תא"ל יואב (פולי) מרדכי (צילום: דו"צ)
"אור ירוק לפעולה קרקעית". דובר צה"ל מרדכ | צילום: דו"צ

"יש לנו אור ירוק מראש הממשלה ושר הביטחון. האופציה של פעולה קרקעית עומדת על הפרק", כך הצהיר דובר צה"ל תא"ל יואב (פולי) מרדכי זמן קצר לאחר חיסולו של רמטכ"ל חמאס ג'עברי וההכרזה על פתיחה במבצע "עמוד ענן" ברצועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"גם החמאס וגם ארגוני הטרור מתעצמים והפכו את המציאות בדרום לבלתי נסבלת. אחרי מספר ימים ממושך שכמעט ולא התבטאנו בפומבי ואחרי אישורי תוכניות מפורטות התחלנו בהתקפה - ראשית על ג'עברי. ידיו מגואלות בדם מימים ימימה, גם בשנים האחרונות ולא רק בהקשר של שליט", אמר תא"ל מרדכי. "מיד לאחר החיסול, צה"ל פתח בגל תקיפות של חיל האוויר כנגד מערך טילים ארוכי טווח של מעל 40 ק"מ שהיו במערכי שיגור תת קרקעיים. הם נפגעו", הוסיף.

תא"ל מרדכי התריע ממצב שבו הימים הבאים בדרום יהיו ממושכים. לדבריו, התושבים בדרום צריכים להיות בעלי חוסן ולהיצמד לאזורים הממוגנים. "בשעות הקרובות תמרות העשן מעל רצועת עזה תמשכנה. גל התקיפות נועד לפגוע במערך טילי הפאג'ר של החמאס וההתקפה תגבר ותלך בשעות הקרובות", הוסיף דובר צה"ל. המטרה המרכזית של המבצע היא להגן על תושבי הדרום מהמצב הבלתי נסבל בו הם חיים ואילו המטרה השנייה היא לפגוע בהתעצמות ההולכת הגדלה והמתמשכת של השנים האחרונות. "אם אני הייתי פעיל חמאס מזוטר ועד בכיר, הייתי מעדיף למצוא מקלט מתחת לאדמה", הזהיר.

צה"ל נערך לפעולה קרקעית

תא"ל מרדכי לא שלל אפשרות לפיה צה"ל ייצא לפעולה קרקעית ברצועת עזה על מנת לפגוע בתשתיות הטרור של חמאס והג'יהאד האיסלאמי. "צה"ל נערך במידה ויידרש על פי הנחיות ראש הממשלה ושר הביטחון גם לפעולה קרקעית. האופציה של כניסה קרקעית עומדת על הפרק". לדבריו, נתניהו וברק נתנו את ברכתם לתוכנית - "גם למהלך קרקעי - ככל שנידרש".

עם זאת, תא"ל מרדכי הדגיש שמטרת המבצע איננה לכבוש את רצועת עזה מחדש. "אנחנו לא מדברים בשלב כזה או אחר על מבצע של כיבוש הרצועה אבל אנחנו ערוכים ויש הנחיות לגייס את החטיבות הרלוונטיות למבצע קרקעי במידה ונידרש אליו", אמר. "אין שעון חול. קיבלנו אור ירוק. נתקיף עד שנראה שהשגנו את יעדי המבצע. תושבי הדרום חיכו לזה ומוכנים לספוג את השהייה הממושכת במקלטים".