יום של מתיחות שיא: המהומות בהר הבית ובשכונת שיח' ג'ראח התחדשו היום (שני) לאחר שמתפללים יידו אבנים והחלו לירות זיקוקים על כוחות המשטרה במקום. השוטרים פרצו לתוך המסגד ועימותים קשים התפתחו בין הצדדים, שבהם לפחות 12 שוטרים נפצעו. נוסף על כך, המשטרה ביצעה כמה מעצרים. הסהר האדום מנגד מדווח כי יותר מ-215 אנשים נפצעו. תקרית חריגה נרשמה באזור דרך יריחו לאחר שנהג יהודי איבד שליטה על רכבו בעקבות יידוי אבנים, ושוטר שהיה במקום נאלץ לחלצו וירה באוויר. במקביל במשטרה נערכים לצעדת הדגלים המתוכננת, והמפכ"ל יעקב שבתאי החליט כי עליית יהודים להר הבית היום - תיאסר. עדכונים שוטפים.

בית החולים הדסה הר הצופים הודיע כי 7 נפגעים במצב קל הגיעו לבית החולים מן המהומות בבירה. בין הנפגעים, תינוקת בת 7 חודשים שנפצעה בראשה מאבן שהושלכה לעברה. עוד נמסר כי "צוות מומחים ברפואה דחופה ילדים ומבוגרים, פלסטיקה, אורתופדיה, פה ולסת וכירורגיה בהדסה הר הצופים מטפלים בכולם". בנוסף לכך, המשטרה מסרה כי לפחות 12 שוטרים נפצעו במהלך העימותים.

שוטרים מגנים באקדח שלוף על הפצוע בעת ניסיון הלינץ' (צילום: שלו שלום, TPS)
תיעוד דרמטי: ניסיון לינץ' ביהודי בירושלים | צילום: שלו שלום, TPS
הרכב הפוגע בניסיון הלינץ' בעיר העתיקה (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש/90 )
ניסיון הלינץ' בירושלים | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש/90
שוטרים במתחם הר הבית (צילום: רויטרס)
שוטרים במתחם הר הבית | צילום: רויטרס
המהומות בהר הבית (צילום: יונתן סינדל, פלאש/90 )
מתפרעים בהר הבית | צילום: יונתן סינדל, פלאש/90
רחבת הכותל המערבי ביום ירושלים (צילום: דוברות המשטרה, משטרת ישראל)
אלפי מתפללים הגיעו הבוקר לרחבת הכותל | צילום: דוברות המשטרה, משטרת ישראל

סיעת הרשימה המשותפת הודיעה שתקיים בשיח' ג'ראח מסיבת עיתונאים בשעה 13:30. על פי ההודעה, חברי הסיעה יגיעו למקום כדי לתמוך בתושבים. מנגד, גם סיעת הציונות הדתית צפויה להגיע לאזור ולתת הצהרה לתקשורת.

בתקרית חריגה שאירעה במתחם הסמוך לשער האריות באזור דרך יריחו, נהג יהודי שרכבו נרגם באבנים, ככל הנראה איבד שליטה ודרס מתפרעים ערבים. הנהג עצמו לא נפצע אולם מתיעוד שעלה לרשתות החברתיות נראה שאדם אחד נפגע מהרכב. המשטרה הוציאה הודעה כי שוטר שהיה במקום פעל לחילוצם של נוסעי הרכב, ולאחר שחש סכנת חיים נאלץ לירות באוויר.

פודקאסט "אחד ביום": קיצור תולדות שייח ג'ראח

מוקדם יותר המפכ"ל החליט לאסור על עליית יהודים להר הבית היום, בעוד עליית מוסלמים תימשך כסדרה. לפנות בוקר גדשו המונים את הר הבית, ומאות מהם החלו להתפרע וליידות אבנים לעבר שער המוגרבים. מחשש שהאבנים יגיעו אל רחבת הכותל, שם נמצאים גם בשעה זו אלפי בני אדם, פרצו השוטרים למתחם והחלו להרחיק את המתפללים שקראו בין היתר "ברוח ובדם נפדה את אל-אקצא".

אלי לוי, דובר המשטרה, אמר ל-N12: "עכשיו נערכת הערכת מצב של מפכ"ל המשטרה ומחוז ירושלים לגבי מסלול צעדת הדגלים היום. המשטרה נערכה בכוחות גדולים לקראת יום ירושלים, מפכ"ל המשטרה עשה כאן את הלילה. יש הרבה מאוד כוחות של אנשי מג"ב ושל המשטרה, המטרה שלנו שהיום הזה יעבור בשלום". השר לביטחון פנים הגיע להערכת מצב נוספת שהתקיימה בירושלים, אולם סירב לענות לשאלות הכתבים בנוגע למסלול צעדת הדגלים שצפויה להתקיים מאוחר יותר היום.

מתפרעים במהומות בהר הבית
מתפרעים בעימותים הקשים בהר הבית

הנשיא ריבלין גיבה את השוטרים ברקע העימותים בירושלים. "על רקע העימותים הקשים המתרחשים בשעה זו בהר הבית, אני מבקש לחזק ולהודות לשוטרי משטרת ישראל ומשמר הגבול, על מאמציהם לשמירת הסדר והביטחון ברחבי ירושלים. והיום, יותר מתמיד", כתב הנשיא בחשבון הטוויטר שלו. "מדינת ישראל מכבדת את חופש הפולחן וכך תמשיך ותעשה תמיד, אך לא תעמוד מנגד מול הפרות הסדר, מול פעילות חבלנית, מול תמיכה בטרור".

"ירושלים יקרה לנו מכל, היא עיר של קודש, עיר של שלום, עיר שהשלום הוא שמה", הוסיף ריבלין. "זו השעה להבטיח כי קדושתה של ירושלים זוכה לכבוד מכל אוהביה. כעיר של אמונה, עיר תפילה. מדינת ישראל תמשיך לשמור על ירושלים ולטפח אותה תוך מתן כבוד לאמונות השונות. כי ביתי בית תפילה יקרא לכל העמים".

אלפי שוטרים פרוסים מסביב להר הבית (צילום: רויטרס)
אלפי שוטרים פרוסים מסביב להר הבית | צילום: רויטרס
_OBJ

יו"ר עוצמה יהודית, ח"כ איתמר בן גביר, אמר בתגובה על ההחלטה לסגור את הר הבית ליהודים: "האלימות והבריונות ניצחו! אשמים ראשי מערכת הביטחון שהמדיניות שלהם להכיל כל פגיעה ביהודים שהופכת ביממה האחרונה לפוגרומים אבל יותר מאלה ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון פנים אמיר אוחנה שמאפשרים למשטרה להתקפל". בן גביר הוסיף: "מי שמתקפל בהר הבית מתקפל מארץ ישראל כולה. הודעתי למנהלי סיעת הליכוד שלא יקראו לי בשבוע הקרוב לשום הצבעה על חוקים ותקנות: אין לי סיבה להצביע השבוע עם מי שמקבל החלטות של התקפלות".

בימים האחרונים נרשמו עימותים אלימים מאוד עם כוחות משטרה בהר הבית, בשער שכם ובשכונת שיח' ג'ראח, בחלק מהמקרים אף יודו אבנים משטח ההר אל רחבת הכותל המערבי. אתמול נאמר כי יישקל לשנות את מסלול ריקוד הדגלים המסורתי שבו צפויים לקחת חלק כ-30 אלף בני אדם, אך כאמור בשלב זה הוחלט שהוא יעבור בשער שכם ויסתיים בכותל המערבי כמתוכנן.

אירוע נפיץ נוסף אליו העיניים נשואות היום הוא סיור של סיעת הציונות הדתית, עליה הכריז סמוטריץ' אמש. חברי הסיעה יסיירו בירושלים בתום ישיבה חגיגית. לאחר ישיבת הסיעה ויום עיון לכבוד יום ירושלים, יצאו חברי הסיעה לסיור בשכונת שיח' ג'ראח, אותה שכונה שהיוותה כאחד המוקדים הכי מרכזיים של המהומות שהתרחשו בירושלים בימים האחרונים.