ממשלת ההתייקרויות - הבטחות לחוד, מציאות לחוד: רבים מחברי הממשלה ישבו בעבר באופוזיציה והשמיעו אין-ספור הבטחות על הורדת יוקר המחיה, אלא שכיום ראש הממשלה נפתלי בנט והאחרים שידעו אז היטב מה צריך לעשות, מתנערים מהדברים שאמרו ונשמעים אחרים. הרי על מילים לא משלמים מכס. 

בנט מבטיח בפברואר 2021: "נדרוש הורדת מיסים"

רגע לפני הבחירות, יצא בנט עם תוכנית מהפכנית - תוכנית סינגפור והוא הדגיש כי מפלגת ימינה בראשותו תדרוש הורדת מסים. "אנחנו לא נקים ממשלה בלי שמראש יש התחייבות של כולם לממש הורדת מיסים, הקפאת הוצאות ממשלתיות והרמת איכות השירות" הצהיר. אולם, נכון להיום - לא צפוי שום מהלך כזה.

ראש ממשלת ישראל, נפתלי בנט (צילום: רויטרס)
בנט הבטיח להוריד מיסים - ולא קיים | צילום: רויטרס

לפיד בדצמבר 2018: "ראש הממשלה לא מתכוון לעצור את עליית המחירים"

הדלק זינק שלשום ומחיר המס שאותו לוקחת המדינה (בלו ומע"מ) עומד נכון לעכשיו על 61% - והוא עלה כידוע כמה פעמים בשנים האחרונות. אבל ב-2011 המדינה הורידה את המס וספגה את הזינוק במחיר. הפעם, בממשלה לא חושבים על זה אפילו.

גם האשמות נשמעו מצד מנהיגי ימינו לעבר הממשלות הקודמות. מי שהיום הוא שר החוץ יאיר לפיד, ראה את עליות המחירים, היה משוכנע שראש הממשלה דאז לא יטפל בזה ויצא נגדו בתקשורת.

יאיר לפיד (צילום: החדשות 12)
גם לפיד הבטיח ולא קיים | צילום: החדשות 12

ינואר 2019: כחלון מגיע לסיכום עם אסם והעלייה נבלמת

אולם, כמה שבועות לאחר מכן, שר האוצר לשעבר משה כחלון הגיע לסיכומים עם אסם, ועליות המחיר שהן תכננו אז, נבלמו. אך בכל זאת, לפיד טען שהוא יודע היטב איך לבלום את העלייה: "זה בדיוק מסוג הדברים שמשעממים את נתניהו, הוא לא יעשה דבר וחצי דבר".

שר האוצר אביגדור ליברמן בדיון במליאה (צילום: דוברות הכנסת)
ליברמן התעקש שלא יפנה להידברות עם אסם - וחזר בו | צילום: דוברות הכנסת

ליברמן בדצמבר 2021: "לא מתכוון לפנות להדברות עם אסם"

נחזור לימינו - שר האוצר אביגדור ליברמן אמר בריאיון לחדשות 13 לפני חודש, שהוא לא רואה לנכון לשבת ולדבר עם אסם על עליות המחירים כמו שעשו בעבר. אתמול נראה כי הלחץ הציבורי עושה את שלו - והוא חוזר בו. אמש הוא כבר נפגש עם מנהלי חברת אסם, שהודיעה כי היא מוכנה לדחות את עליית המחירים בשלושה חודשים.

ברור שזו חלק ממגמה עולמית, וכן, בחלק מהתחומים העליות בישראל מתונות יותר מהעולם. אבל בכל זאת - יש מהלכים שכן אפשר לעשות כדי להקל על הציבור ואולי לשנות את המצב.

גל עליית המחירים - סיקור N12: