דקות לאחר פקיעת האולטימטום שהציב היום (שני) חמאס לישראל, מטח רקטות נורה לעבר ירושלים ויישובי הדרום. חמאס הזהיר מוקדם יותר את ישראל ודרש לפנות את כל הכוחות ממסגד אל-אקצא ומשיח' ג'ראח עד לשעה 18:00, לצד שחרור כל העצורים במסגרת העימותים.

עדכונים שוטפים על ההסלמה הביטחונית - לחץ כאן

מוקדם יותר הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו לכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני לנוכח האירועים הביטחוניים בירושלים ובעזה. לאחר מטחי ירי שנורו מהרצועה לעבר ישראל, צה"ל הורה על שורה של חסימות צירים ואזורים לאורך גדר המערכת. הרמטכ"ל הורה לעצור ליממה את התרגיל המטכ"לי "מרכבות האש". רכבת ישראל הודיעה על שינויים בתנועת הרכבות.

בהודעת האזהרה שפרסם ארגון חמאס הוא לא פירט מה יעשה אם דרישותיו לא ייענו על ידי ישראל. הודעת האולטימטום יצאה במשותף מטעם כל הפלגים השותפים ל"חדר המבצעים בעזה", והיא הופצה גם בתקשורת של הג'יהאד האסלאמי.

רכבת ישראל עידכנה כי בהנחיית גורמי הבטחון, הופסקה באופן זמני תנועת הרכבות בקטע שבין אשקלון לבאר שבע, ותחנות שדרות, נתיבות ואופקים סגורות זמנית לשירות. רכבות בקו הנגב המערבי (הרצליה-באר שבע), מתחילות ומסיימות את נסיעתן מכיוון צפון בתחנת אשקלון.

רכבת ישראל (צילום: יוסי אלוני, פלאש/90 )
תנועת הרכבות בדרום הופסקה זמנית | צילום: יוסי אלוני, פלאש/90
מתפללים במתחם אל-אקצא מתכוננים לעימותים (צילום: רויטרס)
מסגד אל-אקצא | צילום: רויטרס

לאחר הערכת מצב הוחלט בצה"ל על חסימות אזורים וצירים סמוכים לגדר המערכת ברצועת עזה. גם חוף זיקים ייסגר למבקרים. כלל צירי הגישה החקלאיים מערבית לכביש 232 ייחסמו, וגם הצירים הבאים ייסגרו לשני הכיוונים: כביש מס' 4 מצומת זיקים ועד צומת הכניסה לקיבוץ ניר עם, כביש מס' 34 - מצומת יד מרדכי ועד כביש הגישה לקיבוץ ארז, כביש מס' 232 - מצומת מפלסים ועד לצומת כפר עזה. כמו כן, תיאסר כניסה לגבעת "קובי" בשדרות, אנדרטת "החץ השחור", גבעת הפעמונים, גבעת נזמית וגבעת "הפרש הבודד".

ארכיון (צילום: makarenko7, shutterstock)
יירוט כיפת ברזל, ארכיון | צילום: makarenko7, shutterstock

הבוקר שוגרו 3 רקטות מהרצועה ליישובי העוטף ולשדרות, אחת מהן יורטה על ידי כיפת ברזל ו-2 נפלו בשטח פתוח. מתאם פעולות הממשלה בשטחים הודיע לאחר מכן על סגירת מעבר ארז, למעט במקרים חריגים. השיגורים הבוקר מצטרפים לירי שהתרחש הלילה בסביבות חצות בין השאר לעבר אשקלון, גם אז רקטה אחת יורטה על ידי כיפת ברזל. בתגובה לירי ולהפרחת בלוני התבערה מרצועת עזה אל יישובי הדרום אמש ובהמלך השבוע האחרון, צה"ל עדכן הלילה כי תקף באמצעות טנקים מספר עמדות צבאיות של חמאס ברצועה.

ההסלמה בירושלים הגיעה היום לשיא, לאחר שבשעות הבוקר החלו מתפללים מוסלמים ליידות אבנים וזיקוקים לעבר שוטרים. הכוחות בתגובה פרצו למתחם אל-אקצא וירו רימוני הלם. המהומות בהר הבית ובשכונת שיח' ג'ראח הובילו ליותר מ-300 פצועים פלסטינים ולפציעתם של כ-12 שוטרים ישראלים.