על רקע שורת הפיגועים האחרונים שיצאו משטחי יהודה ושומרון, וחשיפת מנהרת הטרור בעזה, אמר הבוקר (א') ראש הממשלה בנימין נתניהו כי במערכת הביטחון מזהים עלייה בפעילות הטרור בשבועות האחרונים. עם זאת הדגיש נתניהו כי "השילוב של הפעילות והמדיניות שלנו הביאו לכך שהשנה הזאת היא השקטה ביותר מזה למעלה מעשור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפתח ישיבת הממשלה השבועית אמר ראש הממשלה: "אני רוצה לשבח את צה"ל על חשיפת המנהרה, זה חלק מהמדיניות שלנו, מדיניות תקיפה נגד הטרור - גם בסיכול, גם בפעולות מודיעין, פעולות יזומות ופעולות תגובה".

גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס להסלמה ואמר כי חמאס ממשיך להכין עצמו לעימות מול ישראל. "על אף הרגיעה שנכפתה על חמאס, ואשר מתקיימת בזכות כוח ההרתעה של צה"ל, הארגון ממשיך להכין את עצמו לעימות מול מדינת ישראל ולפעולות טרור במידה ויחוש כי הדבר אפשרי", אמר יעלון. "חשיפת המנהרה בידי כוחות צה"ל ראויה לכל שבח, שכן היא מנעה ניסיונות פגיעה באזרחים ישראלים המתגוררים בסמוך לגבול ובכוחות צהל אשר נמצאים באזור".

"הנחת העבודה שלנו היא שבכל עת מנסים גורמי טרור בעזה לחפור מנהרות נוספות שישמשו להוצאת פיגועים אל הפועל ברגע שיתאפשר להם", הבהיר יעלון.

צה"ל פועל לאיתור מנהרות. ארכיון (צילום: חדשות 2)
חיילי צה"ל סמוך למנהרה | צילום: חדשות 2

בחודש האחרון: שורה של פיגועי טרור נקודתיים

הבוקר הותר לפרסום כי צה"ל חשף ביום חמישי האחרון מנהרה שנחפרה בדרום רצועת עזה והגיעה מהשטח הפלסטיני עד לאזור קיבוץ עין השלושה. במערכת הביטחון מעריכים שהמנהרה, אחת המשוכללות והארוכות שאותרו בשנים האחרונות, יועדה לביצוע חטיפת חייל או הפעלת מטעני חבלה. בשיחה עם חדשות 2 אמר גורם צבאי כי לא מדובר במנהרה היחידה שנחשפה בעת האחרונה, וכי ארגוני הטרור ממשיכים במאמצים לנסות לחדור לשטח הישראלי. "המנהרה, שאורכה כקילומטר, היא אחת המרשימות והמורכבות שנחשפו אי פעם", אמר.

בשבועות האחרונים התרחשו שורה של אירועי טרור שיצאו משטח הרשות הפלסטינית. בסוף השבוע האחרון נרצח אל"מ (במיל') שריה עופר מחוץ לביתו ביישוב ברוש בצפון בקעת הירדן. זמן קצר לאחר מכן נעצרו חמישה פלסטינים החשודים במעורבות במקרה.

נתניהו התייחס הבוקר למקרה, הדגיש כי הוא נבדק על ידי מערכת הביטחון, וסיפר על ההיכרות האישית שלו עם עופר ז"ל. "אני זוכר את שריה עופר כילד, הוא היה בן כיתה של אחי עידו, הוא היה מבקר הרבה בביתנו. ילד בוגר, רציני, שאחר כך הלך ותרם רבות במהלך שירותו הצבאי לצה"ל ולביטחון המדינה, ואנחנו שולחים תנחומים למשפחת עופר, לבני משפחתו שלו", סיפר נתניהו.

בחודש שעבר נהרג סמ"ר גל (גבריאל) קובי ז"ל, חייל בן 20 מטירת הכרמל, שנפגע מירי סמוך למערכת המכפלה בחברון. ימים ספורים קודם לכן נרצח סמל תומר חזן ז"ל, על ידי תושב קלקיליה שהתכוון לסחור בגופתו על מנת לשחרר את אחיו, פעיל תנזים הכלוא מזה 10 שנים בישראל.