החיילת המרגלת: "מסמכים סודיים שהגיעו לידי מוסף 'הארץ'" - כך נפתח ב-28 בנובמבר 2008 התחקיר של כתב 'הארץ' אורי בלאו, שבסופו של דבר הביא למעצרה של העיתונאית ענת קם בגין ריגול חמור.

בפרקליטות טוענים כי את המסמכים המסווגים מסרה קם לבלאו ועליהם הוא הסתמך כשטען כי הרמטכ"ל וצמרת צה"ל אישרו לחסל מבוקשים וחפים מפשע.

וכך לשון הכתבה שפורסמה ב"הארץ": "ההודעה שהוציא דובר צה"ל ב-20 ביוני 2007 הייתה סטנדרטית: "שני מחבלים חמושים, המשתייכים לארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי, נהרגו הלילה במהלך פעילות משותפת של צה"ל ושל כוח מיוחד של משמר הגבול בכפר דן, צפונית-מערבית לג'נין.

"שני המחבלים, זיאד צובחי מחמד מלאישה ואברהים אחמד עבד אל-לטיף עאבד, פתחו באש לעבר הכוח במהלך פעילותו. בתגובה ביצע הכוח לעברם ירי שממנו נהרגו המחבלים. על גופותיהם נמצאו שני רובים מסוג אם-16, אקדח ותחמושת. עוד נודע כי המחבלים היו מעורבים בתכנון פיגועי התאבדות בעורף ישראל, בהם ניסיון הפיגוע בראשון לציון בפברואר האחרון.

"ההודעה הלקונית הזאת מתעלמת מפרט מהותי אחד: מלאישה היה יעד לחיסול. דינו נגזר חודשים ספורים קודם לכן, בחדרו של אלוף פיקוד המרכז אז, יאיר נוה. מבחינת הציבור, לעומת זאת, החיסול המוצהר האחרון שביצע צה"ל בגדה המערבית התבצע בכלל באוגוסט 2006 - שנה שבסופה קבע בג"ץ קריטריונים בעניין מדיניות החיסולים בשטחים".

על פי כתב האישום, את המסמכים עליהם הסתמך בלאו גנבה קם בעת שירותה בצה"ל, תוך ניצול תפקידה הצבאי ותוך הפרת האמון שניתן בה. המסמכים כוללים, בין היתר, תוכניות להתמודדות צה"ל עם מצבים שונים, תוכניות מפורטות למבצעים צבאיים, תיאור של פריסת כוחות צה"ל בשגרה ובחירום, כולל סדר כוחות הצבא, סיכומי הערכות מצב ועוד.

מאז החלה החקירה נמצא בלאו מחוץ לישראל ובוחר שלא לחזור לארץ, למרות שידוע לו שהוא מבוקש לחקירה מזה זמן רב. על פי הראיות שבידי המדינה, עולה חשד כי מסמכים מסווגים רבים מאוד נמצאים עדיין ברשותו.

נוכח הרגישות הגדולה של המסמכים, כך על פי כתב האישום, ובשל הפגיעה החמורה בביטחון המדינה שתגרם אם יגיעו המסמכים, המוחזקים בידי גורמים שאינם מורשים ואינם מיומנים לכך, ובאופן שאינו מאפשר את אבטחתם כנדרש, לידיעת גורמים עויינים, עשתה המדינה כל מאמץ כדי לקבל בחזרה את המסמכים המסווגים.

לשם כך, באישור היועץ המשפטי לממשלה הקודם, נערך לפני מספר חודשים הסכם עם אורי בלאו על פיו הוא התחייב להחזיר את המסמכים הסודיים שבידיו למדינה, לרבות מסמכים "הכוללים תוכניות אופרטיביות ומבצעיות". המדינה מצידה, הסכימה לפנים משורת הדין, בין היתר, שהמסמכים שיחזיר לא יהוו בסיס לחקירה פלילית נגדו; כי ככל שתיפתח חקירה לאיתור מקור ההדלפה של המסמכים שיוחזרו, בלאו לא ייחקר כחשוד ולא יישאל על מקורותיו העיתונאים בהקשר למסמכים אלה; וכי המסמכים שאותם יחזיר לא ישמשו כראיה נגד החשוד בהדלפה.

התחקיר שהחל את הפרשה (צילום: הארץ)
התחקיר שהחל את הפרשה | צילום: הארץ

בעקבות ההסכם מסר בלאו למדינה כ-50 מסמכים מסווגים. אלא שבהמשך החקירה עלה חשד ממשי כי בלאו הפר את ההסכם שערך עם המדינה וכי תוך הונאת גורמי הביטחון והפרת האמון שניתן בו הוא ממשיך להחזיק ברשותו מספר גדול ביותר של מסמכים סודיים.

הארץ: הכתבה קיבלה אישור צנזורה

תגובת "הארץ": "כל הכתבות אשר פורסמו ב"הארץ" נשלחו לצנזורה הצבאית וקיבלו את אישורה המלא.

"בספטמבר 2009 זומן כתב "הארץ" אורי בלאו למשרדי השב"כ ונדרש למסור את המסמכים ששימשו אותו בהכנת הכתבות. מרגע זה, ניהל עו"ד מיבי מוזר מטעם עיתון "הארץ" ואורי בלאו דיאלוג עם היועץ המשפטי של השב"כ בדבר החזרת המסמכים, דיאלוג אשר נועד לשמור על מקורות המידע ועל חופש הפעולה של הכתב מבלי לפגוע בביטחון המדינה.

"דיונים אלה הובילו ב-15 בספטמבר 2009 לחתימת הסכם שבמסגרתו העביר אורי בלאו לשב"כ עשרות מסמכים מסווגים שהיו ברשותו, ומנגד התחייב השב"כ לא לחקור את הכתב על מקורותיו העיתונאיים, לא לחקור את הכתב כחשוד ולא להשתמש במסמכים כראיה בהליך משפטי כנגד החשוד בהדלפה.
לאחר שמולאו כל התנאים בהסכם ונמסרו המסמכים, ביקש השב"כ לפנים משורת הדין לקבל לידיו גם את המחשב האישי של אורי בלאו. מערכת הארץ נענתה לבקשה, והמחשב הושמד עם מסירתו מול עיני הכתב.

"כעבור זמן קצר עצר השב"כ את ענת קם, לשעבר חיילת בלשכת אלוף פיקוד מרכז, בחשד שהיא המקור של אורי בלאו. בינואר 2010 הודיע השב"כ לעו"ד מוזר שמרשו, אורי בלאו, מבוקש לחקירה. עו"ד מוזר השיב שדרישה זו סותרת את תנאי ההסכם ושהוא מייעץ לאורי בלאו לא להיענות לה.

"מרגע זה, סרב השב"כ לעמוד בתנאי ההסכם אשר עליו חתם ודחה הצעה של עו"ד מוזר לגבש הסכם נוסף אשר ישיג מטרת השב"כ להגן על ביטחון המדינה, ומנגד ישמור על תנאי ההסכם שגובש ועל חיסיון המקורות.

"'הארץ" מצטער על התפנית הפתאומית בעמדת השב"כ ועל תוצאותיה, שמשמעותן הפעלת לחץ כבד ואיומים על עיתונאי הממלא את שליחותו"

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק