שינוי כיוון בימינה: ח"כ ניר אורבך לא צפוי למנוע את הקמת ממשלת השינוי, כך אמר אתמול (שישי) למקורביו. ח"כ אורבך, שבימים האחרונים היה נראה כמי שעשוי להתנגד להקמת הממשלה, אמר למתנגדיה: אל תתלו בי ציפיות בנושא. אם לא יהיה שינוי דרמטי, אני מתכוון לאפשר את הקמת הממשלה הזו בתמיכה אקטיבית או בהתפטרות מהכנסת. בנוסף, איילת שקד, שלאורך ימי המנדט של לפיד התנגדה להקמת הממשלה ואף פעלה להקמת ממשלת ימין בראשות נתניהו, מביעה בה תמיכה כעת.

הניסיון להרכבת ממשלת בנט-לפיד - סיקור מורחב:

בנט נגד בנט: המכשול שעומד בדרך של ממשלת השינוי | דפנה ליאל, מגזין N12

המוקשים בגוש השינוי: הח"כים שיקבעו אם תוקם ממשלת בנט-לפיד

מסתמן: משפחת בנט תגור ברעננה ולא בבלפור

שלוש מבוכות לממשלת השינוי - שעות לאחר ההכרזה

בתוך כך, אמש הודיע יו"ר הכנסת יריב לוין כי יודיע במליאת הכנסת ביום שני הקרוב כי עלה בידו של ח"כ יאיר לפיד להקים ממשלה. לדבריו, לאחר הכרזתו תיקבע ישיבה מיוחדת שתדון בממשלה החדשה ותצביע על כינונה. המשמעות: ההשבעה ככל הנראה תתקיים ביום רביעי הקרוב או ביום שני הבא.

ישיבת הכנסת ביום שני הקרוב צפויה להיות הראשונה מאז הכרזתו של לפיד ביום רביעי כי עלה בידו להקים ממשלה. מאז ההכרזה, צצו מספר סימני שאלה בנוגע ליכולתם של חברי גוש השינוי להביא להשבעתה בכנסת, אולם אמש נראה שהם מאוחדים בעמדתם לעשות זאת.

יו"ר הכנסת יריב לוין
יו"ר הכנסת יריב לוין

אתמול בבוקר התקיימה ישיבה של חברי סיעת ימינה, ללא ח"כ עמיחי שיקלי, ובסופה הודיעה חברת הכנסת עידית סילמן כי תצביע בעד הקמת הממשלה. בתום הישיבה אמר ח"כ אביר קארה: "הייתה פגישה מעולה. בטוח שבנט יצליח לשמור את כולם סביבו, לא יהיו עריקים, אולי גם נצליח להביא את שיקלי. אני חושב שגם לשיקלי יהיה עדיף לבוא איתנו כי הוא עוד אצבע חזקה וימנית שיכולה לתת לנו כוח. הוא נגד? יעבור לו".

ח"כ מתן כהנא אמר אמש: "הולכים בכוח מלא עם הקואליציה שבנינו, קואליציה של אנשים שמבינים שצריך לעשות דברים אחרת, לשים את קצוות האידיאולוגיה בצד כדי לעשות דברים גדולים למען ישראל, יש הרבה רצון טוב שזה יצליח".

עידית סילמן (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש/90 )
עידית סילמן | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש/90

ח"כ מרב מיכאלי, יו"ר מפלגת העבודה, כתבה בחשבון הפייסבוק שלה: "אזרחיות ואזרחי ישראל ככל הנראה יקבלו סוף סוף ממשלה ללא נתניהו ונצא כולנו מלופ הבחירות, מהספינים, מההסתה הפרועה והאלימות הנוראה שמחולל השלטון. הממשלה שתקום לא תהיה ממשלת החלומות שלנו, אבל היא צעד ראשון לעבר הריפוי והשיקום שכולנו משוועות ומשוועים לו".