ככל שנוקפות השעות מתחזקת ההערכה כי רצח הנער הפלסטיני בן ה-16, שגופתו נמצאה הבוקר (ד') ביער ירושלים, התבצעה על רקע לאומני ויהודים הם ככל הנראה שעומדים מאחורי המעשה. במשטרה בודקים בין היתר האם המעשה בוצע כפעולת נקם על רקע מציאת גופות שלושת הנערים החטופים. בתוך כך, התחדשו הערב המהומות בירושלים וההמון החל בירי זיקוקים לעבר כוחות המשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההערכה הגוברת לאירוע על רקע לאומני מסתמכת בעיקר על ניתוח צילומים ממצלמות האבטחה, ממנו מסתמן הרושם כי מדובר ביהודים. יחד עם זאת, אין לכך אינדיקציות נוספות ובמשטרה עדיין בודקים באינטנסיביות גם את האפשרות כי הרצח בוצע על רקע פלילי.

בשעות הלילה התלוננה במשטרה משפחת הנער, מוחמד אבו חדיר משועפאט, כי הוא נעדר מאז ליל אמש. במקביל, עדי ראייה דיווחו כי ראו נער "מוכנס לרכב" באזור בית חנינא. "הם הכניסו אותו בכוח לרכב עברו את הרמזור האדום וברחו לכיוון רמות", שיחזר עד ראייה. מספר שעות לאחר מכן נמצאה גופתו של הנער ביער.

זירת מציאת הגופה, ביער ירושלים (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
מקום מציאת גופתו של הנער ביער י-ם | צילום: חטיבת דובר המשטרה

ג'יהאד וחמאס: להתחיל אינתיפאדה חדשה 

עם קבלת הדיווח על מציאת הגופה, החלו כוחות המשטרה בניסיונות לאתר את המכונית החשודה ובאזור הוקמו מחסומים. "אנחנו מפעילים לחץ כדי לעשות הכל להרגיע ולפענח את האירוע החמור", אמר מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו לאחר האירוע. 

הרצח הצית עימותים אלימים בצפון ירושלים, כשמפגינים יידו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות הביטחון בשכונת בית חנינא. בנוסף, הושלכו ארבעה מטענים מאולתרים לעבר שוטרים סמוך למקום ואחד מהם התפוצץ.

הבירה בוערת. ארכיון (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)
מהומות בשועפאט | צילום: הדס פרוש / פלאש 90

הרוחות התלהטו ובשעות הצהריים העלו המונים באש את תחנת הרכבת הקלה בשכונת שועפאט. במהלך העימותים נפצעה עיתונאית ישראלית ככל הנראה מירי שכוון לעברה. היא פונתה על ידי אנשי הסהר האדום לבית החולים הדסה הר-הצופים בירושלים, כשהיא סובלת מפגיעות בפניה.

בשעות הערב שבו המפגינים לרחובות ואש ניצתה באחת החנויות במבנה, שממנו, לדברי המשפחה, נחטף הנער ע"י אלמונים. מספר כבאיות נכנסו אל תוך המבנה בניסיון לכבות את הלהבות. בינתיים, בחמאס ובג'יהאד מנצלים את המהומות ברחוב הערבי וקראו לאינתיפאדה חדשה בעקבות רצח הנער. במשטרה חוששים שאירועי התגובה לרצח יימשכו עד סוף השבוע.

ברקת: "ניו יורק מסוכנת יותר מירושלים"

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, התייחס הערב לרצח ולעימותים האלימים, שניצתו בעקבותיו, והעריך כי מדובר בגל של אלימות שלא ייפגע בדו-קיום בבירה. "ניו יורק יותר מסוכנת מירושלים", טען ברקת בריאיון לחדשות 2. "בואו נכנס לפרספקטיבה יש לנו פיק קשה של חצי טראומה באזור ירושלים, סביב האירוע שקרה היום, והטראומה הלאומית סביב מה שקרה לנו בשבועות האחרונים. צריך לרסן את גל האלימות".

שרת המשפטים ציפי לבני קראה, על רקע האירועים, להימנע מגילויי השנאה. "אין עדיין מסקנות מהרצח הזה", הבהירה לבני לחדשות 2, "אבל אנחנו נמצאים במצב נפיץ אני רואה את דרישות הנקמה, השנאה, ההסתה לרצח והדברים האלה צריכים להיפסק. זה תפקידו של צה"ל יש לנו סכסוך לנהל אל מול החמאס ושאף אזרח לא ירעיל חיינו כאן. רצח הוא רצח הוא רצח, אין הבדל בין דם לדם. כדאי שהקולות האלו יחלחלו גם אצל אלו שרוצים לעורר שנאה ופחד".

בארה"ב הצטרפו הערב לשורה של גינויים בעולם ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כינה את רצח הנער נתעב וחסר היגיון. "ארה"ב מגנה את במלוא החומרה את המעשה", הצהיר קרי."זה מחליא לחשוב שנער חף מפשע נחטף ברחוב וחייו נלקחו ממנו וממשפחתו. אין מילים מספיקות כדי להביע את תנחומינו לעם הפלסטיני".