זוהי רק ההתחלה של מבצע "עמוד ענן" בעזה, כך עולה מדברי ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק הערב, בבסיס הקריה בתל אביב. השניים התייחסו הערב לחיסולו של "רמטכ"ל חמאס" אחמד ג'עברי בעזה. את דבריהם העברנו בשידור ישיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זמן קצר לפני הצהרותיהם של נתניהו ברק, נורה מטח של רקטות גראד לעבר באר שבע. מערכת "כיפת ברזל" יירטה 15 רקטות, אולם כמה מהן התפוצצו בשטח העיר, מבלי לגרום לנפגעים.

"יש לנו שורה של יעדים", פתח נתניהו את דבריו ופירט: "לגבות מחיר ולפגוע בראשי הטרור, וגם ביכולות מסוימות שיש לארגוני הטרור, כמו טילים לטווחים מסוימים שחלקם נפגעו בפעילות עד כה. אני משבח את אזרחי ישראל ואת חיילי ומפקדי צה"ל, ובראשם את הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ, שגם בשעה הזו מפקד על המבצע. אני מבקש לציין לשבח את השב"כ ובראשם את ראש השב"כ יורם כהן על חלקם החשוב במבצעים שכבר הוצגו".

לדבריו, "אני מבקש להודות לאזרחי ישראל על תמיכתם במהלך הזה ולתושבי הדרום, שנמצאים בחזית, ומגלים נחישות וקור רוח. חמאס וארגוני הטרור בחרו להסלים בימים האחרונים את התקפותיהם על אזרחי ישראל. איננו מוכנים להשלים עם מצב שבו אזרחי ישראל נתונים לירי רקטות. שום מדינה לא הייתה משלימה עם מצב כזה וכך גם ישראל. היום פגענו בדייקנות במטרות אסטרטגיות של חמאס וביכולת השיגור למרכז הארץ וליישובי הדרום".

"ארגוני הטרור פוגעים באזרחים שלנו בכוונה תחילה תוך כדי כך שהם מסתתרים מאחורי האזרחים שלהם בכוונה תחילה", הוסיף ראש הממשלה. "אנחנו לעומת זאת נמנעים ככל האפשר מפגיעה באזרחים. הם רוצים למחוק אותנו מעל פני האדמה ואין להם שום סייג מפגיעה באזרחים ובחפים מפשע. היום העברנו מסר ברור לחמאס וארגוני הטרור האחרים. אם יהיה צורך, צה"ל ערוך להרחבת הפעולה. אנחנו נמשיך לעשות הכל כדי להגן על אזרחינו". 

השר ברק: זה לא יהיה "זבנג וגמרנו"

שר הביטחון ברק דיבר אחרי ראש הממשלה. "לפני מספר שעות יצא צה"ל בנחיית הדרג המדיני למבצע 'עמוד ענן' ברצועה", אמר. "חדות הפעולה הביאה לחיסול רמטכ"ל חמאס ג'עברי. כמו כן נפגעו רוב טילי הפאג'ר ותשתיות אחרות של חמאס וגורמי הטרור האחרים".

"ישראל אינה חפצה במלחמה", הבהיר, "אך הפרובוקציות של חמאס בשבועות האחרונים ובמרכזן סבבים תכופים של ירי רקטות, מנהרת נפץ שהופעלה עם קצה בתוך שטח ישראל וירי לג'יפ בשטח ישראל, חייבו אותנו לפעול באופן חד ונחרץ. ישראל לא תסבול מצב שבו יורים ברציפות על אזרחיה בדיוק כמו כל מדינה חפצה חיים. צה"ל יקבל את כל הגיבוי לעשות ככל שיידרש כדי להחזיר את השקט לדרום. זה לא יקרה ב'זנבג וגמרנו', יש שיגורים מאסיביים לדרום, אבל אנו נשיג את היעדים שהצבנו למבצע הזה".

נתניהו וברק בהתייעצות (צילום: צלם: אריאל חרמוני (משרד הביטחון))
נתניהו וברק בהתייעצות | צילום: צלם: אריאל חרמוני (משרד הביטחון)

שעות אחדות אחרי חיסולו של ג'עברי, הפיץ דובר צה"ל סרטון ובו תיעוד מהאוויר של רגעי ההתנקשות. רגעים ספורים לפני הירי, נראית מכוניתו של ג'עברי נוסעת ברחוב במרכז העיר עזה. הרכב, שבו נסעו באותה העת גם בנו של ג'עברי ובכיר אחר בחמאס - ראאד אל-עטר, נפגע מהאוויר בעת שהגיע לצומת א-סאמר. מהאש נהרגו, פרט לג'עברי, גם יתר יושבי המכונית.

מבצע בעזה - הסיקור המלא:

נועם שליט: "ג'עברי נהג כפושע מלחמה"

דובר צה"ל: "נערכים לפעולה קרקעית ברצועה"

הנחיות לתושבי הדרום בעקבות החיסול

הלם בחמאס: "מכה קשה, נפתחו שערי הגיהנום"

נסגר החשבון עם האיש שחטף את גלעד שליט

מפקד הזרוע הצבאית של חמאס חוסל