מאות צעירים ירו זיקוקים, הציתו צמיגים, יידו אבנים וחסמו כבישים באזור. מהמשטרה נמסר כי "כוחות רבים פועלים להשבת הסדר במקום, נעצרו חשודים ונכון לרגע זה כל הכבישים פתוחים לתנועה".

בשדרות בן גוריון שבחיפה עשרות מפגינים הפרו את הסדר וחסמו את צירי התנועה, הבעירו צמיגים ויידו אבנים, זיקוקים ובקבוקים לעבר כוחות המשטרה. במהלך ההפגנה, שוטר נפצע קל ופונה לקבלת טיפול רפואי. לאחר שההפגנה הוכרזה כלא חוקית, פיזרו השוטרים את המפגינים והשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות. 15 מפגינים נעצרו בחשד ליידוי אבנים והפרת הסדר.

בכביש 754, סמוך לכפר כנא, מפגינים ערבים עצרו רכב של תושב נוף הגליל, יהודי דתי בשנות ה-40 לחייו, ניפצו את שמשות רכבו ותקפו אותו. כמה תושבי כפר כנא חילצו אותו מהמקום והזעיקו טיפול רפואי. מהמשטרה נמסר כי "כוחות רבים עורכים סריקות לאיתור חשודים ופועלים לפיזור הצעירים שהחלו לידות אבנים לעבר שוטרים".

בכפר שיבלי עשרות צעירים חסמו את כביש 65 ידו אבנים והחלו להבעיר צמיגים. שוטרים שהגיעו למקום פיזרו את הצעירים ועצרו חשוד אחד. הכביש נפתח לתנועה מאוחר יותר. בנוסף, במהלך הלילה רכבם של 2 גברים שעברו במקום נרגם באבנים, והשניים הגיעו לתחנת מד"א בעפולה עם פציעות מדממות בפנים. משם הם פונו לבית החולים העמק ומצבם הוגדר קל. גם בכביש 85 צעירים תושבי כפר נחף חסמו את הכביש והבעירו עצים במקום. כוח משטרה פיזר את הצעירים והכביש נפתח לתנועה.

רכב שנרגם באבנים סמוך לאום אל פחם (צילום: תיעוד מבצעי מד"א)
רכב שנרגם באבנים, סמוך לאום אל פחם | צילום: תיעוד מבצעי מד"א
מפגינים בשפרעם
מפגינים בשפרעם

באום אל-פחם מאות צעירים הפגינו החל משעות הערב המוקדמות במחאה שגלשה עד מהרה לאלימות וליידוי אבנים לעבר השוטרים. לוחמי יס"מ ומג"ב שפעלו במקום החלו בפיזור ההתפרעות ועצרו נער בן 17 בחשד ליידוי אבנים לעבר שוטרים. הפרות סדר בהשתתפות עשרות תושבים נרשמו גם ביפו.

בהודעת המשטרה נכתב כי "משטרת ישראל לא תאפשר לאף גורם להפר את הסדר הציבורי ולסכן את שלומו וביטחונו של הציבור. משטרת ישראל ערוכה ותגיב לכל ניסיון להפרת הסדר בנחישות. במקביל משטרת ישראל קוראת למנהיגים הפורמליים והבלתי פורמליים לפעול למניעת התנהגות בריונית ואלימה. אירועים אלה עלולים להטיל צל כבד על מרקם היחסים בין התושבים".