משטרת ישראל פרסמה הבוקר (ראשון) את היערכותה לאירועי יום ירושלים שיחלו הערב בעיר הבירה. במשטרה נערכים באמצעות כוחות מתוגברים של שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים לשמירה על הסדר הציבורי באירועים המרכזיים שיתקיימו בעיר ובהם: אירוע "לילה לבן", הטקס הממלכתי בגבעת התחמושת וצעדת "ריקוד הדגלים" המסורתית. הודעה שעלולה להצית מחדש את המהומות, ביום הגם ככה מתוח הזה, היא הודעת הציונות הדתית שהצהירה כי תקיים סיור בשכונת שייח' ג'ראח, אותה שכונה שהייתה מוקד המהומות של הימים האחרונים.

לנוכח ההתחממות בימים האחרונים, המשטרה הודיעה כי תגלה "אפס סובלנות כלפי כל גילוי של אלימות פיזית ו/או מילולית, תפעל בכל הכלים העומדים לרשותה כנגד מפירי הסדר ופורעי החוק ותדאג למצות עימם את מלוא חומרת הדין". המשטרה מפצירה בציבור לאפשר לאירוע "ריקוד הדגלים" להתקיים "כחוויה וחגיגה משמעותית תוך הקפדה על שמירת הסדר והחוק".

ייתכן שמוקד מתיחות נוסף יוצת מחר מחדש, זאת ברקע הודעה של סיעת הציונות הדתית, בראשותו של בצלאל סמוטריץ', על כך שחברי הסיעה יסיירו בירושלים בתום ישיבה חגיגית. לאחר ישיבת הסיעה ויום עיון לכבוד יום ירושלים, יצאו חברי הסיעה לסיור בשכונת שייח' ג'ראח, אותה שכונה שהיוותה כאחד המוקדים הכי מרכזיים של המהומות שהתרחשו בירושלים.

הצטרפו לשידור הישיר מהטקס (צילום: הלל מאיר/TPS)
אירועי יום ירושלים במלוא 70 שנה למדינה | צילום: הלל מאיר/TPS
ריבלין: "המצור המדיני על י-ם נשבר" (צילום: החדשות)
אירועי יום ירושלים במלוא 70 שנה למדינה | צילום: החדשות

העימותים במזרח ירושלים נמשכו גם הבוקר, זאת לאחר לילה סוער שבו נפצעו עשרות בשער שכם. בדיון הערכת מצב בקריה בהשתתפות ראש הממשלה, התריעו גורמי מערכת הביטחון בפני הדרג המדיני כי חגיגות יום ירושלים וריקוד הדגלים המסורתי עלולים להביא להבערת השטח ולהסלמה נוספת. בדיונים הוחלט כי תתקיים הערכת מצב בכל כמה שעות, ובהתאם למסקנותיה יחליטו האם לקיים את האירועים כרגיל, לצמצמם או לבטלם באופן מוחלט.

 

בעקבות "ריקוד הדגלים" המתוכנן למחר ישתנו סדרי התנועה בעיר. בין השעות 19:00-14:00 ייחסמו לתנועת כלי רכב הרחובות בצלאל, המלך ג'ורג' ואגרון, וכן הצירים המובילים אליהם. הצירים ייפתחו בהתאם להתקדמות הצועדים.

כמו כן, בין השעות 22:00-14:00 ייחסמו לתנועת כלי רכב הרחובות הבאים והצירים המובילים אליהם: יצחק קריב, שלמה המלך, חטיבת ירושלים, צנחנים, הנדסה, חיים בר לב לכיוון דרום. בנוסף, תנועת הרכבת הקלה תופסק בזמן "ריקוד הדגלים" בתחנות שסמוכות לכיכר צה"ל משני הכיוונים. התחבורה הציבורית תתנהל בצירים חלופיים.

 

גם הטקס הממלכתי בגבעת התחמושת כולל שיבושים בתנועה בעיר, ובין השעות 22:00-18:00 - ייחסם לתנועת כלי רכב רח' שרגאי, רק במקרה הצורך. בין השעות 02:00-20:00 ייערכו אירועי "לילה לבן" בכיכר ספרא, שם תתוגבר האבטחה בידי שוטרים נוספים.