פגיעה קטלנית בקריית מלאכי: רקטה פגעה בשעות הבוקר ישירות בקומה ה-4 במבנה מגורים והביאה לתוצאות הרסניות. 3 תושבים נהרגו, שניים נוספים, בהם תינוק, נפצעו באורח בינוני ושישה אחרים קל. מטחים כבדים נורו מרצועת עזה לעבר כלל יישובי הדרום, והמטחים נמשכים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מטחי רקטות כבדים נורים החל משעות הבוקר לעבר כלל יישובי הדרום. בקריית מלאכי אירעה פגיעה קשה במיוחד – שלושה בני אדם נהרגו בפגיעה ישירה בקומה הרביעית בדירה. בנוסף, עוד שני פצועים, בהם תינוק, נפגעו באורח בינוני, ושישה נוספים קל בפגיעה הזו.

הרקטה שפגעה במבנה בקריית מלאכי, חדרה ישירות לקומה הרביעית של הבניין, כשהיא גורמת לנזק והרס רב. כוחות מגן דוד אדום פעלו במקום כדי להעניק טיפול רפואי לפצועים, אך התקשו לסייע להם בשל הפגיעה הקשה במקום.

במקביל, נמשכים המטחים לעבר כל יישובי הדרום – אזעקות נשמעו בשעות האחרונות בבאר שבע, אשקלון, אשדוד, קריית גת, קריית מלאכי ואזורים נוספים.

מוקדם יותר פגעה רקטה ישירות בבית באשדוד, וגרמה לפציעתם של שלושה תושבים באורח קל, מרסיסים. מערכת "כיפת ברזל" הצליחה ליירט מספר רקטות אחרות.

בשעות הלילה נורו חמש רקטות לעבר באר שבע ואזעקות "צבע אדום" נשמעו ברחבי העיר. שתי רקטות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. שלושה פלסטינים חוסלו הבוקר בפעולת חיל האוויר באזור העיר חאן יונס שבדרום רצועת עזה. 

לפנות בוקר קיימה מועצת הביטחון של האו"ם דיון חירום במבצע לבקשתה של מצרים. שגריר ישראל רון פרושאור אמר בדיון כי "עכשיו אמצע הלילה בישראל והורים וילדיהם ישנים במקלטים במקום במיטותיהם". פרושאור הוסיף כי "במשך זמן רב שמרנו על איפוק - לא עוד".

שר הביטחון הכריז אתמול על מצב מיוחד בעורף במרחב של עד 40 ק"מ מרצועת עזה ובמשרד החוץ אמש ממצב של שיגרה למצב "חירום חלקי" שמטרתו פעילות מוגברת של עובדי המשרד בזירה המדינית והתקשורתית. במערכת הביטחון נערכים הבוקר לגיוס מילואים על פי הצורך ולפי התקדמות המבצע.

אתמול בשעות הערב נערכה ישיבה של שרי הקבינט בה הוצגה הערכת המצב בתוןם יומו הראשון של מבצע "עמוד ענן" שנפתח עם חיסולו של רמטכ"ל חמאס" אחמד ג'עברי. בישיבה קיבלו השרים דיווחים מהרמטכ"ל ושר הביטחון על מטרות המבצע ועל הישגיו עד כה.

הנציג הפלסטיני באו"ם: "פעולת ישראל - נפשעת"

לפנות בוקר התכנסו 15 חברות מועצת הביטחון של האו"ם לדיון חירום בדלתיים סגורות בעקבות בקשה של שגריר מצרים. במהלך הלילה קרא הנציג הפלסטיני באו"ם ריאד מנסור למועצת הביטחון לנקוט עמדה תקיפה בעקבות התקיפה הישראלית בעזה, שאותה כינה "פעולה נפשעת ובלתי חוקית".

אחמד ג'עברי (צילום: חדשות 2)
חיסול ממוקד. שרידי רכבו של ג'עברי | צילום: חדשות 2

בתגובה לדבריו של מנסור, קרא שגריר ישראל לאו"ם רון פרושאור לקהילה הבינלאומית לגנות את "ירי הטילים חסר ההבחנה נגד אזרחים ישראלים - נשים וילדים". אמש שוחח מזכ"ל האו"ם באן קי מון עם רה"מ נתניהו. דוברו של באן מסר כי "המזכ"ל הביע בפני נתניהו את דאגתו מהידרדרות המצב בדרום ישראל וברצועת עזה והביע את תקוותו כי הצעדים הישראלים יהיו מדודים ולא יפתחו מעגל חדש של שפיכות דמים".

"צהל נערך לכניסה קרקעית"

השר לביטחון פנים אהרונוביץ' אמר לחדשות 2 כי "צה"ל נערך לכניסה קרקעית לרצועת עזה". הוא הוסיף כי הנחת העבודה היא שהמבצע ייארך כמה ימים. היעד הלא-רשמי של ישראל בפעולה הזו, הוא הסדרה מחדש של המצב מול חמאס ולאו דווקא הפלת השלטון ברצועה. בישראל מנסים להגיע להבנות מול חמאס - עם תנאים ברורים וטובים יותר, כשיש הרתעה חזקה יותר.

אתמול החל משעות הצהריים נורו מרצועת עזה כ-90 רקטות לעבר שטח ישראל. מהמשטרה נמסר כי 70 רקטות נורו לאזור הנגב ו-16 רקטות נוספות נורו ללכיש. מערכת כיפת ברזל יירטה בהצלחה 27 רקטות שנורו לעבר הערים הגדולות. שני בני אדם נפגעו באורח קל ו-28 בני אדם הוגדרו נפגעי חרדה. נזקים ברכוש נרשמו בבאר שבע ובאשדוד.

הצטרפו למשדר המיוחד: מבצע "עמוד ענן" - היום השביעי (צילום: AP)
דיון חירום במועצת הביטחון. מורסי | צילום: AP

פיקוד העורף הנחה אתמול את תושבי הדרום להישאר בקרבת המרחבים המוגנים ואסר על התקהלות בסמוך לנפילות הרקטות. בהנחיית הפיקוד הוחלט כי היום יושבתו הלימודים בכל היישובים הנמצאים בטווח של עד 40 קילומטרים מרצועת עזה. כמו כן לא יתקיימו לימודים באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע ומהנהלת האוניברסיטה נמסר כי העובדים והסטודנטים מתבקשים שלא להגיע למשרדים ולפקולטות.

לאחר ישיבת הקבינט שוחח ראש הממשלה עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, והשיחה הוגדרה "טובה". נתניהו הביע הערכה עמוקה לתמיכתו של אובמה בזכות של ישראל להגן על עצמה. מוקדם יותר שוחח ראש הממשלה עם סגנו של אובמה, ג'ו ביידן, ועם שרת החוץ של האיחוד האירופי, קת'רין אשטון. בשעות הקרובות הוא ישוחח עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון.

גורם מדיני אמר אמש לחדשות 2 ש"יש כאן פגיעה אסטרטגית ופגיעה ביכולת שלהם לפגוע בנו. יש היערכות להרחבת העימות, כמו גם כניסה קרקעית רחבה וגיוס מילואים שנמצא בסמכות של שר הביטחון. מעבר להנחיה לצמצם עד כמה שניתן את הפגיעה באזרחים בצד השני, ראש הממשלה ביקש ממנכ"ל משרד ראש הממשלה והשר להגנת העורף לסייע לתושבי הדרום".

מבצע בעזה - הסיקור המלא:

צפו: כך מתכוננים בעזה לשגר טילים לתל אביב

רה"מ: "צה"ל ערוך להרחבת הפעולה"

בעקבות החיסול: חשש מפיגועים ומחטיפות

צפו: כך חוסל אחמד ג'עברי

נועם שליט: "ג'עברי נהג כפושע מלחמה"

דובר צה"ל: "נערכים לפעולה קרקעית ברצועה"

הנחיות לתושבי הדרום בעקבות החיסול

הלם בחמאס: "מכה קשה, נפתחו שערי הגיהנום"

נסגר החשבון עם האיש שחטף את שליט

מפקד הזרוע הצבאית של חמאס חוסל