חמישה חודשים לאחר חשיפת פרשת ענת קם שהסעירה את המערכת הביטחונית ואת התקשורת - נראה שהחיילת לשעבר שהואשמה בריגול חמור ובפגיעה בביטחון המדינה, תסיים את הפרשה בעסקת טיעון.

בימים האחרונים התקיימה ישיבה רבת משתתפים במשרד המשפטים בהשתתפות פרקליטת מחוז תל אביב, עורכת הדין רות דוד, עורכת הדין נאווה שילר, התובעת הדס פורר ופרקליטיה של ענת קם. בישיבה הושג מתווה לפיו יוגש כתב אישום מתוקן בימים הקרובים לבית המשפט, ממנו יימחקו הסעיפים המייחסים לקם כוונה לפגוע בביטחון המדינה - עבירה שבצדה עונש מאסר עולם.

כתב האישום המתוקן יכלול סעיפים של החזקה ומסירת חומר סודי, שהינם סעיפים חמורים מאוד ובצדם עונש מאסר ממושך אולם לא מאסר עולם. באשר לעונש שיוטל על קם, לא הושגה הסכמה והוא נותר לשיקולו הבלעדי של בית המשפט. גם בעניינו של העיתונאי אורי בלאו, שקיבל לידיו על פי החשד את המסמכים מקם, מסתמנת התקדמות משמעותית.

ראש השב"כ: קם פגעה בביטחון המדינה

לפני חמישה חודשים, אחרי חודשים ארוכים של שתיקה, חרושת שמועות ופרסומים בתקשורת הזרה, אישר בית המשפט לפרסם חלק מפרטי הפרשה החסויה שהסעירה את ישראל. במרכז הפרשה עיתונאית צעירה שהייתה כבר אז במעצר בית בעקבות אישומים חמורים של פגיעה בביטחון המדינה.

שלושה חודשים לפני פרסום הפרשה הוגש כתב אישום חמור נגד העיתונאית ענת קם בגין ריגול במטרה לפגוע בביטחון המדינה. קם בת ה-23, שעבדה אז באתר האינטרנט "וואלה", הואשמה כי בזמן שירותה בצה"ל כעוזרת ראש לשכתו של האלוף יאיר נווה לפני כארבע שנים, אספה והדליפה יותר מ-2,000 מסמכים מסווגים של הצבא, שחלקם רגישים ביותר ומוגדרים "סודיים ביותר".

לאחר שחרורה הציעה קם לכאורה את המסמכים לעיתונאי אורי בלאו מעיתון "הארץ", שערך כתבה על מדיניות החיסולים של צה"ל בשטחים, ועשתה זאת לפי כתב האישום מתוך מניעים אידיאולוגיים ובכוונה לפגוע בביטחון המדינה.

ראש שירות הביטחון הכללי יובל דיסקין ציין בעבר בפני בכירים וראשי מערכות את השלכות הפרשה. דיסקין הזהיר כי "המידע שקם העבירה לעיתונאי הם חלום רטוב של כל ארגון מודיעין מבחינת התמונה שהם מספקים לגבי מה שקורה בצד השני". לדבריו, המסמכים שנמצאו מספקים פרטים סודיים ביותר על תורת לחימה ופעילות יחידות מיוחדות של צה"ל, שחלקן לא התפרסמו עד היום. 

פרשת "הדלפה במדים" - הסיקור המלא:

הצצה לספר המחזור של ענת קם

"לא נגרם נזק לביטחון המדינה"

אמה של ענת קם נחלצת להגנתה

מי את ענת קם?

ענת קם העבירה אלפי מסמכים מסווגים

כך החלה הסערה

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק