בניסיון להרדים את ראשי החמאס, ברק ונתניהו טענו בימים האחרונים ש"התגובה תבוא בזמן המתאים". הבוקר, כשהמבצע כבר יוצא לדרך, ראש הממשלה ושר הביטחון היו בכלל ברמת הגולן, בסקירת האיומים מסוריה, זאת כחלק מתרגיל הטעיה מחושב שקדם למבצע.

מתקפת הטילים על הדרום הביאה את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת שר הביטחון אהוד ברק להחלטה כבר שלשום על פגיעה קשה בארגוני הטרור. היעד הוא הרתעת חמאס וקביעת תג מחיר ברור להפרת הכללים מצדו.

מבחינה מבצעית, לא נוצרו התנאים לתגובה מידית. נתניהו התחיל בהכנת הקרקע במסר לעולם, והזמין אתמול את השגרירים הזרים בישראל לאשקלון. "ישראל תהיה חייבת להגיב", הסביר להם. אתמול נתניהו גם הבהיר לראשי הרשויות בדרום שהתגובה עוד תבוא: "מי שחושב שהוא יוכל לפגוע בתושבי הדרום ולא ישלם על כך מחיר כבד מאוד טועה ואני אחראי לכך שאנחנו נגבה את המחיר הזה בזמן הנכון ביותר".

השר בגין הבוקר: הסבב מאחורינו

גם ברק אמר כי העניין בפירוש לא נגמר: "אנחנו נחליט איך ומתי לפעול ברגע שיהיה צורך בכך". הדברים האלה נתפסו כתירוץ לחוסר עשייה, אבל בדיון של התשיעייה בבוקר, הוחלט לשקם את ההרתעה בפעולה קשה ובכלים אחרים כמו סיכולים ממוקדים בעזה.

בדיון הזה הוחלט גם לייצר הונאה: השר בני בגין, חבר התשיעייה, נשלח לריאיון ברדיו שבו יאמר שהסבב מאחורינו. "צריך להבין שבחירת אותו זמן נכון ביותר, היא דורשת שיקול עמוק, רחב, מושכל, שקט, צלול, כי אנחנו חיים במציאות שהיא מורכבת יותר מאי פעם", אמר בגין בריאיון.

נתניהו וברק היו בצפון, וקיבלו עדכונים על המבצע המתגבש בעזה

במקביל יצאו היום נתניהו וברק לסיור ברמת הגולן. הם היו בתל חזקה ודיברו רק על התחממות בגזרת רמת הגולן, בגבול עם סוריה - כשהמטרה שלהם: "להרדים" את חמאס. "הפיקוד יבטיח שלא יורים עלינו באופן חופשי ולא גולשים עם האלימות לתוך מדינת ישראל, קשה להעריך מה יהיה בסוריה בעתיד", דברי השר ברק בביקור הבוקר.

בזמן הזה הם כבר קיבלו עדכונים מהבור על המבצע בעזה שיוצא לדרך. הנחת העבודה הייתה שהחמאס יגיב ולכן הפגיעה היום היא גם ביכולת של הארגון לירי לעומק ישראל. המטרה היא הפסקת אש, כשהפעם תבוא על פי כללי משחק חדשים ומגבילים.

מבצע בעזה - הסיקור המלא:

צפו: כך מתכוננים בעזה לשגר טילים לתל אביב

רה"מ: "צה"ל ערוך להרחבת הפעולה"

בעקבות החיסול: חשש מפיגועים ומחטיפות

צפו: כך חוסל אחמד ג'עברי

נועם שליט: "ג'עברי נהג כפושע מלחמה"

דובר צה"ל: "נערכים לפעולה קרקעית ברצועה"

הנחיות לתושבי הדרום בעקבות החיסול

הלם בחמאס: "מכה קשה, נפתחו שערי הגיהנום"

נסגר החשבון עם האיש שחטף את שליט

מפקד הזרוע הצבאית של חמאס חוסל