המנהרה שנחשפה (צילום: חדשות 2)
חשיפת המנהרה בעין השלושה, ארכיון | צילום: חדשות 2

עוד מנהרת טרור בעזה: פחות משבוע מאז חשיפתה של המנהרה מעזה לאיזור קיבוץ עין השלושה, נחשפה היום (ג') שלוחה של מנהרת טרור נוספת ברצועת עזה - מתקופת מבצע "עמוד ענן". לפי ההערכות, מטרתה של המנהרה היתה לפגוע בחיילים.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר במנהרה שחלקה התפוצץ טרם "עמוד ענן" וממנה נותרה אותה שלוחה - שעד כה לא נחשפה. בתוך שלוחת המנהרה התגלו חביות נפץ, וכוחות הנדסה פוצצו אותה הבוקר.

"ממש ברגעים אלה נחשפה שלוחה נוספת של מנהרת תופת שהתפוצצה ימים ספורים לפני עמוד ענן ובה חביות נפץ", גילה הוקר דובר צה"ל היוצא, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, בנאום הפרידה שלו. "ברגעים אלה כוחות צה"ל מפוצצים אותה באופן מבוקר". מדובר במנהרה שהתפוצצה בעבר, לפני מבצע "עמוד ענן", ו'הרימה' באוויר ג'יפ, תקרית שבנס לא היו בה נפגעים.

ביום חמישי האחרון חשף צה"ל מנהרה שנחפרה בדרום רצועת עזה והגיעה מהשטח הפלסטיני עד לאזור קיבוץ עין השלושה. במערכת הביטחון העריכו כי המנהרה, ש-300 מטרים ממנה נחפרו בשטח ישראל, היא אחת המשוכללות והארוכות שאותרו בשנים האחרונות ויועדה לביצוע חטיפת חייל או להפעלת מטעני חבלה.

בשיחה עם חדשות 2 אמר אז גורם צבאי כי לא מדובר במנהרה היחידה שנחשפה בעת האחרונה, וכי ארגוני הטרור ממשיכים במאמצים לנסות לחדור לשטח הישראלי. "המנהרה היא אחת המרשימות והמורכבות שנחשפו אי פעם", אמר.

חשיפת מנהרה, עין השלושה (צילום: חדשות 2)
"חמאס מכין עצמו לעימות" | צילום: חדשות 2

חמאס: "זקוקים למנהרות מהסוג שעזר לחטוף את שליט"

אתמול התייחס סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו-מרזוק, לראשונה לחשיפת מנהרת הטרור סמוך לקיבוץ עין השלושה, ולקח באופן בלתי ישיר אחריות על חפירתה. "לא היינו יכולים להביא לשחרור אלף אסירים ללא מנהרות כאלה שסייעו לחטיפת גלעד שליט", צייץ מרזוק בחשבון הטוויטר שלו.

"המנהרה שנחשפה על ידי ישראל עלתה בדם רב, בכסף ובמאמצים רבים", הוסיף אבו-מרזוק, "אך כל אלו מתגמדים לעומת שחרור האסירים הפלסטינים הכלואים בבתי הכלא בישראל".

לאחר פרסום דבר חשיפת מנהרת הטרור ביום ראשון, התייחס גם דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו-עוביידה, למוטיבציה שמאחורי חפירת המנהרות ואמר: "הרצון שנמצא בליבם של אנשי ההתנגדות חשוב יותר מכל מנהרה החפורה בחולות. זו המנהרה הראשונה ואליה יתווספו עוד אלפים". עוד הוסיף כי "הרצון שמניע את אנשי ההתנגדות מסוגל להביא לחפירתן של מנהרות נוספות רבות".

חמאס: "נוליד עוד אלפי מנהרות" (צילום: http://alresalah.ps)
חמאס: "נוליד עוד אלפי מנהרות" | צילום: http://alresalah.ps

יעלון: "חמאס מכין עצמו לעימות מול ישראל"

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון הצהיר לאחר חשיפת מנהרת הטרור לעין השלושה, כי מדובר בהוכחה נוספת לכוונותיו של חמאס. "ארגון הטרור חמאס ממשיך להכין את עצמו לעימות מול מדינת ישראל ולפעולות טרור במידה ויחוש כי הדבר אפשרי - כל זאת עך אף הרגיעה שנכפתה עליו ומתקיימת בעיקר בזכות כוח ההרתעה של צה"ל", אמר שר הביטחון.

יעלון ציין עוד, כי מאחר ולבניית המנהרה נעשה שימוש בחומרי בניין, הורה בסוף השבוע על הפסקת העברתם של אותם חומרים לרצועת עזה. "נמשיך לפעול כדי לחשוף ניסיונות של החמאס וארגוני טרור אחרים לנסות ולממש את זממם", הדגיש שר הביטחון.

בתדרוך שערך צה"ל ביום ראשון נמסר כי במנהרה, שנחפרה לטווח של כ-2 קילומטרים ולעומק של 15 מטרים, נחשפו תאורה ומסילות להובלת קרונית קטנה, שככל הנראה נועדו להעביר מחבלים או חיילים חטופים מצד לצד במהירות המרבית. ההערכות הן שהמנהרה נבנתה כבר למעלה משנה.

חיילי צה"ל מחוץ למנהרה שנחשפה בעין השלוש (צילום: רוני מרדכי)
חיילי צה"ל מחוץ למנהרה שנחשפה בחמישי | צילום: רוני מרדכי"המנהרה נבנתה למטרות טרור וחשיפתה סיכלה פיגוע פוטנציאלי", אמר אז מפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן. "זו מנהרת טרור שחדרה לשטח ישראל ובכך הפרה את הריבונות שלה. זה מעשה חמור ביותר, ניתן לעשות שימוש במנהרות האלה על מנת לפגוע באזרחים ובחיילים, וזוהי הפרה בוטה של ההבנות ממבצע עמוד ענן".

כמו כן, הדגיש מפקד פיקוד הדרום כי החומרים מהם נבנתה אותה מנהרה - היו חומרי בניין שמדינת ישראל העבירה לרצועה לשימושיים אזרחיים. "אפשרנו כניסת חומרי בניין לרצועה והחמאס ניצל ניצול ציני של טוב הלב שלנו, והשקיע את האמצעים האלה למטרות טרור", הסביר אלוף תורג'מן, "החל מהבוקר עצרנו הכנסת חומרי בניין לרצועת עזה. זה הכרח לאור השימוש שראינו שחמאס עושה, במקום לבנות לרווחת הציבור הם בונים מנהרות כאלה".

_OBJהאלוף תורג‘מן הדגיש: "לא נעבור על זה לסדר היום. נמשיך להשקיע מאמצים לגלות את המנהרות. מנהרה כזו יכולה לשמש לפיגוע תופת ולהכנסת מחבלים, זו תשתית מבצעית שיכולה לשמש אותם למספר הזדמנויות".

מפקד אוגדת עזה, תא"ל מיקי אדלשטיין, אמר כי צה"ל "רואה את חמאס כאחראי לכל טרור שיוצא מעזה. זו המנהרה השלישית שגילינו השנה וזאת המתקדמת ביותר והשתמשנו".

חשיפת מנהרת הטרור - הסיקור המלא:

נתניהו: "רואים עלייה בפעילות הטרור"

תושבים בעוטף עזה לאחר חשיפת מנהרת הטרור: "זה פחד אלוהים"

צה"ל איתר מנהרת טרור מרצועת עזה

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv