בצה"ל רק החלו לתחקר רשמית את אירועי ההשתלטות על משט ה"מרמרה", אך בינתיים מתברר כי לא מדובר "רק" בפעילים אלימים, אלא בכוח צבאי מאורגן היטב שהמתין ללוחמי השייטת ותיכנן היטב מראש את הקרב.

רוצים לקבל עדכוני חדשות לפייסבוק שלכם ברגע שדובר צה"ל יפרסם קטעי וידאו נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

דוח חדש של מרכז המידע למודיעין ולטרור (המל"מ) חושף את מימדי ההתארגנות וההיערכות של פעילי ה-IHH על סיפון ה"מרמרה" לקראת הפשיטה של חיילי השייטת.

לצפייה בדוח המלא - לחצו כאן

הדוח המפורט, המסכם את הניתוח הראשוני של הממצאים והעדויות מהספינה, מוכיח באופן חד משמעי כי האלימות כלפי חיילי צה"ל לא הייתה בגדר פעולה ספונטנית - כי אם פעולה מאורגנת שתוכננה מראש, על ידי גרעין קשה של כ-40 פעילי IHH.

בין הפעילים הייתה היררכיה פנימית ברורה, והם עלו לספינה באיסטנבול - מבלי לעבור בידוק ביטחוני, זאת בניגוד ליתר "פעילי השלום" שהצטרפו למשט.

פיזרו אומים על הסיפון כדי לגרום לחיילים להחליק

לראשונה מתברר, כי לצד ההכנות המקדימות עליהן כבר דווח - חילקו ביניהם הפעילים מכשירי קשר, והקימו מעין חמ"ל תקשורת ואף קיימו תדרוך שניתן לפעילים כשעתיים לפני העימות.

זאת ועוד, מעדויות שנגבו מאנשי המשט עולה כי מייד עם עלייתם לספינה, השתלטו הפעילים על הסיפון העליון (שם התנהל העימות הקשה) - ככל הנראה מתוך ידיעה כי לוחמי השייטת ישתלטו על הספינה בראש ובראשונה משם. על שאר הנוסעים נאסר להגיע לסיפון העליון לכל אורך המשט.

הדוח חושף עוד כי במסגרת היערכותם של פעילי ה-IHH לעימות עם צה"ל, סוכם כי יש למנוע בכל מחיר את עלייתם של חיילי השייטת על הסיפון וכי יש להשליך לים את החיילים שכן יצליחו לעלות עליה. לשם כך, פיזרו הפעילים גם אומים מיוחדים על סיפון האנייה, כדי לגרום לחיילים להחליק וליפול עם השתלשלותם מהמסוק. בין החפצים החדים בהם עשו הפעילים שימוש, מעבר לסכינים וגרזנים - היו גם רולרים לצביעה, מהם הוסר הספוג כדי שיגרמו לפציעה.

ראש הארגון התכתב עם נשיא טורקיה

ממצאים אלו מקבלים משנה תוקף מעדותו של קצין באנייה, שנחקר מייד לאחר הגעתה לנמל אשדוד. להגנתו אמר הקצין כי "לא חש או הבין כי מדובר בהתארגנות מוקדמת - משום ששמר על מרחק מנוסעי הספינה לאורך המשט".

עדות נוספת שנמצאה על הספינה ונחשפת בדוח, היא הקשר שבין ארגון ה-IHH לממשלת טורקיה. לצד עדויות של נוסעי הספינה על מעורבות הממשל הטורקי בהכנות למשט, נמצא מחשב נייד ובו התכתבות בדואר האלקטרוני בין מנהיג ארגון ה-IHH בולנט ילדרים לבין נשיא טורקיה עבדאללה גול, בה ביקש ילדרים את עזרת הנשיא בשחרור פעיל הארגון היושב בבית הכלא בישראל.

הבוקר פורסם בעיתון "ידיעות אחרונות" כי בעקבות האירועים, הוחלט במערכת הביטחון להגביר את הפעילות המודיעינית סביב ארגון ה-IHH הקיצוני ולהרחיב את פעילות אגף המודיעין והמוסד נגד ארגוני טרור טורקיים. "גם אם טורקיה אינה אוייבת, חייבים לעקוב אחר ההתפתחויות", אמרו גורמי ביטחון.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

תיעוד חדש: המתפרעים נגד לוחם ללא נשק

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

תחקיר צה"ל: 3 לוחמים נחטפו לבטן האנייה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"